Krzesła drewniane w różnych stylach: wybieramy meble do jadalni i salonu

2017-10-13 23:07

Aby wystrój wnętrza odpowiadał osobowości i indywidualnym potrzebom, warto umiejętnie wybrać styl aranżacyjny. Bez względu na decyzję meble drewniane odnajdą się w dowolnej konwencji. Bogactwo form, wybarwień oraz detali wykończeniowych daje nam ogromne pole manewru. Radzimy, jak dobierać krzesła drewniane idealne do jadalni oraz salonu urządzanych w różnorodnych stylach.

Spis treści

  1. Dlaczego drewno?
  2. Styl skandynawski kocha drewno
  3. Prowansalska przytulność
  4. Różne wcielenia stylu nowoczesnego
  5. Styl energetyczny, czyli moc kolorów
  6. Industrialne wnętrza plus drewno
  7. Styl vintage – tęsknota za przeszłością

Współczesna aranżacja wnętrz często bazuje na kontrastowych zestawieniach barw, mieszaniu się ze sobą różnych stylów, łączeniu materiałów. Jednak zauważamy dominujący trend, jakim jest drewno, które ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Najbardziej popularny gatunek drewna siedzisk to drewno bukowe i dębowe, solidna konstrukcja z litego drewna w połączeniu z lekkim gięto klejonym drewnem na siedzisku i oparciu.

Dlaczego drewno?

Drewno to rewelacyjny materiał – piękny, przyjemny dla oka i w dotyku, o charakterystycznym zapachu, fakturze i kolorze. Wyraża też przyjazny stosunek do środowiska naturalnego. Drewno, w odróżnieniu od nowoczesnych materiałów, starzeje się z gracją, osiągając z czasem niepowtarzalną dojrzałość i patynę. Co więcej, meble drewniane można z powodzeniem dopasować do każdego stylu aranżacyjnego.

Styl skandynawski kocha drewno

Styl skandynawski to umiłowanie naturalnych materiałów i jasnych barw. Stanowi jedną z najpopularniejszych współcześnie konwencji urządzania wnętrz. A jeśli naturalne surowce, to oczywiście drewno. Piękne krzesła w jasnych, ciepłych kolorach powinny się pojawić zwłaszcza w strefie jadalnianej, zaaranżowanej w stylu skandynawskim.

Krzesła w całości wykonane z drewna czarują przytulnością i doskonale komponują się z kolorami typowymi dla stylu skandynawskiego, czyli bielą, szarością oraz pastelami. Miłośnikom takich prostych, ponadczasowych rozwiązań polecamy krzesła oraz fotele drewniane Merano, Malmö i Stockholm. To modele z nowoczesnym rysem, idealne do przestronnych wnętrz. A może coś bardziej klasycznego? Tu na pierwszy plan wkracza krzesło Ironica. Pamiętajmy bowiem, że styl skandynawski ma wiele odsłon. W szwedzkich kamienicach chętnie łączy się miejscową klasykę, czyli styl gustawiański, ze współczesnym wzornictwem.

Aranżacja w stylu skandynawskim pokocha również szarość oraz mocniejsze, wyrazistsze kolory w detalach. Krzesła i fotele z kolekcji Alba wyróżniają się wygodnym, tapicerowanym siedziskiem. W połączeniu z drewnianą ramą dodadzą przytulności jadalni czy salonowi.

Krzesła drewniane
Autor: materiały prasowe TON Fotele drewniane Merano i stół Jutland, czyli jadalnia w stylu skandynawskim

Prowansalska przytulność

Prowansalskie wnętrza to czysta przytulność. Inspiracje płyną z południa Francji, czyli krainy ze wzgórzami porośniętymi lawendą oraz pięknymi, wiekowymi miasteczkami. Podobnie jak w stylistyce skandynawskiej stawia się przede wszystkim na jasne barwy i naturalne materiały, jednak znakiem rozpoznawczym jest klasyczny design. Takie też powinny być krzesła do jadalni w stylu prowansalskim. Najlepiej sprawdzą się kultowe meble z drewna giętego, takie jak krzesło 04, kojarzące się z wystrojem klimatycznych francuskich kawiarenek. Pięknie modelowane siedzisko doda wnętrzu przytulności. Inne ciekawe propozycje to krzesła Dejavu i 150.

Wszystkie wspomniane modele sprawdzą się także w aranżacjach w stylu shabby chic, które mają sporo wspólnego z prowansalskimi, ale więcej w nich znaków upływa czasu. Powierzchnie mebli są subtelnie przecierane, a dodatki i dekoracje wyrażają tęsknotę za minionymi czasami. To doskonała alternatywa dla gładkości stylu nowoczesnego czy surowego minimalizmu.

TON logo 2

Autor: archiwum

Drewno gięte

Unikalny sposób produkowania krzeseł giętych ręcznie to obecnie namiastka podróży w XIX wiek. Najlepiej sprzedające się krzesło na świecie jest wyginane tak samo jak 150 lat temu – ręcznie. Zgodnie z mottem jego twórcy Michaela Thoneta – zgiąć lub złamać!

Wynikiem ciężkiej pracy pracowników marki TON jest krzesło gięte nr 14 – ponadczasowe i eleganckie, bedące jedną z ikon projektowania. Od niego wszystko się zaczęło, a najnowszą historię tworzą produkty, w konstrukcji których wykorzystano elementy z litego drewna, gięte po rozdzieleniu w dwóch przeciwstawnych kierunkach.

Obecnie fotele i krzesła gięte cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ze względu na swoją ogromną wytrzymałość idealnie pasują do wnętrz restauracji, kawiarni, pubów, a ze względu na elegancję i klasę zdobią wnętrza domów oraz mieszkań.

Różne wcielenia stylu nowoczesnego

Aranżacje w stylu nowoczesnym to królestwo prostych form, wysokiej klasy materiałów oraz efektownych, ale nieskomplikowanych mebli i dodatków. Jeśli chcemy dodać przytulności takim wnętrzom, koniecznie wprowadźmy do nich naturalne drewno. Ponieważ styl modern ma wiele odsłon, warto wiedzieć, jak to robić z sukcesem.

W wersji wielkomiejskiej ważne jest uchwycenie dynamicznego stylu życia. Przestronne wnętrza jadalni czy salonu aranżujemy więc za pomocą wyrazistych form, inspirując się wystrojem modnych restauracji i klubów. Najciekawszych efekt osiągniemy za pomocą eleganckich mebli w ciemnych kolorach. W kolekcji Moritz czekają piękne tapicerowane krzesła i fotele, także wysokie krzesła barowe. Świetnie sprawdzą się w przestronnym wnętrzu, a zwłaszcza przy wyspie kuchennej. Miłośnicy bardziej surowego designu z pomysłem powinni zaś zwrócić uwagę na kolekcję Split – z krzesłami i fotelami w różnorodnych wariantach wykończeniowych.

Krzesła drewniane
Autor: materiały prasowe TON Krzesła Split idealne do nowoczesnego wnętrza

Styl energetyczny, czyli moc kolorów

A może nowoczesny wystrój pełen energetycznych barw? Także w nim warto postawić na meble drewniane. Kolorowe krzesła Ironica, mimo klasycznych form, świetnie odnajdą się w barwnej jadalni. Równie ciekawie zaprezentują się wspominane już modele Split, a także krzesła Merano i fotele Merano, z innowacyjną konstrukcją opierającą się na dwóch osiowo krzyżujących się sklejkach.

Krzesła drewniane
Autor: materiały prasowe TON Sztaplowane krzesła Merano w różnych kolorach

Industrialne wnętrza plus drewno

Styl industrialny, inaczej loftowy, powstał w okresie, gdy wnętrza fabryk oraz zakładów produkcyjnych zaczęto adaptować do potrzeb mieszkalnych. Z pierwotnej stylistyki tych miejsc pozostały surowe materiały, elementy instalacyjne oraz charakterystyczny design, zwłaszcza jeśli chodzi o meble, oświetlenie i dodatki. Styl industrialny opuścił już fabryki oraz z ogromnym sukcesem wkroczył nawet do kawalerek. Chłód i surowość wykończenia warto jednak ocieplić – najlepiej za pomocą drewna. Fantazyjne krzesła Leaf, w formach których odnajdziemy inspiracje drzewami i liśćmi, świetnie sprawdzą się w wystroju industrialnym. Tym bardziej że dostępne są różnorodne barwy oraz sposoby wykończenia. Inna ciekawa propozycja to wspominane już modele Merano i Split.

Styl vintage – tęsknota za przeszłością

Pod szeroko rozumianym terminem „styl vintage” kryje się jedno: tęsknota za przeszłością. W aranżacjach wnętrz wyraża się ona sięganiem po sprawdzone, tradycyjne formy, a także odkrywaniem nieco zapomnianych mebli, dodatków czy dekoracji. Ponieważ drewno jest surowcem wykorzystywanym od wieków, niezmiennie króluje w wystroju w stylu vintage. A na jakie ciekawe modele warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim kultowe krzesła z drewna giętego, takie jak nr 04 czy 14. Z kolei intrygujące formą krzesło 002 w ciekawy sposób łączy klasyczne wzornictwo z nowoczesną prostotą. W salonie zaś warto mieć wygodny fotel bujany, jak za dawnych lat. Doskonale sprawdzi się Wave. Równie ciekawie zaprezentuje się krzesło z podłokietnikami 811. Łączy ono w sobie zainteresowanie sztuką secesyjną i prostotą z postępem technologicznym.

Krzesła drewniane
Autor: materiały prasowe TON Krzesło oparte na modelu Josefa Hoffmana z 1930 roku. Łączy w sobie jego zainteresowanie sztuką secesyjną i prostotą z postępem technologicznym w wyrobie mebli.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą TON.