Sklejka jest to materiał drewnopochodny powstający przez sklejenie kilku cienkich fornirów, przy czym każdą kolejną warstwę układa się „przekręcając” arkusze forniru o 90 stopni względem warstwy poprzedniej. Co wynika z tej definicji?

Zobacz: PRZEDPOKÓJ: Jak ZROBIĆ półkę i wieszak ze sklejki - KROK PO KROKU, instrukcja >>>

Sklejka we wnętrzu: zalety materiału 

Wierzchnia, widoczna warstwa sklejki (a także wszystkie wewnętrzne) wykonana jest z pełnowartościowego drewna - forniru - bez ingerencji w jego strukturę. Zachowany jest naturalny „rysunek” drewna, ze słojami. Jeśli chcemy uniknąć sęków w fornirze, wybierzmy klasę E wg normy PN-EN 635-2 (dla sklejki liściastej) oraz PN-EN 635-3 (dla sklejki iglastej).

Dodatkowym atutem sklejki jako materiału wykończeniowego jest fakt, że poprzez sklejanie „krzyżowe” otrzymujemy niezwykle wytrzymały materiał. Cenną właściwością sklejki jest również jej gładka powierzchnia - nie sprzyja to gromadzeniu się na niej kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest łatwa w pielęgnacji.

Polecamy: Granit we wnętrzach: solidny materiał wykończeniowy. Granitowe blaty, zlewy, parapety i nie tylko >>>

Sklejka we wnętrzu: okładzina ścienna

Sklejka w aranżacji wnętrz jako materiał wykończeniowy idealnie sprawdzi się jako okładzina ścienna. W tym celu wybierzmy sklejkę cienką, gr. 3-4 mm. Takie wykończenie ściany może „ocieplić” aranżację wnętrza - wizualnie i dosłownie (sklejka jest ciepła w dotyku). Możemy w ten sposób wprowadzić dodatkową fakturę w wykończeniu naszego pomieszczenia - nieosiągalną w przypadku farb czy tynków. Dodatkowo, co jest ważne, uzyskujemy ją w sposób nieudający niczego (co często ma miejsce w przypadku stosowania tapet drewnopodobnych lub okładzin imitujących drewno).

Przeczytaj też: Drewniane krzesła - kultowe gięte drewno i nowoczesna sklejka >>>

Do wyboru mamy różne odcienie sklejki, w zależności od drewna, z którego są wykonane. I tak - sklejka brzozowa będzie dosyć jasna, podczas gdy sklejka sosnowa będzie miała cieplejszy, miodowy odcień. Istnieją też sklejki wykonane z innych rodzajów drzew. Ważne jest, żeby sklejkę odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej jest to zrobić nakładając warstwę oleju do drewna. Olej może być bezbarwny (wtedy nieznacznie wpłynie na odcień materiału, jedynie lekko go przyciemni) lub barwiony.

Sklejkę jako okładzinę najlepiej jest zamontować do ściany stosując klej do parkietu. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób łączenia poszczególnych płyt sklejki. Miejsce łączenia nie powinno być przypadkowe. Łączeniem można np. podkreślić lokalizację włączników, jeśli są one elementem ozdoby wnętrza. Jeśli montujemy sklejkę nad blatem w kuchni, warto jest umieścić łączenie tak, aby pokrywało się ono z linią styku szafek nad blatem. W przypadku, gdy sklejkę montujemy przy narożniku ściany - zewnętrznym lub wewnętrznym - warto jest odsunąć krawędź sklejki od narożnika. Jest to polecane rozwiązanie, gdyż krawędź ściany często odbiega od pionu i w sytuacji, gdy zamontujemy płytę na styku krawędzi, nierówność ta będzie widoczna. Odsuwając sklejkę o kilka centymetrów od tego newralgicznego miejsca, unikniemy złego efektu wizualnego w aranżacji wnętrza ze sklejką.

Nie przegap: Meble drewniane: historia mebli giętych od Thoneta do TON! >>>

Sklejka we wnętrzu - GALERIE ZDJĘĆ

Przekonaj się, że sklejka we wnętrzu może wyglądać bardzo stylowo! Zobacz nasze galerie zdjęć i przekonaj się, jak możes wykorzystać sklejkę w swoim mieszkaniu.