Dla jednych aranżacji kuchni musi być prosta, nowoczesna i reprezentatywna. Dla innych – urządzona w sposób praktyczny i niezwykle funkcjonalny. W dużych kuchniach, gdzie nie brak nam pojemnych szafek na wszelkie akcesoria kuchenne, nie mamy problemu z przechowywaniem rzeczy. Natomiast w małych kuchniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, starajmy się maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń, tym samym zapewniając sobie dodatkowe miejsce na akcesoria kuchenne. Jednym ze sprawdzonych sposób na uporządkowanie wyposażenia kuchni są wszelkiego rodzaju haczyki, stojaki i systemy relingów.

Stojaki i haczyki: przydatne akcesoria kuchenne

Stojaki i haczyki na akcesoria kuchenne to idealny sposób przechowywania rzeczy zarówno dla tych, którym brak pojemnych szuflad i szafek, ale także dla tych, którzy pragną mieć kuchenne przybory zawsze pod ręką. Jednym z najbardziej efektownych pomysłów na wyposażenie kuchni będzie rama-wieszak, która może posłużyć nam jako miejsce do powieszenia rondli, patelni czy chochli. W tym celu możemy wykorzystać metalową ramę mocowaną na łańcuchach nad kuchenną wyspą. W ten sposób wszystkie kuchenne przybory będziemy mieć zawsze na oku, a to z pewnością ułatwi nam gotowanie. Decydując się na nieco bardziej zdobiony model, zapewnimy sobie wyjątkową ozdobę kuchennego wnętrza. W kuchni, gdzie spędzamy sporo czasu każdego dnia, bardzo ważna jest praktyczna aranżacja. W tym celu możemy wykorzystać różnorodne haczyki, które pozwolą nam na uporządkowanie i efektowną prezentację kolekcji kubków czy filiżanek. Haczyków nigdy nie jest za dużo. Należy jednak pamiętać o tym, by nadać im jakiś porządek i wieszać je według ustalonego klucza tak, aby nie wprowadzić do wnętrza niepotrzebnego chaosu.

Systemy relingów, czyli praktyczne rozwiązania w kuchni

Właściciele dużych i przestronnych kuchni mogą obejść się bez praktycznych rozwiązań zapewniających dodatkowe miejsce do przechowywania i wszelkie niezbędne akcesoria trzymać w pojemnych zabudowach kuchennych. Co zrobić jednak, gdy dysponujemy małą kuchnią, gdzie miejsca w szafkach jest jak na lekarstwo? Idealnym pomysłem są systemy relingów, które porządkują i ułatwiają dostęp do przedmiotów najczęściej używanych. W celu zamontowania relingów możemy wykorzystać praktycznie każdy wolny kawałek ściany. Najlepszym zagospodarowaniem przestrzeni w kuchni wydają się relingi zamontowane na ścianie pomiędzy blatem a kuchenną zabudową. Takie rozwiązanie dodatkowo sprawi, że niezbędne akcesoria zawsze będziemy mieli pod ręką. Pamiętajmy, że taka konstrukcja będzie nie tylko praktyczna, ale może być także ozdobą kuchennego wnętrza. Jeśli jesteśmy posiadaczami przyborów kuchennych pamiętających dawne lata, które w dzisiejszych czasach są prawdziwymi perełkami, możemy zaaranżować oryginalną wystawę. Albo wręcz przeciwnie, w ten sposób możemy także wyeksponować piękną porcelanę. Zapewne i jedna i druga aranżacja zachwyci niejednego.