IKEA przeprowadziła badania wśród Polaków dotyczące ich potrzeb i przemyśleń odnośnie szafek kuchennych i sposobu korzystania z nich. Okazuje się, że Polacy chcą mieć kuchnie wyposażone wygodnie i na długo, bo kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Kuchnia idealna ma być przede wszystkim funkcjonalna, dobrze zorganizowana i łatwa do utrzymania w czystości i porządku. Do tego kuchnia idealna wg IKEA powinna być urządzona pomysłowo, trwale i nowocześnie. Sporo wymagań, które jednak daje się pogodzić i dlatego powstał nowy system METOD do tworzenia nie tylko zabudowy kuchennej ale i bibliotek czy przedpokoju. W wyniku badań okazało się jeszcze jedno -  cały czas lubimy i chcemy kuchnie jasne i białe.

Kuchnie IKEA: system METOD – co to takiego i na czym polega?

Zaletą nowego systemu METOD (meble IKEA), jest przede wszystkim to, że oparty jest na modułach o prostych kształtach. Rozmiary obudów zmieniają się co 20 cm (najmniejsza ma 20cm, najszersza 80cm). Również dostępne są dwie wysokości szafek stojących 60cm i 80cm oraz dwie głębokości 37 cm i 60cm. Szafki ścienne dostępne są w wysokościach od 40 do 100cm i różnych wysokościach. Tak duży wybór modułów sprawia, że szafki kuchenne dopasują się do każdej przestrzeni, ominą wystające ciągi wentylacyjne czy hydrauliczne. Dopasują się do skosów i schodów. Ciekawe jest również to, że z szafek w systemie METOD stworzymy zabudowę wysokości 2,80m! co do tej pory było niemożliwe. Oczywiście poszczególne moduły szafek kuchennych mają możliwość przymocowania ich do ściany – przy takiej wysokości jest to warunek konieczny by było bezpiecznie. Obniżono też cokoły do 8cm, co zwiększa pojemność szafek kuchennych. Dla odmiany, tworząc wolnostojące rozwiązania w przedpokoju czy pokoju, mamy możliwość zamontowania do obudowy nowoczesnych nóg o wysokości 28cm.

Szafki kuchenne IKEA – przydatne i wygodne nowe rozwiązania

•    Dobre jest teraz to, co do tej pory nie było możliwe, czyli duży wybór szuflad, o szerokościach od 20 do 80cm i wysokościach od 10cm do 40cm, które mogą być dowolnie rozmieszczane. Teraz wygląd kuchni nie zależy od sposobu w jaki są rozmieszczone korpusy szafek. Za jednym frontem mogą być schowane dwie obudowy, lub przy jednej odbudowie mogą być zamontowane dwa fronty. Ilość podziałów na frontach, które widzimy zależy wyłącznie od nas i od naszej estetyki. Szuflady wyposażone są w dwa systemy domykające: droższy lub ekonomiczny.
•    Absolutną nowością jest zintegrowany system oświetlenia LED w szufladach i obudowach. Nocni podjadacze zostaną niezauważeni przez resztę domowników.
•    Nowościom są też kolory kuchni IKEA: obudowy szafek są w dwóch kolorach białym (tak jak do tej pory) i nowym czarnobrązowym. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy konieczności montowania listew maskujących. Nowością są otwory montażowe do półek rozmieszczone co 5 cm i zaślepki do nich w odpowiednich kolorach.
•    Pojawiły  się również listwy dekoracyjne dedykowane do mebli IKEA, które możemy montować jako gzyms dekoracyjny wieńczący zabudowę lub niżej, to znaczy na dole szafek ściennych. Ma to znaczenie wtedy, gdy chcemy osiągnąć efekt bardziej klasyczny.
•    I na koniec, ciekawostką jest to, że korzystając ze standartowych obudów systemu METOD z kolekcji mebli IKEA możemy tworzyć nie tylko zabudowy kuchenne ale też biblioteki, czy funkcjonalne szafki w przedpokoju i pokojach dzieci.

Meble IKEA – kuchnia od klasycznej do minimalistycznej

Dzięki nowości kuchni IKEA, którą jest to, że wysokość obudowy nie determinuje wysokości frontu, możemy uzyskać efekt kuchni klasycznej – małe i niskie szufladki, montowane pod szafkami ściennymi i kojarzące się z kuchnią tradycyjną lub wprost przeciwnie: montując wysoki na 2 metry front lakierowany, kryjący dwie lub trzy obudowy, osiągniemy efekt super nowoczesny. Szeroki wybór frontów pozwoli nam na aranżację kuchni od bardzo tradycyjnej przez retro aż po super nowoczesną. Ciekawe są kolorowe kubiki, które możemy rozmieszczać pomiędzy obudowami lub zbudować z nich kolorową, jak z obrazów Mondriana, ścianę. System METOD dostępny w sklepach już od 1 kwietnia!