Projekty kuchni. Kuchnia dobrze rozplanowana

 Kuchnia

Fot. Andrzej Szandomirski

W kuchni pracujemy: gotujemy, pieczemy, robimy kanapki, zmywamy naczynia. Urządzając kuchnię i planując rozmieszczeniem zabudowy kuchennej i blatów trzeba przestrzegać kilku zasad. Podpowiadamy jak dobrze rozplanować kuchnię.

Najwygodniejszy się układ tradycyjny w kuchni: trzy wierzchołki trójkąta. Przygotowywanie potraw wymaga pewnych działań wykonanych w określonej kolejności. Zazwyczaj najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Taka kolejność czynności stała się dla projektantów kuchni podstawą do stworzenia zasady, która pozwala urządzić wygodną kuchnię. Głosi ona, że wszystkie kuchenne prace powinny ułożyć się w tak zwany trójkąt roboczy. Wierzchołkami tego trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Między urządzeniami i blatami roboczymi poruszamy się wielokrotnie podczas gotowania. Abyśmy nie przemierzali niepotrzebnych kilometrów, nie powinny być one zbyt oddalone od siebie. Zachowanie zasady trójkąta najlepiej sprawdza się w małej kuchni tradycyjnie urządzonej. Czy można ją zastosować w kuchni o bardziej rozbudowanym programie, jak dobrze rozplanować zabudowę kuchenną?

Projekt kuchni: między wierzchołkami trójkąta, czyli blaty robocze

Krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, ucieranie, obieranie to podstawowe czynności wykonywane na blatach roboczych. Tradycyjnie uznawało się, że główny blat roboczy o długości nie mniejszej niż 80 cm powinien znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem. We współczesnej kuchni często jednak zmienia on swoje miejsce. Do robienia kanapek, sałatek i innych potraw przygotowywanych bez gotowania i pieczenia znacznie bardziej przydatny jest blat położony między zlewozmywakiem a lodówką. Ale blaty robocze służą również do innych celów: wypakowywania produktów, odstawiania gotowych potraw, odkładania naczyń, dlatego powinny znaleźć się obok każdego z urządzeń kuchennych. W wielu kuchniach jako blaty robocze wykorzystuje się nieobecne do niedawna stoły, a także pomocnicze stoliki, często na kółkach.

Zabudowa kuchenna: projekt kuchni dobrze urządzonej

Zabudowa kuchenna jednociągowa - w takim ustawieniu sprzętów trudno o zastosowanie zasady trójkąta, ale zachowanie odpowiedniej kolejności gwarantuje wygodę pracy.

Zabudowa kuchenna  w kształcie litery U - takie ustawienie mebli kuchennych daje możliwość wygodnego korzystania z kuchni przy zachowaniu niewielkich odlgłości między urządzeniami, a jednocześnie pozwala wygospodarować dwa osobne miejsca do przygotowywania posiłków.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zabudowa dwurzędowa.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zabudowa w kształcie litery L.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Zabudowa w kształcie litery U.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3287

Ocena: 0
Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY