Kuchnia 8m2: aranżacja i praktyczne porady. Najciekawsze projekty małych kuchni - ZDJĘCIA

2021-02-18 12:27 Materiał sponsorowany

Projekt małej kuchni powinien sprytnie organizować przestrzeń pomieszczenia, by ją maksymalnie wykorzystać. Jak powinna wyglądać dobrze urządzona kuchnia 8m2? Aranżacja i projekt tak niewielkiej przestrzeni powinien być naprawdę dobrze przemyślany. Dlatego przedstawiamy kilka trików, które warto zastosować małych metrażach, a w galerii zdjęć pokazujemy najciekawsze projekty małych kuchni.

Spis treści:

Kuchnia 8m2 - aranżacja. Jak powiększyć małą kuchnię?

Mała kuchnia może zostać powiększona dzięki wyburzeniu ścian działowych. To świetny sposób na otwarcie przestrzeni. Nie zaszkodzi również, gdy kuchnia zostanie powiększona jedynie optycznie. Niezawodne w tej roli są lustra. Dobrym przykładem może być malutka kuchnia 8m2 - aranżacja tak niewielkiej przestrzeni z lustrami może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się nawet dwa razy większe niż jest w rzeczywistości.

Są również inne sposoby sprawiające, że aranżacja kuchni pozwoli nam poczuć się bardziej komfortowo. Przykładowo górne szafki w małej kuchni o powierzchni 8m2 warto „podciągnąć” pod sufit - na górze można trzymać przedmioty rzadko używane, a niżej potrzebne na co dzień. Dzięki temu mniej rzeczy będzie stało na blatach, których powierzchnia i tak jest nieduża.

W małej kuchni sprawdzą się też urządzenia kompaktowe – łączące wiele funkcji. Meble, jeżeli są ciemne, niech staną na pastelowym tle ścian.

Zobacz: 10x elegancka nowoczesna kuchnia. Piękne inspiracje do kuchni ZDJĘCIA>>

Projekt małej kuchni: triki na powiększenie przestrzeni

Prezentujemy Wam kilka trików, które sprawią, że mała kuchnia wyda się o wiele bardziej przestronna. Przede wszystkim, jeśli masz w kuchni wnękowe półki (nie muszą być głębokie) to dobrze jest je podświetlić, np jarzeniówkami. To rozwiązanie wyjątkowo skutecznie tworzy iluzję głębi.

Niektóre nowoczesne i funkcjonalne projekty małych kuchni również uwzględniają modne fototapety. Fototapety ukazujące przeskalowane przedmioty czy rośliny, oraz zdjęcia widoków z perspektywą optycznie powiększą nawet najmniejszą kuchnię i dodadzą wrażenie trójwymiarowości. Do małej kuchni polecamy otwarte regały kuchenne (gdzieniegdzie uzupełnione szufladami) - w przeciwieństwie do tradycyjnej zabudowy doskonale przepuszczają światło. Są przy tym równie pojemne jak klasyczne, zamknięte szafki.

Mała kuchnia to często również wąska kuchnia. Warto, aby projekt wąskiej kuchni zawierał szafki zamykane drzwiami przesuwnymi. Jeśli wybierzemy do nich stylowe fronty, sprawdzą się w kuchni połączonej z salonem. Zastosowanie bieli to najprostszy sposób na to, aby niewielka kuchnia robiła wrażenie większej. Ale jednolite białe powierzchnie mogą sprawiać, że będzie wyglądała jak sterylne laboratorium. Żeby biała kuchnia nie była zbyt monotonna potrzebne jest odpowiednie towarzystwo.

Biel lubi niemal każde, ale warto pomyśleć np. o połączeniu białej kuchni z zielonymi dodatkami, które dają tak pożądany ostatnio efekt świeżości. Kupując sprzęty kuchenne, warto się zastanowić, czy potrzebny jest ich pełen zestaw, a może z czegoś da się zrezygnować? W ten sposób oszczędzamy nie tylko na przestrzeni w kuchni, ale również na wydatkach.

Zobacz też: Jak urządzić małą kuchnię? 5 zasad, które musisz znać [PORADY I INSPIRACJE]>>

Projekty małych kuchni na poddaszu

Mogłoby się wydawać, że projekty małych kuchni pod skosami mogą być trudne do zrealizowania. Ale wcale nie musi tak być! Wystarczy dobrze rozplanować przestrzeń i dobrać meble, które wpiszą się w nietypową bryłę pomieszczenia.

Kuchnię na poddaszu najsensowniej zagospodaruje zabudowa robiona na zamówienie. Pozwala ona do maksimum wykorzystać każdy centymetr kuchni. Fronty na wysoki połysk odbijają światło, dając złudzenie większego metrażu. To kolejny sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Może również pomóc w tym składany stolik. Posiłek przy nim zjedzą nawet dwie osoby, a w razie potrzeby można przy takowym również popracować. A gdy aranżacja kuchni wymaga większej przestrzeni, wystarczy jeden ruch ręką, by we wnętrzu zrobiło się luźniej.

Przeczytaj: Pomysły na MAŁĄ KUCHNIĘ: ciekawe rozwiązania z prawdziwych wnętrz GALERIA ZDJĘĆ>>

Ile kosztuje aranżacja małej kuchni?

Zanim zabierzesz się za remont, pomożemy Ci zapoznać się z orientacyjnymi cenami wybranych usług i produktów. Warto zobaczyć, że mała kuchnia to dobry pomysł również ze względów ekonomicznych.

  • zabudowa małej kuchni meblami z lakierowanej okleiny dębowej (dwie szafki podwójne, dwie pojedyncze, obudowa okapu oraz dużej lodówki z zamrażarką) to koszt około 1400 zł - w cenę wliczony jest projekt małej kuchni
  • montaż mebli kuchennych około 10% wartości mebli
  • zburzenie ścianki działowej o grubości do 20 cm od 35 do 90 zł/m2
  • układanie terakoty 35-65 zł/m2, gresu 40-75 zł/m2, cokoły 7-25 zł/m.b;
  • projektowanie i aranżacja wnętrz (mieszkanie ok. 60 m2) 80 zł/m2
  • montaż okien od 36 do 110 zł/m2
  • montaż parapetów wewn. ok 130 zł/mb;
  • gruntowanie akrylowe ok. 3 zł/m2
  • malowanie podkładem (jednokrotne) ok. 3 zł/m2
  • dwukrotne malowanie farbą 5-9 zł/m2
  • tapetowanie ścian w kuchni ok. 10 zł/m
  • położenie paneli od 15 zł/m2
  • układanie mozaiki i parkietu w kuchni 12-80 zł/m2
  • cyklinowanie bezpyłowe 12-22 zł/m2

Polecamy: MAŁA KUCHNIA w klimacie retro. Kolor rządzi w kuchni>>

Projekty małych kuchni - zdjęcia i aranżacje w różnych stylach

Poniżej przedstawiamy 7 galerii, w każdej z nich ciekawe projekty małych kuchni - m.in. kuchnia w kolorze fioletowym, z zabawnym komiksem, kuchnia w stylu glamour.

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio