W zależności od tego jak lubimy gotować, ułóżmy najczęściej wykorzystywane przybory kuchenne wedle kryteriów częstotliwości ich użytkowania i łatwości dostępu. Jeśli chcemy, by gotowanie w kuchni przebiegało sprawnie i sprawiało nam przyjemność, łatwy dostęp do łyżek, miarek, noży, obieraków i cedzaków z pewnością nam to umożliwi. Pamiętajmy przy tym jednak, że zewnętrzna ekspozycja wszystkich posiadanych przyborów kuchennych mija się z celem – jest niepraktyczna (zajmuje niepotrzebnie cenne w kuchni miejsce) i niehigieniczna (na przyborach zbiera się kurz i osad powstały na skutek gotowania). Tylko przybory często używane i myte mają rację bytu w pełnej ekspozycji. Jakie są najwygodniejsze metody przechowywania przyborów kuchennych w kuchni?

Przybory kuchenne i ich miejsce: relingi

Zawieszane w przestrzeni ponad blatem kuchennym relingi są niezawodnym i bardzo poręcznym sposobem na przechowywanie najpotrzebniejszych przyborów kuchennych. Szybki i łatwy dostęp do zawieszonych w ten sposób chochli, czerpaków i przypraw ułatwi błyskawiczną reakcję na „sytuacje na palniku”. Również i świeże zioła oraz doniczkowa bazylia, szczypiorek czy kolendra, zawieszone na relingach kuchennych, pozwolą na poręczne doprawianie potraw. Na relingowych haczykach zawieszać bowiem możemy zarówno pojedyncze przybory, jak i pojemniki do ich przechowywania, np. ceramiczne donice bądź metalowe koszyki na przyprawy. Dzięki temu organizujemy sobie przechowywanie przyborów i przypraw kuchennych w miejscu i pojemniku najbardziej dla nas dogodnym.

Przybory kuchenne i ich miejsce: listwa magnetyczna

Ta niezwykle estetyczna forma przechowywania przyborów kuchennych wymaga jednak pewnej stylistycznej dyscypliny. O ile magnetyczne listwy w kolorze aluminium pasują zazwyczaj do każdego wnętrza kuchni, tak już nie wszystkie przybory kuchenne pasują do listew lub dają się do nich przytwierdzić. Decydując się na listwy magnetyczne w kuchni warto wcześniej przemyśleć ich rozplanowanie. Doskonale prezentować się będą zebrane w jednym skupisku (w układzie jedna nad drugą). Najpraktyczniej – nad blatem roboczym lub w bezpośrednim jego otoczeniu. Warunkiem niezbędnym dla właściwego efektu jest jednak konieczność zachowania konsekwencji stylistycznej  naszych przyborów. Wszystkie powinny być metalowe, a te które wymagają rękojeści powinny być dobrane w tym fragmencie kolorystycznie (jednolicie czarne bądź białe będą najbardziej eleganckim rozwiązaniem). Dzięki tym prostym zabiegom efekt przechowywania podręcznych przyborów kuchennych, a w tym również miarek, pojemników na przyprawy, mieszadełek czy szablonów do wzorów z kakao na kawie – będzie zachwycający!

Przybory kuchenne i ich miejsce:  ceramiczne pojemniki

Znanym w wielu kuchniach sposób przechowywania drewnianych szpatuł, tłuczków i ubijaków w drewnianych pojemnikach lub kamionkowych dzbanach jest nadal bardzo na czasie. Zmieniają się co najwyżej estetycznie same pojemniki. Staromodna kamionka wyparta została przez białą i gładką ceramikę lub proste wazony z grubego szkła. Takie kompozycje pozwalają na organizację potrzebnych przyborów w jednym pojemniku, który można dowolnie przestawiać. Dzięki temu przybory są zawsze tam, gdzie akurat łatwiej nam przygotować daną potrawę.

Przybory kuchenne i ich miejsce:  szuflady i przegródki

W każdej kuchni znajduje się szereg przyborów, z których korzystamy okazjonalnie lub wyłącznie do przygotowywania określonych rodzajów potraw. I tak – aby na co dzień nie zagracały nam cennego miejsca w kuchni i przestrzeni blatu roboczego, warto przechowywać je w zamknięciu (niemniej zawsze na podorędziu). Szuflady z praktycznymi przegródkami pozwolą nam na zachowanie porządku i organizacji przyborów do pieczenia ciast (foremki, wałki, wycinarki do ciasta, smarownice itp.), peklowania, otwierania puszek czy rozłupywania orzechów. Warto zorganizować sobie te pojedyncze egzemplarze w przestrzeni szuflady tak, aby przy tej rzadkiej okazji użytkowania, nie spędzić całego dnia na poszukiwaniach zapomnianego narzędzia.