Nowoczesne fronty kuchenne powinny być odporne na ścieranie i zabrudzenia. Nie wszystkie materiały zdadzą egzamin w wilgotnym i podatnym na zanieczyszczenia wnętrzu. Wybierajmy te, z których łatwo usunąć plamy, bez szkody dla powierzchni.

Czytaj też: Zalety spieku kwarcowego w kuchni >>>

Ranking architektów: topowe materiały do kuchni

Wśród ekspertów zdecydowane dominuje kamień: granit, łupek, marmur i trawertyn. Jest wytrzymały, higieniczny, idealny na blaty. Dobrze wygląda w połączeniu z lakierowanymi meblami, a także drewnem i stalą. Na drugim miejscu u architektów znalazło się drewno - do łask wróciła sosna, ponadczasowy jest surowy dąb. Idealnie sprawdza się w zestawieniach ze stalą. Godne polecenia są też współczesne laminaty imitujące drewno. Świetnie naśladują naturalne forniry, są trwałe, występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Popularnością wciąż cieszę się też konglomeraty - odporne, plastyczne. W natarciu jest również szkło, które sprawdza się zarówno na blatach, jak i frontach szafek. Doświetla kuchnię, wygląda efektownie z drewnem, kamieniem i gładkimi materiałami.

Czytaj też: Kuchnie z łupkiem kamiennym >>>

Czas kontrastów: złote zasady zestawiania materiałów

Przede wszystkim pamiętajmy, by materiały nie konkurowały ze sobą. Nie przesadzajmy też z ich liczną, wystarczą trzy różne. Dobrze też, żeby tło pozostało gładkie. Aby wyeksponować surowiec, możemy użyć kontrastów kolorystycznych. Stawiając na opozycje  faktur i materiałów, pamiętajmy o odrobinie luzu. Możemy spokojnie zestawiać mat z połyskiem, powierzchnię gładką z porowatą, ciepłe z zimnym, ciemne z jasnym.

Czytaj też: Wybieramy idealny blat kuchenny >>>

Ocena: 0
Tekst: EK Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY