Planer kuchni IKEA: przyjazny program do projektowania kuchni IKEA krok po kroku

Nie wiesz jak dobrze zaplanować małą kuchnię? Skorzystaj z programu on-line IKEA do projektowania kuchni lub z usług specjalistów IKEA. Małą kuchnię możesz zaprojektować samodzielnie. Pomoże Ci w tym program dostępny on-line: planer kuchni IKEA!

Mała kuchnia dobrze zaprojektowana
Kolorowa mała kuchnia
Mała kuchnia IKEA w jasnych kolorach
Dobry projekt małej kuchni
Systemy IKEA do małej kuchni

Kto by nie chciał w swoim domu kuchni marzeń? Nawet jeśli jest to mała kuchnia? Dzięki programowi do projektowania - planer kuchni IKEA w zaledwie czterech krokach można samodzielnie zrealizować marzenie o idealnej kuchni. Jeśli jednak nie mamy czasu albo ochoty, albo z jakiekolwiek innego powodu nie mamy ochoty na samodzielne projektowanie wymarzonej kuchni, możemy skorzystać z usług doświadczonych pracowników w sklepach IKEA - ułatwia nam realizację marzenia o kuchni idealnej, nawet jeśli jest to mała kuchnia.

Projekt małej kuchni: krok 1 WYMIAROWANIE

Wymiarowanie kuchni nie jest trudne. Ważne jest jednak , to żeby zrobić to dokładnie, ponieważ od tego zależą dalsze losy całego projektu małej kuchni. Wymiary możemy nanieść na kartkę lub skorzystać z programu do planowania kuchni online IKEA. Pamiętajmy  żeby  zapisywać wszystkie wymiary w milimetrach. Które wymiary będą dla nas ważne?
-  wysokość pomieszczenia (odległość pomiędzy podłogą i sufitem) wraz z zaznaczeniem  najwyższego punktu w  pomieszczeniu
-  odległości pomiędzy ścianami
-  odległości od narożników do drzwi
- należy także zinwentaryzować wszystkie elementy odstające od ścian: grzejniki, rury oraz okna i drzwi z zaznaczeniem wzajemnych odległości pomiędzy nimi. Upewnijmy się ile miejsca potrzebujemy na pełne otwarcie, drzwi, drzwi balkonowych i okien
- sprawdźmy  czy wszystkie narożniki mają 90 stopni (jeśli nie, zaznaczmy który)
- zaznaczmy istniejące otwory wentylacyjne (są ważne bo  zazwyczaj ich się nie przenosi), wodno – kanalizacyjne (ze zmianami, których chcemy dokonać), oraz gazu, jeśli posiadamy.

