Na co zwrócić uwagę przy budowie pieca kaflowego w nowoczesnej kuchni? Jakie mankamenty wnętrza można wykorzystać i zamaskować tym samym ich niedostatki? Jak wadę pomieszczenia przekuć w jego zaletę? Skorzystaj z naszych porad i zorganizuj swój własny piec kaflowy! Nawet w już zabudowanej kuchni.

Piec kaflowy w nowoczesnej kuchni: na co zwrócić uwagę?

Przed przystąpieniem do budowy pieca kaflowego zwróć szczególną uwagę na:

1.    Instalacje. Ta pomysłowa zabudowa powstała, by schować przewody kominowe. W Twoim mieszkaniu być może nie ma tego problemu, ale musisz pamiętać, że stawiając kuchnię na środku przestrzeni dziennej, potrzebne Ci będą instalacje: elektryczna, wentylacyjna i być może gazowa – a te mogą biec wyłącznie po suficie,  nigdy po podłodze!

2.    Efekt optyczny. Zwróć uwagę, co dało obudowanie komina: zamiast nieustawnej ściany pośrodku zyskaliśmy prawdziwie dekoracyjny obiekt. Przestrzeń kuchni i salonu łączy się, ale kuchnia pozostaje oddzielona od części salonu i jadalni.

3.    Okap. Tak jak w każdej innej sytuacji – by zamontować wyciąg, musisz dysponować co najmniej dwoma kanałami wentylacyjnymi, gdzie jeden musi pozostać otwarty (to właśnie ta popularna kratka w ścianie). W przypadku pojedynczego kanału jesteśmy skazani na elektryczny pochłaniacz.

4.    Płytki. Połyskująca powierzchnia zabudowy jest niezwykle stylowa i dekoracyjna, poza tym łatwo utrzymać ją w czystości. Zwróć uwagę na narożnik pieca: część kolekcji ceramiki zawiera specjalne elementy narożne – są drogie ale ładne i trwałe. Kanty możesz wykończyć listwami, ale lepiej będą wyglądały płytki fazowane, czyli przycięte pod kątem 45º przez wykonawcę.