Barek w kuchni: jak wybrać barek do kuchni i hokery?

2018-08-06 12:51

Barek w kuchni – jeśli chcesz go mieć, pomyśl o nim już na etapie projektu. Barek do kuchni może być przy wyspie, półwyspie lub blacie kuchennym. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o blacie barowym w kuchni i jego wysokości w stosunku do hokerów.

Spis treści

  1. Barek jako przedłużenie blatu kuchennego
  2. Barek w kuchni zintegrowany z wyspą
  3. Barek w kuchni - plusy i minusy
  4. Jak dobrać hokery do barku kuchennego?
  5. W jakim stylu urządzić barek kuchenny?
  6. Wysokość barku do hokerów: pamiętaj o wymiarach
  7. Barek i wyspa kuchenna - GALERIE ZDJĘĆ

Najlepiej pomyśleć o barku w kuchni już na etapie projektowania. Aranżacja kuchni będzie spójna, jeśli barek do kuchni będzie wykonany z tego samego materiału co zabudowa kuchenna, nie będzie odstawał od reszty mebli. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli kuchnia z salonem są połączone.

Barek jako przedłużenie blatu kuchennego

Prostym rozwiązaniem jest przedłużenie blatu kuchennego i postawienie hokerów. Taka aranżacja kuchni z barkiem doda wnętrzu lekkości, nie zamknie optycznie przestrzeni. Blat można przymocować też do jednej ze ścian na granicy kuchni i salonu.

Zobacz też: Blat kuchenny z laminatu: plusy i minusy

Barek w kuchni zintegrowany z wyspą

Kolejny pomysł stosowany w projektowaniu kuchni z salonem to zintegrowanie barku z wyspą lub z półwyspem. Od strony kuchni zabudowujemy wyspę szafkami i szufladami, a od salonu zostawiamy wystający blat, dodajemy ewentualnie półkę na nogi.

Robiąc barek w kuchni, warto pomyśleć o innych udogodnieniach, np. minilodówce na wino lub kruszarce lodu oraz o oświetleniu - głównym podsufitowym nad linią blatu czy też dekoracyjnym (listwy LED pod blatem lub przy podłodze).

Pamiętaj o hokerach pasujących stylistycznie do wystroju kuchni z salonem. Hokery metalowe i z tworzywa sztucznego wprowadzą do wnętrza blask, kolor i nowoczesny akcent, drewniane zaś nawiążą do tradycji, stylu skandynawskiego we wnętrzach czy eko.

Barek w kuchni - plusy i minusy

Dostawka, bufet, barek to nowoczesne wersje tradycyjnego stołu. Taki blat poszerzy wyspę, zastąpi stół i wygodnie ugości. Wysoki barek do kuchni może też pełnić przegrodę między kuchnią a pokojem dziennym. Zwykle takie bufety, barki występują jako powierzchnie uzupełniające.

W kuchni otwartej na salon stanowią ciekawy element wystroju. Mogą być też praktyczną przegrodą zasłaniającą niepożądany widok, np. zlewu pełnego naczyń. Dla osób, które z upodobaniem celebrują posiłki z całą rodziną, wysoki barek do kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdza się natomiast jako miejsce na szybkie śniadania albo spotkań z przyjaciółmi, bo tworzy luźną „klubową” atmosferę, w sam raz do wspólnej zabawy przy gotowaniu. Ale i podczas pracy szybko dostrzeżesz jego zalety. Niektóre czynności bowiem, choćby obieranie jarzyn, wygodniej wykonuje się na wyższym poziomie.

Plusy:

  • Barek optycznie łączy i jednocześnie oddziela kuchnię od salonu.
  • Pozwala pozbyć się monotonii w kuchni z salonem.
  • Na co dzień może pełnić funkcję stołu, miejsca do pracy, blatu do wydawania posiłków.
  • Podczas spotkań towarzyskich skupia wokół siebie gości, sprawdza się jako bufet.

Jako minus barku w kuchni można wskazać na jego niską funkcjonalność w przypadku osób starszych oraz małych dzieci. 

Jak dobrać hokery do barku kuchennego?

Do wyboru masz wiele modeli - hokery, czyli wysokie krzesła z oparciem, z podłokietnikami, barowe stołki. Są też hokery tapicerowane miękką tkaniną lub skórą. Z wyprofilowanej sklejki czy z tworzywa sztucznego. Hokery obrotowe na jednej podpórce albo tradycyjne na czterech nogach. Składane, nakładane jeden na drugi. Z regulowaną wysokością.

 

W jakim stylu urządzić barek kuchenny?

O aranżacji barku powinna decydować przestrzeń, którą dysponujemy. W małych wnętrzach idealne miejsce na barek to wyspa łącząca kuchnię z salonem. Warto wybrać jasne i nowoczesne meble, optycznie powiększające przestrzeń kuchni. Nie zapominajmy jednak o kolorowych akcentach, np. plastikowych jaskrawych hokerach, które odwrócą uwagę od małej kuchni, ponadto wprowadzą powiew nowoczesności. Ładny efekt daje połączenie drewnianego barku ze szklanymi ścianami (pokrytymi lacobelem) oraz lekkimi hokerami na metalowych nóżkach.

Wysokość barku do hokerów: pamiętaj o wymiarach

Blat do kuchni powinien mieć wys. 110 cm; gł. 50 cm dla 1 osoby, a 70-80 cm dla 2 osób; szer. 60 cm dla 1 osoby, a 120 cm dla 2 osób. Hoker - siedzisko: wys. ok. 80 cm i szer. 40 cm; odległ. od podstawy blatu 25 cm.

Standardowa wysokość powierzchni roboczej to około 85 cm, ale tak naprawdę jest to sprawa indywidualna, zależna od twojego wzrostu. Stojąc przy blacie, zegnij przedramię pod kątem prostym. Odległość między nim a blatem powinna wynosić 15 cm. Ważną sprawą jest dobre oświetlenie bufetu. Gdy przy nim często pracujesz, oświetl go kilkoma lampami z jasnym światłem skierowanym w dół.

Barek i wyspa kuchenna - GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się nad barkiem do kuchni albo wielofunkcyjną wyspą kuchenną? Zobacz, jak takie rozwiązania prezentują się w prawdziwych wnętrzach. Wybraliśmy dla Was inspirujące galerie zdjęć.