Nowy wizerunek kuchennego kredensu

Kredens kiedyś był dyżurnym meblem w każdej kuchni i jadalni. Dziś traktowany jest z nostalgią i postrzegany jako mebel z babcinym rodowodem. Tymczasem ten wspaniały mebel może zyskać współczesną formę. Zobacz, jak trzema prostymi sposobami można odmienić wizerunek kredensu...

Nowy wizerunek kuchennego kredensu
Nowy wizerunek kuchennego kredensu
Nowy wizerunek kuchennego kredensu
Nowy wizerunek kuchennego kredensu
Nowy wizerunek kuchennego kredensu

Kredens jak z lat sześćdziesiątych

Jadalnia o białych ścianach i jasnej podłodze nie jest dobrym miejscem dla typowego kredensu w stylu retro. Swymi gabarytami przytłoczyłby bowiem wnętrze. Odpowiednim towarzystwem dla lekkich sprzętów, stołu i krzeseł będzie mebel o równie delikatnej konstrukcji. Wykorzystaliśmy prosty niski bufet o nowoczesnej linii, na chromowanych nogach. Zmieści się w nim stołowa zastawa i potrzebne w jadalni akcesoria.

Część naczyń, które z reguły bywają wyeksponowane w witrynce tradycyjnego kredensu, postanowiliśmy ustawić na dwóch zrobionych przez nas półkach zawieszonych nad bufetem. Mają tę samą szerokość co ustawiony pod nimi mebel. Ciekawą formę półek i ich zaokrąglone boki podkreśliliśmy, malując wnętrze każdej na pomarańczowy kolor, od którego odcina się pastelowa ceramika.

Stylistyka mebli i zdecydowana kolorystyka wnętrza nawiązują do wzornictwa charakterystycznego dla lat sześćdziesiątych.

Aranżacja kredensu we wnęce

Kolejna wersja kredensu powstała z myślą o wykorzystaniu i praktycznym zagospodarowaniu wąskiej wnęki. Obudowaliśmy ją wewnątrz płytami MDF pomalowanymi na ciemnobrązowy kolor.

Górną część niszy zajęły, kupione przez nas, kwadratowe szafeczki z dwiema szufladami. Jasne wysuwane kubiki z nielakierowanego drewna sosnowego tworzą na tle ciemnej płyty ciekawą, przestrzenną kompozycję. W zależności od potrzeb można dowolnie zmieniać ich położenie. Pomieszczą kolekcję naczyń stołowych, obrusy, serwety i sztućce.

Dół wnęki zajmuje komoda wykonana z tej samej płyty MDF i pomalowana na brązowo. Do prostych frontów szuflad brązowej komody dobraliśmy dyskretne metalowe uchwyty.

Kredens z malowaną nadstawką

Stara komoda albo dół leciwego kredensu mogą zainspirować swym malowniczym wyglądem i pomóc w stworzeniu wizji nowego mebla.

Dość przewrotnie zestawiliśmy masywny dół z ciemnego drewna z lekką nowoczesną górą. Tworzą ją trzy kwadratowe szafki, które wykonaliśmy sami i powiesiliśmy w poziomym rzędzie, na ścianie, w miejscu tradycyjnej nadstawki.

To zaskakujące połączenie mebli z różnych dekad wypadło przekonująco dzięki ciekawemu zabiegowi stylistycznemu – fronty szafek ozdobiliśmy rysunkami naczyń i sztućców. Czarne kontury częściowo wypełnione na niebiesko nawiązują do kolorystyki wnętrza. Romantyczne, odrobinę nieporadne obrazki scaliły nowe szafki ze starą komodą. Barwne akcenty w jasnej jadalni robią wrażenie zawieszonych w przestrzeni.

Ocena: 0
Aranżacja: Magda Mrozowska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY