Jak dbać o noże kuchenne? Jak ostrzyć, myć i przechowywać noże

 Noże kuchenne

Fot. agencjafree/living4media

Podpowiadamy jak dbać o noże kuchenne. Można powiedzieć, że nóż to twoja prawa ręka w kuchni. Pamiętaj, że ostrze noża jest delikatne, dlatego wymaga szczególnej ochrony przed uszkodzeniem.

Znajdź właściwe miejsce do przechowywania noży kuchennych. Najlepiej trzymać jest noże w szufladzie, w osłonie, aby zapobiec uszkodzeniu, ponieważ ostrza noży tępią się na skutek zderzania się z innymi przedmiotami. Czyść noże po każdym użyciu. Noże, które powinny być myte ręcznie, wyczyść szmatką zamoczoną w wodzie z detergentem, a następnie umyj ciepłą wodą. W zmywarce możesz myć noże kuchenne ze stali nierdzewnej, z rękojeściami z tworzywa sztucznego lub stali. Noże z drewnianymi uchwytami myj ręcznie. Pamiętaj o tym, aby dokładnie wyczyścić ostrze noży suchą ściereczką. Nie zostawiaj noży w kuchennym zlewie. Nie tylko jest to niebezpieczne dla tego, kto zmywa naczynia, ale także szkodliwe dla noży - ostrze może ulec zarysowaniu lub, co gorsza, końcówka może się wygiąć albo złamać.

Nóż kuchenny
camera

Noże kuchenne: wybieramy akcesoria kuchenne

LISTA ZAKUPÓW

Noże ze stali nierdzewnej i stali węglowej: jak je czyścić

Noże kuchenne ze stali węglowej łatwiej jest naostrzyć, ale są one bardziej podatne na korozję niż te ze stali nierdzewnej. Jeśli masz nóż kuchenny ze stali węglowej, jego ostrze może zardzewieć, nawet jeśli nie będziesz go używała zbyt często. Takie noże powinny być smarowane spożywczym olejem mineralnym zaraz po umyciu i wysuszeniu, aby zapobiec korozji.

Sprawdź też: jak czyścić deski do krojenia

Noże ze stali węglowej należy często konserwować, pamiętaj że krojenie kwaśnych produktów, np. cytryny, czy pomidorów, tępi ostrza noży. Stal, z której wykonane są narzędzia kuchenne, wchodzi w reakcje z kwasowymi produktami, tj. wino, czy ocet, co oznacza, że niektóre potrawy przechodzą metalicznym smakiem i ulegają przebarwieniom.

Noże i odpowiednia deska kuchenna

Najczęstszą przyczyną zużycia krawędzi tnącej noża jest kontakt z powierzchnią skrawania. Deski kuchenne ze szkła, ceramiki, czy marmuru uszkadzają krawędź tnącą już w podczas pierwszego krojenia. Drewniane i plastikowe deski kuchenne są o wiele lepsze, ponieważ nie wpływają znacząco na matowanie ostrza noży.

Metody ostrzenia noży kuchennych

Do ostrzenia noży kuchennych potrzebny jest syntetyczny kamień. Nóż należy prowadzić po mokrym kamieniu ostrzem do przodu, pamiętając o konieczności naostrzenia krawędzi tnącej z obu stron. Należy stosować długie, równomierne pociągnięcia. Zalecany kąt ostrzenia noży wynosi 20 stopni na każdą stronę ostrza. Po naostrzeniu należy spłukać ostrze gorącą wodą i dokładnie osuszyć. Nóż można naostrzyć również na ostrzałce prętowej, wykonanej z odpowiednio twardej stali szybkotnącej lub ceramicznej. Noże można naostrzyć także w punkcie ostrzenia noży.

Noże ceramiczne: zalety i ostrzenie

Popularne ostatnio noże ceramiczne tępią się o wiele wolniej od stalowych, ponieważ są twardsze i bardziej odporne na ścieranie. Zaletą noży ceramicznych jest fakt, że nie ulegają korozji  i są chemicznie obojętne. Idealnie nadają się do krojenia warzyw, owoców, mięsa, czy ryb. Taki nóż należy myć ręcznie, w wodzie z dodatkiem zwykłego płynu do naczyń. Zaleca się przechowywanie go w drewnianym bloku lub innym, stabilnym miejscu, w którym nie będzie obijał się o inne  przedmioty. Jeśli używamy ceramicznego noża codziennie, powinniśmy ostrzyć go raz na rok. Posłuży do tego ostrzałka diamentowa, która zeszlifuje drobne odpryski. Możemy również udać się po punktu ostrzenia noży, w którym za tę usługę zapłacimy ok. 30 zł.

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY