Wykónczenie ściany nad blatem musi być praktyczne, trwałe i estetyczne. To ważny element w aranżacji kuchni. Szczególnie warto przemyśleć wybór materiału do wykończenia ścian w kuchni, jeśli jest ona połączona z pokojem dziennym. Fragment kuchni widoczny z salonu będzie również wpływa na jego wystrój. Dlatego należy zadbać, aby ściana nad blatem kuchennym kolorystycznie i kompozycyjnie była dopasowana do aranżacji całego wnętrza, jak i wybierając materiał wykończeniowy pamiętajmy że musi pasować do blatu i szafek.

Szkło nad blatem kuchennym

Tradycyjnie do wykończenia ściany nad blatem w kuchni stosowano płytki ceramiczne. Jednak trendy w urządzaniu wnętrz się zmieniają, obecnie bardzo modne jest szkło. Może być przezroczyste, matowe, lakierowane lub z nadrukiem. Szkło nad blatem daje bardzo duże możliwości w aranżacji kuchni. Z takim wykończeniem ściany w kuchni można eksperymentować w dowolny sposób. Błyszczące szkło nad blatem doda wnętrzu elegancji i powiększy je, gdyż będziemy się mogli w nim przejrzeć. Takie rozwiązanie pasuje szczególnie do aranżacji nowoczesnych kuchni. Hartowane szkło można polakierować od spodu – lakier umożliwi przyklejenie płyt do ściany nad blatem i sprawi, że nie będą widoczne zabrudzenia, które mogą się pod nie dostać. Ewentualne szczeliny można wypełnić silikonem.

Ładnie nad blatem: co zamiast płytek w kuchni

Zamiast płytek, na ścianie nad blatem w kuchni można zastosować innym materiał wykończeniowy. Przykładowo w ofercie studiów kuchennych są
gotowe panele drewnopochodne. Inwestorzy chętnie też wybierają do kuchni takie materiały, jak kamień, stalowa blacha, płyta MDF. Na ściany nad blatem stosuje się poza tym płyty laminowane, z drewna litego lub klejonego, fornirowane, wodoodporną sklejkę, nawet panele podłogowe. Zamocowane na klej lub za pomocą systemów mocujących – bez szpar, w których mogłaby się gromadzić para wodna, przetrwają wiele lat. Nie należy jednak płytami drewnianymi i drewnopochodnymi okładać ściany przy kuchence gazowej, chyba że osłoni się je w tym miejscu ekranem ze szkła.

Ściana nad blatem: mozaika w kuchni

Bardzo dekoracyjnie w kuchni prezentuje się także ściana nad blatem wykończona mozaiką. Można wybrać intensywny kolor małych kwadratowych płytek, dzięki temu tak wykończona ściania nad blatem będzie elemnetem dekoracyjnym w wystroju kuchni. Mozaika pasuje zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych, bądź stylowych.

Ściana nad blatem: płytki do kuchni

Sprawdzonym materiałem do wykończenia ściany w kuchni są płytki ceramiczne - trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, dostępne w różnorodnych wzorach, kształatach i kolorach. Łatwo je dopasować zarówno do mebli, jak i styl wnętrza. Tradycyjnie podczas wykończenia kuchni płytki stosowane są głównie na ścianie między blatem i wiszącymi szafkami. Standardowym „kuchennym formatem” są kwadratowe płytki 10 x 10 cm. Tak wyłożoną powierzchnię ściany nad blatem łatwo urozmaicić dekorami. Płytki do kuchni nowoczesnych są zwykle większe, stanowią albo mocny akcent kolorystyczny, albo neutralne dyskretne tło dla szafek i sprzętów. W modnych kuchniach monochromatycznych płytki są w kolorze ścian – o dróżniają się od pomalowanych powierzchni fakturą lub połyskiem.