Projekt kuchni. Mała kuchnia da się lubić

Mała kuchnia nie musi ograniczać wyobraźni. Wystarczy sprytnie zorganizować projekt kuchni, zastosować kilka trików (które prezentujemy w artykule) i aranżacja kuchni nabiera koloru, a samo wnętrze przestrzeni. Zobacz, sprawdzone rozwiązania do małej kuchni i sprawdź, ile kosztuje aranżacji kuchni.

Mała kuchnia
Mała kuchnia
Mała kuchnia
Mała kuchnia
Mała kuchnia

Mała kuchnia: jak powiększyć kuchnię?

Mała kuchnia może zostać powiększona dzięki wyburzeniu ścian działowych. To świetny sposób na otwarcie przestrzeni. Nie zaszkodzi również, gdy kuchnia zostanie powiększona jedynie optycznie. Niezawodne w tej roli są lustra. Projekt kuchni z lustrami może sprawić, że kuchnia będzie wydawała się nawet dwa razy większa niż jest w rzeczywistości. Są również inne sposoby sprawiające, że aranżacja kuchni pozwoli nam poczuć się bardziej komfortowo. Przykładowo górne szafki w małej kuchni warto „podciągnąć” pod sufit - na górze można trzymać przedmioty rzadko używane, a niżej potrzebne na co dzień. Dzięki temu mniej rzeczy będzie stało na blatach, których powierzchnia i tak jest nieduża. W małej kuchni sprawdzą się teę urządzenia kompaktowe – łączące wiele funkcji. Meble, jeżeli są ciemne, niech staną na pastelowym tle ścian.

Kuchnia tradycyjna czy nowoczesna? ZDJĘCIA KUCHNI

Mała kuchnia powiększona: niezawodne triki

Prezentujemy Wam kilka trików, które sprawią że Wasza mała kuchnia wyda sie o wiele bardziej przestronna. Przede wszystkim, jeśli masz w kuchni wnękowe półki (nie muszą być głębokie) to dobrze jest je podświetlić, np jarzeniówkami. To rozwiązanie wyjątkowo skutecznie tworzy iluzję głębi. Projekt kuchni może również uwzględniać fototapety. Są nie tylko bardzo modne, ale przeskalowane przedmioty czy rośliny, oraz zdjęcia przedstawiające widoki z perspektywą optycznie powiększą nawet najmniejszą kuchnię i dodadzą wrażenie trójwymiarowości. Do małej kuchni polecamy otwarte regały kuchenne (gdzieniegdzie uzupełnione szufladami) - w przeciwieństwie do tradycyjnej zabudowy doskonale przepuszczają światło. Są przy tym równie pojemne jak klasyczne, zamknięte szafki. Mała kuchnia to również wąska kuchnia. Warto, aby projekt wąskiej kuchni zawierał szafki zamykane drzwiami przesuwnymi. Jeśli wybierzemy do nich stylowe fronty, sprawdzą się w kuchni połączonej z salonem. Zastosowanie bieli to najprostszy sposób na to, aby niewielka kuchnia robiła wrażenie większej. Ale jednolite białe powierzchnie mogą sprawiać, że będzie wyglądała jak sterylne laboratorium. Żeby biała kuchnia nie była zbyt monotonna potrzebne jest odpowiednie towarzystwo. Biel lubi niemal każde, ale warto pomyśleć np. o połączeniu białej kuchni z zielenonymi dodatkami, które dają tak pożądany ostatnio efekt świeżości. Kupując sprzęty kuchenne, warto się zastanowić, czy potrzebny jest ich pełen zestaw, a może z czegoś da się zrezygować? W ten sposób oszczędzamy nie tylko na przestrzeni w kuchni, ale również na wydatkach.

Kuchnia na poddaszu? Nie musi być mała!

Przestrzeń na poddaszu najsensowniej zagospodaruje zabudowa robiona na zamówienie. Pozwala ona do maksimum wykorzystać każdy centymetr kuchni. Fronty na wysoki połsk odbijają światło, dając złudzenie większego metrażu. To kolejny sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Może również pomóc w tym składany stolik. Posiłek przy nim zjedzą nawet dwie osoby, a w razie potrzeby można przy takowym również popracować. A gdy aranżacja kuchni wymaga większej przestrzeni, wystarczy jeden ruch ręką, by we wnętrzu zrobiło się luźniej.

Ile kosztuje aranżacja kuchni?

Zanim zabierzesz się za remont, pomożemy Ci zapoznać się z orientacyjnymi cenami wybranych usług i produktów. Warto zobaczyć, że mała kuchnia to dobry pomysł również ze względów ekonomicznych.

 • zabudowa małej kuchni meblami z lakierowanej okleiny dębowej (dwie szafki podwójne, dwie pojedyncze, obudowa okapu oraz dużej lodówki z zamrażarką) to koszt około 1400 zł - w cenę wliczony jest projekt kuchni
 • montaż mebli kuchennych około 10% wartości mebli
 • zburzenie ścianki działowej o grubości do 20 cm od 35 do 90 zł/m2
 • układanie terakoty 35-65 zł/m2, gresu 40-75 zł/m2, cokoły 7-25 zł/m.b;
 • projektowanie i aranżacja wnętrz (mieszkanie ok. 60 m2) 80 zł/m2
 • montaż okien od 36 do 110 zł/m2
 • montaż parapetów wewn. ok 130 zł/mb;
 • gruntowanie akrylowe ok. 3 zł/m2
 • malowanie podkładem (jednokrotne) ok. 3 zł/m2
 • dwukrotne malowanie farbą 5-9 zł/m2
 • tapetowanie ścian w kuchni ok. 10 zł/m
 • położenie paneli od 15 zł/m2
 • układanie mozaiki i parkietu w kuchni 12-80 zł/m2
 • cyklinowanie bezpyłowe 12-22 zł/m2
Ocena: 0
Tekst: Ewa Jagalska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Materiały prasowe firm, Andrzej Pisarski, Konrad Kalbarczyk Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY