Urządzamy » Kuchnia » Meble kuchenne » REMONT KUCHNI: ściany w kuchni. Jak odnowić ściany nad blatem Ściana nad blatem: odnawiamy stare płytki w kuchni, wykańczamy stare ściany na blatem

REMONT KUCHNI: ściany w kuchni. Jak odnowić ściany nad blatem

ściana w kuchni
Remont kuchni nie zawsze musi oznaczać kucie starych płytek. Radzimy, jak odnowić ściany w kuchni tanio i szybko. Ściana nad blatem: jak wyczyścić stare płytki, czym można wykończyć ściany nad blatem. Jeśli planujesz remont kuchni, zobacz jak odnowić ściany na blatem. Takie prace możesz wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom.
Przeczytaj też

Planujesz remont kuchni, nie podoba ci się wnętrze twojej kuchni, jej wygląd? Denerwują cię niemodne szafki kuchenne, kolory ścian czy stare płytki w kuchni? W tym artykule podpowiadamy wam jak wykonać remont kuchni i jak zmienić ściany nad blatem, jakie są sposoby na odnowienie ściany w kuchni.

Ściana nad blatem: remont kuchni - jak wyczyścić stare płytki

Stara okładzina w kuchni w nowym blasku. Jeśli ściana na blatem jest wykończona płytkami, które chcemy pozostawić, konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie. Jeżeli płytki na ścianie nad blatem były glazurowane, wystarczą popularne detergenty do ich umycia. Jeśli plamy na płutkach w kuchni są trudne do usunięcia można zastosować dodatkowo domowe sposoby, pomoże woda z octem albo dodatkiem mydła i sody oczyszczonej.

WIĘCEJ: szkło na ścianie - to kuchenny HIT - zdjęcia kuchni ze szkłem nad blatem >>>

 

Trudniej jest przywrócić ładny wygląd płytkom niezabezpieczonym warstwą glazury. Taki problem mogą mieć ci, którzy wykańczali swoje kuchnie w latach 80., kiedy to bardzo popularne były kuchenne płytki „dziesiątki” o matowej strukturze typu sól i pieprz. W późniejszych latach zdarzało się, że na ściany w kuchni trafiał gres polerowany, który jeśli nie został zaimpregnowany, był podatny na wchłanianie brudu. Gdy widzimy, że plamy na płytkach w kuchni wniknęły głębiej w ich strukturę, warto poszukać specjalnego środka odplamiającego do nieglazurowanych płytek – od pewnego czasu ma je w swojej ofercie kilku producentów chemii.

Ściana nad blatem: jak wyczyścić fugi

Zanieczyszczone fugi oraz przyschnięte do płytek w kuchni zabrudzenia powstałe podczas spoinowania można oczyścić wodą z amoniakiem lub środkami na bazie kwasów, dostępnymi w postaci płynów i koncentratów do rozpuszczenia w wodzie. Jeśli mimo czyszczenia spoiny nie odzyskały swojej pierwotnej barwy, możemy je pomalować farbą renowacyjną, markerem do fug albo wymienić na nowe. Starą fugę w kuchni usuwamy za pomocą rylca, oczyszczamy szczeliny, gruntujemy je, a następnie nakładamy nową, pamiętając, aby użyć fugi tego samego rodzaju co stara.

Ściana nad blatem: remont kuchni - malowanie płytek w kuchni

To pomysł dla tych, którzy nie chcą zrywać starych płytek w kuchni. Jak odnowić ściany nad blatem w kuchni, czy można pomalować stare płytki? Wprawdzie są dostępne specjalne farby do malowania okładzin ceramicznych, ale zabieg jest pracochłonny, a efekt nietrwały. Można go zastosować, jeśli w niedługiej perspektywie planujemy większy remont kuchni, a doraźnie zależy nam jedynie na lekkim odświeżeniu wyglądu ściany w kuchni. Przed pomalowaniem powierzchnia okładziny musi być oczyszczona i odtłuszczona, inaczej farba będzie się łuszczyła i odpryskiwała. Każdą płytkę należy zmatowić, przecierając drobnym papierem ściernym (np. 420). Jeśli mamy na ścianie w kuchni płytki gładkie, jednolite w kolorze, jesteśmy w najlepszej sytuacji – taka okładzina jest teraz na czasie. Można ewentualnie takie płytki w kuchni ozdobić dekoracją z naklejek lub malunkiem z szablonu.

