Meble: szafki kuchenne w różnych stylach do różnych kuchni!

Wybierając zabudowę do kuchni często tak bardzo sugerujemy się zdjęciami mebli kuchennych z katalogów, że zapominamy o praktycznym podejściu do urządzania przestrzeni kuchennej. Wybór odpowiednich szafek kuchennych to dla jednych pierwsza czynność przy projektowaniu kuchni, dla drugich – istna tortura. Jakie szafki kuchenne mamy do wyboru w aranżacji kuchni? Sprawdź nasz PORADNIK!

Czarny zlew ze zintegrowanym blatem w projekcie kuchni
Czarna kuchnia w wersji total
Rytmiczna kuchnia w laminacie
Szafki kuchenne na wysoki połysk
Szafki kuchenne w stylu skandynawskim

Wybór odpowiednich szafek kuchennych jest sprawą bardzo indywidualną, powiązaną nie tylko z naszym gustem, ale i podejściem do funkcjonalnych rozwiązań w kuchni. Zanim wybierzesz najlepsze meble kuchenne dla siebie sprawdź, jakie masz możliwości i warianty rozwiązań. Zainspiruj się naszym przewodnikiem po najpopularniejszych frontach szafek kuchennych! Masz do wyboru zabudowę kuchenną na zamówienie lub gotowe meble kuchenne.

Meble do kuchni: szafki kuchenne drewniane

Drewno, jako materiał, jest trwałe i ponadczasowe, stąd bardzo chętnie wybierane do wykończenia i aranżacji każdego wnętrza, w tym również kuchni. Drewniane fronty kuchenne mogą być zarówno gładkie, płycinowe, jak i stylizowane na rustykalne, prowansalskie bądź angielskie. Bardzo często stanowią wyłącznie element drzwiczek w kamiennej bądź ceglanej konstrukcji dolnych szafek kuchennych. Kuchnie w stylu wiejskim często korzystają z tego połączenia materiałów. Plusem mebli kuchennych z frontami drewnianymi jest ich trwałość, stosunkowa łatwość w pielęgnacji (im prostsze formy frontów, tym łatwiejsza pielęgnacja). W dodatku – jeśli po latach znudzi nam się kolor drewnianych szafek kuchennych, możemy z łatwością poddać drewniane fronty kuchenne renowacji: usunąć wierzchnią warstwę malarską bądź lakierniczą i przemalować fronty albo na dowolny kolor (np. farbą kredową), albo zmienić im odcień bejcy lub lakierobejcy. Doskonale też komponują się z drewnianym blatem kuchennym, który w podobny sposób możemy odnawiać i restaurować co kilka lat, w zależności od intensywności eksploatacji. Drewniane szafki kuchenne zawsze wprowadzają do wnętrza ciepłą i klimatyczną aurę. Rysunek usłojenia drewna to ponadczasowy „print” w duchu eko, a prosta forma drewnianych szafek (bez faz i wgłębień) to model który nigdy nie wyjdzie z mody.

Szafki kuchenne laminowane: lakier czy laminat?

W myśl modnej w nowoczesnej kuchni idei eksponowania doskonale gładkich płaszczyzn lakierowanych bądź laminowanych w przestrzeniach kuchennych, w nowoczesnej kuchni szafki w laminacie są jednymi z najczęściej wybieranych szafek kuchennych. Nieskończone wprost możliwości wyboru koloru laminatu oraz kombinacji i wielkości szafek kuchennych dodatkowo podbijają popularność szafek kuchennych w laminacie. Wybierając zabudowę kuchenną uważać natomiast wypada z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Mimo, iż na zdjęciach katalogowych i w studiach kuchennych takie meble kuchenne prezentują się niezwykle elegancko, pamiętajmy iż kuchnia jest przestrzenią bardzo często i intensywnie użytkowaną. Stąd mimo wielu sił włożonych w dbanie o higieniczne i sterylne utrzymanie porządku w kuchni, nie wyeliminujemy licznych odcisków rąk po ledwie muśnięciu frontu szafki czy zachlapań w strefie mycia i gotowania. Choć laminowane na wysoki połysk szafki kuchenne prezentują się niezwykle efektownie, warto pomyśleć też o praktycznej stronie ich użytkowania. Jeśli nie chcemy spędzić połowy życia na zacieraniu śladów użytkowania kuchni, rozważmy też inne możliwości szafek kuchennych w laminacie.

