Jak urządzić kuchnię: oświetlenie górne

Jak w każdym wnętrzu, w kuchni jest potrzebne oświetlenie ogólne, włączane przy wejściu do kuchni i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze. Nie musi być bardzo jasne. Górne oświetlenie kuchni powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni. Do oświetlenia ogólnego kuchni można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze kuchni będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.

Jak urządzić kuchnię: oświetlenie nad stołem i blatem

Kuchnia w części jadalnianiej wymaga przytulnego oświetlenia, które nie męczy oczu. Osobne źródło światła warto zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób. Niezwykle ważne w kuchni jest dobre oświetlenie przestrzeni roboczej - blatu, kuchenki, zlewozmywaka. Zainstalowane tu źródła światła powinny świecić jasnym skupionym światłem. Od spodu szafek kuchennych albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm.

Jak urządzić kuchnię: oświetlenie dekoracyjne

Dodatkowy efekt dekoracyjny w aranżacji kuchni uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne. Jeśli w kuchni jest wyspa, może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie kuchennym lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym. Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech-czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.