Ściana nad blatem: remont kuchni - przyklejamy nowe płytki na starych

Jeśli chcemy uniknąć skuwania starych płytek w kuchni, możemy przykleić na nich nowe płytki. Potrzebny jest do tego specjalny klej, który nakładamy na stare płytki w kuchni bardzo cienką warstwą, dzięki czemu nowa okładzina nie pogrubi ściany tak bardzo, jakbyśmy przykleili ją tradycyjnym klejem. Warto też poszukać na ściany w kuchni płytek jak najcieńszych – dostępna jest glazura o grubości 7 mm lub gres typu slim o grubości 3-5 mm. Stare płytki należy umyć, wyjąć te poluzowane, a wolne miejsca i wszelkie ubytki uzupełnić zaprawą. Miejsca, w których podłoże było wyrównywane, zabezpieczamy zaprawą gruntującą. Jeśli chcemy, aby nowa okładzina w kuchni obejmowała większy fragment ściany niż stara, nowe miejsce musimy wypełnić zaprawą wyrównującą warstwą o tej samej grubości co stare płytki.

Ściana nad blatem: remont kuchni - przyklejamy szkło lub płytę g-k na stare płytki w kuchni

Stare płytki na ścianie na blatem można też przykryć zupełnie innym materiałem. Modne rozwiązanie to tafla szkła, którą przykręcamy do ściany. W tym wypadku, podczas remontu kuchni, lepsze będzie szkło matowe, które zasłoni znajdujące się pod spodem płytki, lub takie z nadrukowanym wzorem. Ze względu na wysoką temperaturę wokół płyty kuchennej zaleca się tam szkło hartowane. Można też spróbować zastosować szkło transparentne na ściany w kuchni całkowicie przejrzyste, przez które widoczna będzie stara okładzina. Efekt może być interesujący, jeśli płytki w kuchni są estetyczne.

Innym rozwiązaniem stosowanym podczas remontu kuchni jest pokrycie starych płytek płytą gipsowo-kartonową, a następnie dowolne jej wykończenie – pomalowanie farbą do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, wykończenie płytą fornirowaną, pokrytą cienką blachą stalową lub okładziną z korka, tapetą czy fototapetą.

Popularne stają się do wykończenia ściany w kuchni płyty z MDF o wysokiej odporności na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości, dostępne w bogatej palecie kolorystycznej. Można układać elementy z płyty w dużych formatach albo w mniejszych, łącząc je w poziomie listwami metalowymi służącymi jako relingi do podwieszania przyborów kuchennych lub przypraw. Każdy z tych sposobów wykończenia ściany w kuchni można zastosować również wtedy, gdy zerwiemy starą okładzinę ceramiczną. Ścianę nad blatem można też wykończyć tym samym materiałem co blat, np. konglomeratem z kamienia, drewnem, a nawet płytą laminowaną. Wykończenie powierzchni poziomych i pionowych kompozytem daje możliwość płynnego przejścia z jednej płaszczyzny na drugą bez trudnych do utrzymania w czystości połączeń.

Zobacz również

fajne akcenty :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

cytat cytat

Komentarz został usuniety

Można zastosować fototapetę pod szkłem, tego typu ozdoby fajnie wyglądają tylko trzeba je odpowiednio dobierać do mebli do całej kuchni, tutaj artykuł o tym jest fajny http://alarte.pl/news/show/27.html

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja widziałem tutaj fajne rozwiązania http://plakatynasciany.pl/plakaty-na-sciane-do-kuchni/ plakat w kuchni może być również z jakimś motywatorem czy ciekawym tekstem.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Do kuchni tutaj http://artpasaz.pl/fototapeta-na-kuchenne-sciany/ widziałam fajne pomysły i realizację, ogólnie fototapeta modna coraz bardziej staje się nawet w kuchni.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Jak dopasować zabudowę do wielkości kuchni: PROJEKT KUCHNI 2m, 2,5m, 3m szerokości
Jak dopasować zabudowę do wielkości kuchni: PROJEKT KUCHNI 2m, 2,5m, 3m szerokości

Radzimy, jak dopasować zabudowę do kuchni 2m, 2,5m, 3m szerokości. Projekt kuchni ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Jak uszyć ocieplacz na czajnik: kurka wielkanocna!
Dla wszystkich, którzy lubią szyć! Ocieplacz na czajnik KROK PO KROKU! W ZRÓB TO SAM ...
Letni wystrój wnętrza: inspiracje do domu na lato
Kto z nas nie marzy o domku letniskowym? Jeśli go nie masz, letni wystrój wnętrz ...
Zanim zaczniesz remont łazienki - o czym pamiętać?
Zwykle wystarczą nowe płytki lub armatura, by łazienka szybko zyskała na urodzie i funkcjonalności. Gorzej, ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14572 osoby
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...