Stół jest podstawowym elementem wystroju każdej jadalni. Także w kuchni wydaje się być absolutnym niezbędnikiem. Jeśli tylko metraż kuchennego wnętrza pozwala nam na wygospodarowanie miejsca na stół jadalny, zróbmy to bez wahania. W ten sposób podkreślimy charakter kuchni oraz zaaranżujemy praktyczne miejsce do spożywania wspólnych posiłków, które okaże się bezcenną strefą integracji. Od kształtu stołu, materiału z jakiego go wykonano, jego ustawienia oraz otoczenia zależy to jaki charakter zyska. Możemy zaplanować go jako wyłącznie robocze miejsce w przestrzeni kuchni, ale idealnie sprawdzi się on w roli integracyjnego elementu, który będzie bohaterem rodzinnych posiłków.

Stół do dużej kuchni: praktyczna strefa jadalna

Bardzo ważne jest ustawienie stołu w kuchni. Jeśli dysponujemy większym metrażem, mamy absolutną dowolność w ustawieniu stołu. Zadbajmy o to, abyśmy mieli nie ograniczony dostęp do niego z każdej strony. Warto również zwrócić uwagę na to czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca wokół blatu na krzesła. Stół do kuchni możemy zaplanować jako przedłużenie kuchennej wyspy, ustawić przy ścianie bądź w centrum wnętrza. Najbardziej funkcjonalnym okaże się stół owalny lub prostokątny, który zapewni komfort użytkowania nawet podczas obiadów w licznym gronie. Pamiętajmy, że siedzące przy stole osoby musza mieć odpowiednią ilość miejsca, aby wygodnie spożyć posiłek, a blat stołu musi być na tyle duży by bez problemu pomieścić wszystkie przygotowane na większe okazje potrawy.

Stół do małej kuchni: praktyczne rozwiązania

W mniejszych kuchniach, rolę stołu bardzo często przyjmuje niewielki kącik śniadaniowy z przyściennym stolikiem. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na stół kuchenny w wersji mini, który przymocujemy do ściany, albo specjalny wysuwany spod kuchennej zabudowy blat. Idealnym rozwiązaniem są niewielkie, składane stoły, które jednak nie będą praktycznym rozwiązaniem na co dzień. W niewielkich kuchniach świetnie sprawdzą się modele z prostokątnym lub kwadratowym blatem. Taki kształt stołu umożliwi nam zlokalizowanie go bezpośrednio pod ścianą i nieźle zaprezentuje się nawet w niewielkiej kuchni. Stoły okrągłe są zdecydowanie wygodniejsze, ale ze względu na konieczność ustawienia go w miejscu, gdzie będziemy mieli możliwość dostawienia dookoła krzeseł – potrzebują o wiele więcej miejsca.