Meble do kuchni: eksponujemy naczynia i akcesoria kuchenne

Coraz częściej przestajemy traktować naczynia i różnego rodzaju akcesoria kuchenne stricte użytkowo i decydujemy się na wystawienie ich na widok w formie dekoracji kuchni. I słusznie! Wyeksponowane zbiory porcelany, fajansu, kamionki czy szkła dodają wnętrzom urody i podkreślają ich charakter. Zastanawiasz się jednak, gdzie umieścić swoje ozdobne naczynia? Żadne meble nie nadają się do tego zadania lepiej niż przeszklone witryny, wiszące półki i kredensy!

Błękitny kredens
Drewniany kredens w kuchni
Szafka z akcesoriami kuchennymi
Pastelowe naczynia w kuchni
Witryna z naczyniami

Wygląd takich akcesoriów kuchennych jak obieraczki, praski do czosnku i chochle raczej nie ulega zmianie, mimo upływu lat i zmiany trendów, dlatego nie myślimy o nich jako o kandydatach na dekoracje wnętrz, tylko chowamy do szuflad i pudełek. Ale już decydując się na zakup nowych talerzy, misek czy kompletu kawowego, coraz częściej zwracamy uwagę na to, by były one nie tylko praktyczne, ale też piękne. Dlaczego więc nie pójść by o krok dalej i nie wykorzystać ich urody do ozdobienia kuchni, eksponując je przy pomocy witryn, kredensów i wiszących półek ze stojakami?

Ozdobne naczynia: w witrynach i kredensach

Kredensy i przeszklone witryny są pojemne, często wielosegmentowe, a ich charakterystyczna budowa sprawia, że umieszczone w nich przedmioty są zawsze na widoku. Są więc meblami stworzonymi do przechowywania i chwalenia się swoimi zbiorami pięknych naczyń i akcesoriów kuchennych. Jeśli chcesz wyeksponować komplet efektownych, acz niedrogich naczyń, możesz postawić na kredens z otwartą nadstawką, a jeśli eksponatem ma być porcelana po babci lub upolowane na targu staroci unikatowe akcesoria kuchenne, wybierz witrynę z przeszklonymi drzwiczkami, które zabezpieczą twoje skarby przed uszkodzeniem. Tego typu meble są niebanalnym, niezwykle gustownym dodatkiem do każdego rodzaju kuchni (od wnętrz w stylu klasycznym, romantycznym i retro, po minimalistyczne, nowoczesne aranżacje), jednak ich minusem są zazwyczaj spore gabaryty. Jeśli twoim problemem jest mała kuchnia, poszukaj wąskiego modelu witryny lub zastanów się nad sprytnym rozwiązaniem, jakim jest rozdzielenie dużego kredensu na dwie części. Dół mebla może zastąpić szafki robocze albo stać się półwyspem, a góra – wiszącą na ścianie półką lub przeszkloną szafką. Naczynia układajmy pojedynczo i w stosach, by było malowniczo. Możemy wyeksponować cały komplet naczyń lub przemieszać ze sobą różne, nie do końca pasujące do siebie elementy. Fantastycznie prezentują się na przykład naczynia w stylu ceramiki bolesławieckiej albo układane kolorami komplety pastelowych akcesoriów. Te przemioty, które wolałbyś ukryć, bez problemu schowasz w dolnej, zamykanej pełnymi drzwiczkami, części mebla.

Ozdobne naczynia: wiszące szafki, półki i półeczki

Jeśli w twojej kuchni nie ma miejsca na stojącą zabudowę w postaci witryny lub kredensu, postaw na elementy wiszące. Przeszlone szafki, zwykłe i „regalikowe” półki są idealne do tworzenia domowych galerii naczyń. Pojedynczy mebel tego typu będzie zwracał na siebie szczególną uwagę, natomiast zestawienie dwóch-trzech daje większe pole do popisu dla naszej fantazji. Pamiętaj tylko, że półki przeznaczone do eksponowania talerzy muszą być wyposażone w stojaki zapobiegające przewracaniu się tych naczyń. Jeśli nie boisz się dodatkowego wiercenia w ścianach, ozdobne talerze możesz także przymocować bezpośrednio do nich!

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, GREEN CANOE STUDIO, Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY