Mały stół do jadalni. Urządzamy jadalnię w małym mieszkaniu

2019-04-11 13:44

Wytyczenie jadalni w mieszkaniu o niewielkim metrażu może być nie lada wyzwaniem. Centralnym zagadnieniem dotyczącym małej jadalni jest dobranie i dopasowanie stołu. Jak połączyć wygodę korzystania ze stołu z funkcjonalnością pomieszczeń? Przedstawiamy możliwości i konieczności związane z wyborem małego stołu do jadalni.

Spis treści

  1. Jaki kształt powinien mieć mały stół do jadalni
  2. Mały stół, wielki wybór kolorów
  3. Jak oświetlić mały stół w jadalni
  4. Mały stół do jadalni – dodatkowe możliwości

Zanim wybierzemy odpowiedni stół do niewielkiej przestrzeni jadalnianej, musimy dobrze zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jeśli stół ma służyć wyłącznie do posiłków i to głównie dla jednej osoby – mamy prawie nieograniczone możliwości. Jeśli będzie okazjonalnie miejscem do pracy, a przy posiłkach będzie gromadził pokaźną grupę – możliwości będzie nieco mniej. Jeśli określimy trafnie nasze potrzeby, unikniemy zmarnowania przestrzeni albo uciążliwości podczas użytkowania.

Mały stół jadalniany występuje we wnętrzach w bardzo wielu postaciach. Podstawowe kategorie, o których musimy myśleć, wybierając stół, to kształt, nogi, kolor, oświetlenie, a nade wszystko kontekst.

Jaki kształt powinien mieć mały stół do jadalni

Punktem wyjścia niech będą kąty proste. Kwadratowy lub prostokątny blat uczyni stół bardziej ustawnym. W zdecydowanej większości przypadków zdecydujemy się bowiem w małym mieszkaniu na „przyklejenie” strefy jadalnianej do brzegu pomieszczenia. Podłużne prostokątne kształty blatów przy odpowiednio dobranych wymiarach i proporcjach posłużyć mogą jako wyraźne granice między poszczególnymi strefami funkcjonalnymi mieszkania. Proste brzegi blatu sprzyjają czytelnemu wyznaczeniu ciągów komunikacyjnych mieszkania.

jadalnia w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Lampę nad stołem Natalia przemalowywała już trzy razy (na czarno, turkusowo, szaro). Szare jest również krzesło, jak i kilka dekoracji w kuchni.

Nie oznacza to jednak, że stoły o obłych kształtach nie mają szans znaleźć się w nowoczesnej i funkcjonalnej jadalni. Wszystko zależy od doboru rozmiaru do pomieszczenia. Ważne, żeby taki stół nie utrudniał korzystania z mieszkania. Okrągły stół będzie stanowił mocny punkt kompozycji całego pomieszczenia. Jego dekoracyjny charakter można podkreślić dobrze dobranymi dodatkami – warto pomyśleć o efektownej lampie nad stołem.

Przy wyborze kształtu stołu do małego mieszkania warto pamiętać o nogach. Lepiej sprawdzą się stoły z nogami cofniętymi bliżej środka stołu lub takie na jednej nodze. Pozwoli to odsłonić więcej podłogi – to ważne przy budowaniu wrażenia przestrzenności pomieszczenia.

Mały stół, wielki wybór kolorów

Najważniejsze przy wyborze stołu do małej jadalni to uwzględnić kontekst kolorystyczny, w jakim znajdzie nasz mebel. W przestrzeni z wyraźną dominantą barwową stół powinien być dopasowany do otoczenia, albo prezentować się mniej wyraziście od otoczenia. W pomieszczeniu stonowanym i neutralnym ma szansę stać się główną dekoracją i skupić na sobie uwagę. Wówczas możemy wybrać stół, który swoim kolorem zorganizuje całą kompozycję jadalni.

Jak oświetlić mały stół w jadalni

Świadomość rozkładu oświetlenia w pomieszczeniu jest kluczowa dla każdej aranżacji. W przypadku stołu jest to szczególnie ważne. Stół przy którym miło się spędza czas musi być oświetlony dobrze – czyli dostatecznie mocno i wystarczająco przyjemnie.

Jeśli tylko się da, ustawmy stół w taki sposób, żeby padało na niego światło dzienne. Możemy ustawić go naprzeciwko źródła światła, albo przy samym oknie. Ta druga opcja umożliwi nam dodatkowo ciekawe sposoby aranżacji przestrzeni – pozwoli przesunąć stół na brzeg pomieszczenia i uniknąć wrażenia „wciśnięcia” go w ścianę.

Jadalnia na 36 metrach: kawalerka może WSZYSTKO!
Autor: materiały prasowe Fot. SAS Wnętrza

Jak wspominaliśmy wyżej, dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku stołów o większych walorach dekoracyjnych, podkreślić wagę przestrzeni jadalnianej przy użyciu efektownej lampy wiszącej. Sztucznie oświetlony stół też może prezentować się pięknie.

..  Lampa pająk: czym się wyróżnia? Wybieramy modne oświetlenie >>>

Mały stół do jadalni – dodatkowe możliwości

Może się zdarzyć, że zapragniemy użyć w naszej aranżacji stołu składanego. Jest to rozwiązanie, które niesie ze sobą pewne dodatkowe trudności w użytkowaniu i wymaga dodatkowej dozy schludności i uporządkowania, niemniej może się prezentować znakomicie. Do wyboru mamy stoły, które mają możliwość dodatkowego powiększenia, takie, które po złożeniu przylegają całkowicie do ściany, a także różne formy stolików zintegrowanych z ciągiem szafek kuchennych. Warto tak zaprojektować przestrzeń jadalni, żeby korzystanie z niej było możliwe i wygodne także przy rozłożonym blacie – precyzyjne wymiarowanie będzie obowiązkowe.

Możemy też rozważyć stół o wysokości barowej. Zarówno wolnostojący, jak i stanowiący przedłużenie kuchennego blatu. Tego typu smukłe meble, zwłaszcza w połączeniu z wymaganymi do nich wysokimi krzesłami, mogą świetnie pasować do niewielkiego mieszkania.