Zabudowa kuchenna: szafki kuchenne płycinowe

Szafki kuchenne płycinowe, z fazowanymi drzwiczkami, filongami, gzymsikami, listwami i stylizowanymi wspornikami to propozycja dla kuchni w stylu angielskim, wiktoriańskim i klasycznym. Czasem niektóre elementy szafek kuchennych płycinowych znajdują swoje odpowiedniki w kuchniach w stylu skandynawskim bądź rustykalnym. Charakteryzują się klasyczną i symetryczną linią faz, przypór i pilastrów listwowych na drzwiczkach i w stolarce wykończeniowej. Niezwykle ujmujące dla kuchni w stylu romantycznym, charakteryzują się bezpretensjonalnością i - co tu dużo mówić – ponadczasowością. Fronty kuchenne płycinowe najczęściej wykonuje się z płyt MDF, które następnie pokrywane są dedykowanym wykończeniem dekoracyjnym i lakierem w wybranym kolorze.

Szafki kuchenne nietypowe

Nietypowe szafki kuchenne, robione na zamówienie i szczegółowe zlecenia, wiążą się zawsze z dodatkowymi kosztami. Jednakowoż efekt końcowy szafek kuchennych na zamówienie potrafi często osłodzić wysoki koszt związany z ich posiadaniem. Szafki kuchenne fornirowane modnym orzechem amerykańskim lub europejskim, to prawdziwy mercedes wśród mebli kuchennych. Niesamowitość i niepowtarzalność usłojenia orzechowego forniru to prawdziwe dzieło sztuki. Podobne efekty, choć o zupełnie innym, mniej subtelnym wyrazie, uzyskujemy przy użyciu forniru z drzew egzotycznych. Również różnego rodzaju okleiny kamienne (np. okleina z łupka kamiennego) to ciekawa alternatywa dla klasycznych mebli kuchennych i frontów – dodają wnętrzu kuchni „pazura” i odczarowują z formalnie przypisanej funkcji. Tworzywa imitujące beton często współtowarzyszą okleinom z łupka kamiennego bądź wprost przeciwnie – kontrastują z elementami ciepłego forniru. Fronty aluminiowe do uniwersalna stylistycznie propozycja do kuchni otwartych na salon (bardzo higieniczne, idealne dla alergików i „wrażliwców” żywieniowych). Najrzadziej wybierane są szafki kuchenne szklane, w szczególności z uwagi na cenę.

Szafki kuchenne do małej kuchni: które fronty szafek wybrać?

Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów, postaw na gładkie i jasne fronty szafek kuchennych, najlepiej w jednolitym kolorze. Nie „zagęszczą” one i tak wątłej przestrzeni, za to rozświetlą i optycznie powiększą kuchenne gabaryty. W dodatku przestrzeń kuchni wyda się wówczas bardziej uporządkowana, co jest szczególnie trudne do uzyskania na małych powierzchniach. Zabudowa kuchenna może piąć się po ścianie aż do linii sufitu. Zabieg ten nie tylko doda nam powierzchni do przechowywania, ale i optycznie wysmukli i „podniesie” pomieszczenie. W małej kuchni na wagę złota jest każdy centymetr i każde funkcjonalne rozwiązanie. Nawet uchwyt powinien być wybrany z głową. Wybierz taki, który idealnie "leży" w dłoni, który jest dla Ciebie wygodny. Praktyczne sa metalowe, czasem połączone z estetyczną porcelaną. Ciekawy efekt przy monochromatycznym kolorze szafek kuchenny dadzą uchwyty zróżnicowane kolorystycznie, choć o zbliżonym kształcie. Modne i wygodne są także uchwyty kopułkowe, kiedyś montowane wyłącznie przy biurkach. Aby zabudowa nie wyglądała zbyt monolitycznie, wybrane fronty wiszących szafek wyposaż w szklane, przezierne drzwiczki. Wówczas zabudowa wyda się lżejsza i mniej formalna.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Inspiracja: Moje Mieszkanie 9/2014 Zdjęcia: Bernard Białorucki, serwisy prasowe firm, Thinkstockphotos.com, Jakub Certowicz, Paulina Salonen, Materiały prasowe Zajc Kuchnie, materiały prasowe Atlas, Agamartin, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe: Ballingslov, IKEA, Kuchnie WITT

POLECANE ARTYKUŁY