Projektowanie kuchni: oświetlenie. Jakie wybrać lampy do kuchni

 Lampy do kuchni

O tym, gdzie będą lampy w kuchni, trzeba zdecydować na etapie projektowania kuchni i układania instalacji, podporządkowując ich rozmieszczenie aranżacji kuchni.

Fot. Sławomir Frąckowiak

O wygodzie korzystania z kuchni w dużym stopniu decyduje dobre oświetlenie. W kuchni musi być jasno, dobrego oświetlenia potrzebujemy, gdy gotujemy, czy zmywamy. Podpowiadamy, jakie wybrać lampy do kuchni. Wyjaśniamy czy do kuchni nadają się taśmy z diodami, które wyglądają efektownie i nietrudno je zamocować. Z jakim oświetleniem w kuchni będzie dostatecznie jasno? Czyli zaczynamy projektowanie kuchni od wyboru oświetlenia.

Projektowanie kuchni powinno uwzględniać także wybór oświetlenia. Nie każda lampa nadaje się do kuchni, dlatego warto znać podastawowe zasady dobierania oświetlenia do kuchni. Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni jest potrzebne oświetlenie ogólne, włączane przy wejściu i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze. Nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego podczas urządzania kuchni można wybrać tradycyjnie lampy do kuchni sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze kuchni będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.

Projektowanie kuchni: dodatkowe oświetlenie

Dodatkowe oświetelnie warto zamontować nad stołem w kuchni. Światło powinno padać na cały blat i nie może oślepiać siedzących wokół osób. Niezwykle ważne podczas projektowania kuchni jest dobre oświetlenie przestrzeni roboczej - blatu, kuchenki, zlewozmywaka. Zainstalowane tu źródła powinny świecić jasnym skupionym światłem. Od spodu szafek albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Dodatkowy, ciekawy efekt w aranżacji kuchni uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne. Jeśli w kuchni jest wyspa, może być ona oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym. Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech-czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.

Projektowanie kuchni: oświetlenie dekoracyjne

Do oświetlenia dekoracyjnego w aranżacji kuchni najczęściej stosuje się oprawy halogenowe lub diody LED. Pojedyncze oprawki z diodami LED można rozmieścić pod ciągiem szafek w kuchni w takich odstępach, aby uzyskać równomierne oświetlenie całego blatu. Podobny efekt może dać przymocowanie pod szafkami kuchennymi listwy z diodami LED. Dobierając do kuchni oprawy punktowe oraz listwy, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • diody powinny być osłonięte kloszami lub innymi przesłonami rozpraszającymi światło, aby ich obraz nie odbijał się na powierzchni na przykład blatu kuchennego (zwykle gładkiego i często błyszczącego) i nie powodował nieprzyjemnych dla oka, a zwykle także przeszkadzających olśnień;
  • kuchnia musi mieć jeszcze inne oprawy oświetleniowe zapewniające oświetlenie ogólne całego pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć niepożądanych kontrastów między jasno oświetlonymi blatami kuchennymi a znajdującym się w polu obserwacji ich otoczeniem;
  • zasilacze należy umieszczać możliwie blisko diod LED. W ten sposób sprawimy, że spadki napięcia w przewodach między zasilaczem a odbiornikiem nie będą zbyt duże. Jednocześnie będzie możliwe odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez diody.
 Lampy do kuchni

Oprawa umieszczona w cokole szafek może efektownie podświetlić meble. Rozproszone, subtelne światło ułatwia też poruszanie się w kuchni po zmroku (fot. Britop Lighting).

Fot. Materiały prasowe firm

Ocena: 0
Tekst: Małgorzata Drobnik Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak

POLECANE ARTYKUŁY