Nowoczesna kuchnia z wyspą musi być nie tylko efektowna, ale i funkcjonalna. Dość trudnym zadaniem jest dobre podłączenie instalacji. Jeśli wyspę w nowoczesnej kuchni umieścimy zbyt daleko od pionów instalacyjnych, doprowadzenie do niej potrzebnych instalacji może przysporzyć problemów.

Kuchnia z wyspą: podłączamy instalacje

Chcesz mieć wyspę kuchenną, sprawdź jak doprowadzić instalcje. Odpływ kanalizacji od zlewozmywaka i zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu. Zalecany spadek to około 4-5%. Uwaga mieszkańcy bloków, którzy chcą mieć nowoczesne kuchnie z wyspą! Często warstwy posadzki na stropie są zbyt cienkie, by dało się w nich przeprowadzić rurę o średnicy 5 cm, w dodatku ze spadkiem - wtedy musimy zrezygnować ze zmywania na wyspie.
Wodędoprowadzimy na wyspę bez większego problemu - także w podłodze, bo te rurki są cieńsze i mogą być układane poziomo.

Kuchnia z wyspą: gotowanie

Jeżeli na wyspieinstalujemy kuchenkę, a nad nią okap z wyciągiem, nie można zapomnieć o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy około 10 cm można ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4-5 m) i w miarę możliwości bez zakrętów; najlepiej byłoby układać go nie poziomo, a lekko w górę, w stronę komina. Najwięcej kłopotów sprawiainstalacja gazowa. Przewody doprowadzające gaz zgodnie z przepisami nie mogą być osłonięte. Oznacza to, że musimy poprowadzić je po suficie i będą widoczne albo umieścić w wentylowanym kanale w podłodze, co jest kosztowne i nie zawsze możliwe.
Bardzo ważna w nowoczesnej kuchni jest również odpowiedniainstalacja elektryczna. Prąd trzeba będzie doprowadzić do okapu lub pochłaniacza, oświetlenia ewentualnego piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz płyty kuchennej; do płyty elektrycznej i indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Nawet jeśli nie planujemy montowania na wyspie stałych urządzeń, pamiętajmy o gniazdach niezbędnych przy blacie roboczym.

Nowoczesna kuchnia z oświetloną wyspą

Trzeba też uważać na błędy przy doborze oświetlenia wyspy. Jeśli światło umieścimy pod sufitem lub w suficie, ale nie bezpośrednio nad wyspą, osoba stojąca przy blacie będzie sobie zasłaniać światło, rzucając cień na miejsce pracy. Jeżeli planujemy punkty świetlne w suficie podwieszanym nad wyspą, ulokujmy je tak, by nie raziły osób siedzących przy stole lub wyciągniętych wygodnie na kanapie w pobliskim salonie. Najlepszym rozwiązaniem są zwykle oprawy wiszące dość nisko bezpośrednio nad wyspą zawieszone – doskonale oświetlą blat wyspy, a niekoniecznie wszystko wokół. Warto wybrać niezbyt przejrzysty klosz, ponieważ będzie wisiał na wysokości oczu stojącej obok osoby. Lepiej niech większość światła kieruje w dół. Wtedy będzie można wykorzystać w takiej lampie mniejszą, energooszczędną żarówkę.
W nowoczesnej kuchni ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia i gniazd elektrycznych. Umieszczenie punktów świetlnych zbyt wysoko i poza obrębem wyspy sprawia, że osoba pracująca przy niej zasłania sobie światło. Brak gniazda na wyspie zmusza do używania długiego przewodu ciągnącego się w poprzek przejścia, co jest niebezpieczne i niewygodne.