Projekt małej kuchni: Krok 2 PLANOWANIE

Co musimy wziąć pod uwagę planując małą kuchnię z poradnikiem IKEA?
- powinniśmy zapewnić  sobie  możliwość szybkiego i łatwego przemieszczania się w trójkącie roboczym czyli pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką.
-  kształt pomieszczenia, który zazwyczaj wyznacza nam kształt i wielkość wymarzonej kuchni. Zazwyczaj mamy do wyboru kilka opcji układu kuchni. Pamiętajmy jednak, że małe kuchnie rządzą się swoimi prawami, duże swoimi. Jeśli  twoja kuchni jest wystarczająco duża można zaplanować stałą wyspę, jeśli nie, można zastanowić się nad wyspą mobilną – idealną do małej kuchni.
- w zależności od kształtu pomieszczenia możemy zaplanować:  kuchnię liniową -  w dużym pomieszczeniu umożliwia uwzględnienie wyspy,  kuchnię w kształcie litery „L”  - w naturalny sposób wyznaczającą trójkąt roboczy,  kuchnię w kształcie litery „U” - gwarantującą dużo miejsca do przechowywania i powierzchni roboczej na blatach lub kuchnię o dwóch ciągach równoległych, w której także łatwo wyznaczyć wygodny trójkąt roboczy – taki układ sprawdza się w pomieszczeniach z oknami i drzwiami umieszczonymi na krótszych ścianach (upewnijmy się czy ściany przy których staną szafki kuchenne są w odległości gwarantującej wygodną pracę dwóm osobom, z otwieraniem szafek i szuflad w tym czasie włącznie, bez obijania się o siebie nawzajem – optymalna odległość to 120cm
- zaplanowanie miejsca po obu stronach kuchenki do wygodnego odstawiania gorących garnków
- wyznaczając wysokość szafek górnych biorąc pod uwagę wygodę i dostępność rzeczy w nich schowanych, ale także zalecenie producenta wyciągu kuchennego, na jakiej wysokości powinien być umieszczony.
Dobrze zaprojektowana mała kuchnia pozwoli nam na właściwe rozplanowanie szafek w kuchni.  Łatwo będzie je wtedy zagospodarować tak, żeby można było łatwo i bezpiecznie odstawiać gorące garnki i formy z piekarnika na blat, a także by zawsze w szufladzie obok kuchenki były potrzebne łyżki i akcesoria używane podczas gotowania. Sztućce i zastawa powinny znaleźć swoje miejsce w sąsiedztwie zmywarki – ułatwi to rozładowywanie czystych naczyń do szafek. Pamiętajmy także o pozostawieniu kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy ostatnią szafką i ścianą – umożliwi to pełne otwarcie frontu, co jest szczególnie ważne przy szafkach typu cargo i z wysuwanymi koszami.
A oto pomysły, których powinniśmy unikać:
- umieszczania w narożniku obok siebie zmywarki i piekarnika – uniemożliwią wzajemnie  wygodne otwieranie frontów na pełną szerokość
- umieszczania zlewu i kuchenki  w narożniku obok ściany – ograniczy nam to ruchy i narazi ściany na bezpośredni kontakt z wodą i wysoką temperaturą.
- nie umieszczajmy szuflad w narożniku – mogą uszkodzić sąsiadujące fronty lub być przez nie blokowane

Projekt małej kuchni: Krok 3 ZAMAWIANIE

Przygotowane zamówienie na podstawie planera IKEA możemy złożyć w sklepie u pracownika  działu kuchennego. Przeanalizuje on na naszą prośbę plan kuchni, sprawdzi listę zakupów, odpowie na pytania, ewentualnie doradzi zmiany. Jeśli jesteśmy pewni swojego planu i wyboru możemy złożyć zamówienie online. Możesz także zapisać online na stronie internetowej IKEA swój plan, na miejscu wydrukować i tam przedyskutować z doradcą swoje pomysły.

Projekt małej kuchni: Krok 4 MONTAŻ

Postępując zgodnie z instrukcją, dołączoną do płaskich paczek lub na stronie internetowej IKEA, możesz złożyć szafki do swojej nowej, małej kuchni samodzielnie. Zajmuje to jednak trochę czasu i wymaga podstawowych umiejętności. Dlatego istnieje wygodna opcja zamówienia transportu i montażu przez fachowców. Decydując się na samodzielny montaż szafek w małej kuchni poukładaj paczki w kolejności jak na zamówieniu, tak żeby wiedzieć która szafka kryje się w którym opakowaniu. Możesz także narysować na ścianie jak powinna wyglądać mała kuchnia, uwzględniając wysokości szyn montażowych – będzie łatwiej sprawdzić czy wieszasz i ustawiasz właściwe szafki w odpowiednim miejscu. Cały czas należy postępować zgodnie z instrukcją, ponieważ montaż poszczególnych szafek może się różnić – tak jak montaż prowadnic szuflad wewnętrznych i zewnętrznych. Pamiętajmy także o poprowadzeniu przewodów do oświetlenia przed ostatecznym montażem szuflad i frontów.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska

POLECANE ARTYKUŁY