Reling kuchenny. Jak dopasować reling kuchenny do potrzeb?

2019-06-27 14:04

Przechowywanie akcesoriów kuchennych w niewielkiej kuchni może być wyzwaniem. Zwłaszcza dla miłośników gotowania. Nowoczesne zestawy relingowe z ogromnym wyborem akcesoriów mogą stanowić istotne ułatwienie. Podpowiadamy, jak stosować relingi kuchenne.

Spis treści

  1. Czym jest reling kuchenny?
  2. Do czego może służyć reling kuchenny?
  3. Jaki reling kuchenny wybrać?
  4. Akcesoria do relingów kuchennych
  5. Relingi kuchenne – więcej niż praktyczny gadżet

Czym jest reling kuchenny?

W żeglarstwie relingami nazywamy specjalne listwy na pokładzie jachtu, które zabezpieczają załogę przed ześlizgnięciem za burtę oraz poręcze, które ułatwiają poruszanie się po pokładzie i pod pokładem. Przez analogię do tych drugich (handrelingów) nazywamy tak listwy na dachu samochodu oraz relingi kuchenne.

Te ostatnie nie tylko wyglądają podobnie do tych na pokładach jachtów. One także mogą stanowić pomoc i uratować nas przed kuchennymi katastrofami, na przykład w postaci walącej się na nas góry garnków albo niemożliwości odnalezienia właściwego kuchennego utensile w głębokiej szufladzie pełnej sprzętów akurat wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebne. Każdy, komu gotowanie miłe, wie, że to sprawy życia i śmierci.

>>  Projekt kuchni bez błędów >>>

>>  Biała kuchnia: aranżacje >>>

Minimalistyczny reling
Autor: materiał prasowy Kohler Dzisiejsze relingi w formie minimalistycznych listew ze szczotkowanej stali nierdzewnej świetnie odnajdą się w nowoczesnej kuchni.

Do czego może służyć reling kuchenny?

Do klasycznych pozycji relingowych należą: patelnia, durszlak, chochla, łyżka cedzakowa itp. Takie kuchenne akcesoria najprędzej spodziewamy się zobaczyć zawieszone na haczykach przy metalowej rurce przymocowanej nad kuchennym blatem.

Nowoczesne relingi kuchenne znacznie poszerzają ten wizerunek. Po pierwsze relingi to już nie tylko proste rurki z haczykami. Występują w rozmaitych odmianach stylistycznych, stanowiąc różnorodną ofertę na potrzeby wielu aranżacji kuchennych.

Po drugie akcesoria do relingu to nie tylko haczyki. To także spinacze, zestawy półeczek i uchwytów na butelki, specjalne doniczki na zioła i wiele innych. Możemy je przymocować zarówno do ściany, jak i na spodzie półki i łączyć w dostosowane do potrzeb zestawy.

Relingi w mikrokuchni
Autor: Marcin Czechowicz W kuchniach szczególnie małych relingi ratują życie miłośnikom gotowania.

Jaki reling kuchenny wybrać?

Jeśli chodzi o klasyczne relingi o okrągłym przekroju, możemy przebierać wśród rozmaitych opcji. Najpopularniejsze są relingi ze stali nierdzewnej, ale i one miewają różne oblicza. Stal szczotkowana i błyszcząca, ciemna lub w kolorze miedzi – czego dusza zapragnie. Producenci oferują także ogromny wybór relingów drewnianych.

Relingi okrągłe możemy ze sobą łączyć według potrzeb i to nie tylko w ramach pojedynczej płaszczyzny, lecz także między sąsiadującymi ze sobą ścianami. Dostępne są bowiem rozmaite dodatki, umożliwiające takie zabiegi.

W nowoczesnej kuchni w stylu zbliżonym do minimalizmu sprawdzą się relingi w formie prostych listew, w których haczyki i inne akcesoria przyczepiamy od tyłu, tak że przednia powierzchnia relingu jest zawsze nieskazitelnie gładka.

W kuchniach retro dobrze zaś sięgnąć po ciemne, zdobione relingi, które będą współgrać z drewnianymi frontami szafek i rzeźbionymi dodatkami.

Reling
Autor: materiały prasowe IKEA Relingi przymocowane do ściany lub szafek stanowią funkcjonalną ozdobę wnętrza. Można na nich powiesić przybory kuchenne, pojemniki na sztućce i zioła oraz dekoracje. Na zdj. szyna Fintorp, stal, 57 cm, 19.99 zł i haki, 7,99zł/5 szt., IKEA.

Akcesoria do relingów kuchennych

Przede wszystkim haczyki. Ale haczyków też mamy ogromny wybór. Są haczyki krótkie i długie, haczyki szerokie i wąskie, filigranowe haczyki i potężne haki, haczyki zakończone spinaczami, haczyki na łańcuszku – słowem, wszystkie haczyki, jakich możemy potrzebować.

Ale na haczykach rzecz się nie kończy. Do relingu przymocujemy rozmaite półki i półeczki. Płaskie albo z ogranicznikami, szerokie i wąskie, na przyprawy, na oliwę i na ozdoby, półki ogólnego przeznaczenia i półki wyspecjalizowane.

Wśród tych szczególnych półek, na szczególną uwagę zasługują uchwyty na butelki różnych rozmiarów, relingowa półka do suszenia naczyń i półeczka na mydło.

Ponadto wśród relingowych akcesoriów, które ułatwią nam kuchenne życie, znajdziemy uchwyty na ręcznik papierowy i podajnik do folii spożywczej lub aluminiowej, listwy magnetyczne do przechowywania noży i last but not least specjalne doniczki na zioła.

Zioła w doniczkach
Autor: Redakcja Nieprzemijającym hitem, który sprawdzi się niezależnie od aranżacji, są zawieszone na relingach doniczki z ziołami.

Relingi kuchenne – więcej niż praktyczny gadżet

Reling kuchenny może świetnie wyglądać i dopełniać dopracowaną koncepcję aranżacji kuchni. Przede wszystkim jednak może stanowić niezwykle praktyczne ułatwienie przechowywania, a także gotowania – wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia mamy bowiem dzięki nim bardziej pod ręką.

Oznacza to, że jest to ułatwienie znajdujące zastosowanie nie tylko w niedużych kuchniach. W ogromnej zabudowie kuchennej także wygodniej gotować, jeśli po potrzebne narzędzia wystarczy sięgnąć ręką. Genialnie wyglądają skomplikowane, złożone z szeregu półek i rurek systemy relingowe zawieszone nad wyspą kuchenną.