Stół w kuchni wcale nie musi zabierać dużo miejsca. Cała tajemnica to właściwe miejsce i gabaryty stołu. Zainspiruj się naszymi podpowiedziami na urządzenie małej kuchni ze stołem.

Mały stół do kuchni: stół mobilny

Jeśli dysponujemy kuchnią otwartą na salon bądź zgrabnym aneksem kuchennym, kwestię małego stołu do kuchni musimy stylistycznie „uzgodnić” z pozostałymi strefami wspólnego wnętrza. Poza stonowaną ze sobą kolorystyką, warto rozważyć jednak pewne zróżnicowania stylistyczne. Np. zgrabny i niewielki stolik kuchenny „wywyższmy” nieznacznie do wysokości stołków barowych. Ustawiony zaś na skraju ścianki wyznaczającej umowną granicę kuchni i salonu, optycznie i funkcjonalnie zamknie nam organizację przestrzeni w mieszkaniu. W dodatku sprawdzi się doskonale jako blat zastępczy czy dodatkowa przestrzeń robocza w kuchni. Możemy wzbogacić mały stół do kuchni o kółka z blokerami (na czas prac kuchennych). Wówczas mobilność małego stołu do kuchni sprawi, że możliwości aranżacyjne obydwu wnętrz – tak kuchni jak i salonu, zyskają nową optykę.

Mały stół do kuchni: pół-rozwiązania

Klasyczne, półokrągłe lub prostokątne składane blaty przyścienne to nadal bardzo praktyczne rozwiązanie dla małych kuchni. Ich drewniane, surowe wykończenie nigdy nie wyjdzie z mody – to ponadczasowy klasyk, do ogrania niemal w każdej stylistyce wnętrza kuchni. Taki składany blat świetnie sprawdzi się w funkcji małego stolika, przy którym zjemy spokojnie śniadanie.

Mały stół do kuchni: wysuwane blaty

Nowoczesne małe kuchnie wymagają nowoczesnych rozwiązań małego stołu do kuchni. Wysuwane panele i ruchome blaty, ukrywane w spodnich częściach przyściennego bufetu, dają iście nieograniczone możliwości użytkowania. Doskonałe rozwiązanie zarówno na rodzinne posiłki, dodatkowych gości, czy „wielkie gotowanie” w kuchni i związane z nim ogromne zapotrzebowanie na dodatkowe blaty.

Mały stół do kuchni: jeśli nie stół to co?

Jeśli rozważyliśmy już wszystkie architektoniczne triki na powierzchni naszej kuchni i mimo usilnych prób i kombinacji nie znaleźliśmy miejsca na klasyczny stół na czterech nogach – nie załamujmy rąk! Z pomocą przyjdzie nam... zgrabny bufet. Wzorowane na kreatywnych aranżacjach kawiarni w niewielkich przestrzeniach bistro, przyokienne blaty z dostawionymi doń wysokimi stołkami znakomicie wypełnia rolę rodzinnego stołu w małej kuchni. A do tego rozległy widok z okna przy śniadaniu... bezcenne.