Uchwyty do mebli kuchennych - nowoczesne rozwiązania

Nowoczesna zabudowa kuchenna jest niejednokrotnie pozbawiona uchwytów. Fronty otwiera się po lekkim naciśnięciu (dłonią, kolanem) za pomocą rozwiązania tip-on (adaptera z gumową odbojnicą). Uchwyty potrafią jednak nadawać proporcje frontom, podkreślać ich układ (horyzontalny, wertykalny) albo wzbogacać styl kuchni. Niezwykle popularne wśród uchwytów do mebli kuchennych są relingi – poziome listewki o prostokątnym lub okrągłym przekroju, występujące w różnych długościach. Mogą pełnić równocześnie funkcję wieszaka na ręczniki. Uzupełnieniem tego rodzaju uchwytów meblowych są relingi-szyny (mocowane pod szafkami górnymi), do zawieszania za pomocą haczyków lub akcesoriów przypraw, kieliszków, łyżek itp. Równie popularnym rozwiązaniem do zabudowy kuchennej są nabijane uchwyty listwowe o ergonomicznym profilu zapewniającym łatwy pochwyt. Mocowane są w górnej części frontów kuchennych.

..  Jak urządzić kuchnię? Porady ekspertów >>>

Uchwyty do mebli pokojowych

Różnorodne wzornictwo uchwytów do mebli może zdumiewać. Drewniane szafy i komody wyposażone są często w gałki wykonane z tego samego materiału, proste w formie – kulki czy gruszki. Antaby, czyli uchwyty przypominające kołatkę albo ruchomą rączkę, pasują do mebli w stylu prowansalskim bądź klasycznym. Styl rustykalny cechuje szeroka paleta uchwytów. Żelazne uchwyty w kolorze czarnym przypominają okucia wykonane przez kowala, a ceramiczne gałki z kwiatowym wzorem wyglądają, jakby były odkręcone z wiejskiego kredensu.

..  Wybieramy nowoczesne meble do salonu >>>

Uchwyty do mebli dziecięcych

Dzieci rosną, a razem z nimi zmienia się aranżacja pokojów. Najprostsza metamorfoza to zmiana uchwytów meblowych. Uchwyty do mebli dziecięcych powinny być bezpieczne i dostosowane do ergonomii rączek najmłodszych użytkowników. Do pokoju kwiatowej wróżki znajdziemy uchwyty w formie kwiatów – silikonowe lub z miękkiego PVC o obłych kształtach. Fanom pirackich opowieści można urządzić pokój w stylu marynistycznym z uchwytami gałkami bosmańskimi. Równie modnie (na frontach szuflad albo białej komody z przewijakiem) wyglądać będą kuliste gałki, które występują w wielobarwnej palecie.

Ozdobne uchwyty do mebli

Pierwsze skojarzenie z uchwytami do mebli glamour jest jednoznaczne: kryształowe gałki. Rynek oferuje jednak dużo więcej eleganckich i luksusowych rozwiązań, sprawiających, że nasz detal staje się dziełem sztuki. Wśród nich wymienić należy uchwyty wykonane z masy perłowej, barwnego szkła, zdobione kryształkami Svarowskiego, inspirowane biżuterią. Występują także uchwyty z zatopionymi w pleksi fragmentami kwiatów i roślin oraz gałki owinięte naturalną skórą. Tak zdobne uchwyty możemy na zasadzie kontrastu montować do zupełnie prostych frontów mebli o skromnej formie.

..  Mosiądz we wnętrzach – meble, dodatki, dekoracje >>>

Skórzane uchwyty do mebli – DIY

Wymiana uchwytów to najszybsza metamorfoza mebla, jaką możemy przeprowadzić. Wystarczy sprawdzić osiowy rozstaw otworów – gdy występują podwójnie – do mocowania uchwytu, i wybrać się do sklepu z artykułami wyposażenia wnętrz, marketu budowlanego albo na rynek staroci. Niektóre uchwyty możemy również pomalować farbą albo wykonać samemu.

Do wnętrz w stylu kolonialnym pasują drewniane i skórzane meble. Niektóre z nich przypominają stare walizki i kufry. Za sprawą kilku prostych środków możemy wymienić zwykłe uchwyty meblowe na takie, które pasują do kolonialnej aranżacji. Do tego celu potrzebować będziemy skórzany pasek; sprawdzi się także ten od spodni. Uchwyt z paska może mieć formę pętelki (jedna śruba przechodzi przez otwory na dwóch końcach) lub przypominać rączkę od walizki. Po odcięciu (dostosowanej do naszych potrzeb) długości skórzanego paska wykonujemy w odległości około 1 cm od końców otwory za pomocą dziurkacza do skóry albo gwoździa. Uchwyt mocujemy za pomocą śrub, nakładki i nakrętki. Warto zadbać o to, aby widoczny element śruby był estetyczny – na przykład stosując łeb grzybkowy.