Fornir w kuchni: fornirowane meble kuchenne. 10 PROJEKTÓW

Meble kuchenne o fornirowanych frontach mogą śmiało konkurować zabudową kuchenną z litego drewna. Wykończone fornirem szafki kuchenne są nie tylko ładne, okazują się również trwałe. A że nie ma dwóch takich samych arkuszy forniru, fornirowana zabudowa kuchenna nadaje wnętrzu unikatowy charakter. Oto najbardziej inspirujące aranżacje!

aranżacja kuchni
mała kuchnia
nowoczesna kuchnia
Biała kuchnia
Kuchnia

Kuchnia i fornir? To zestawienie może się wydać zaskakujące. Meble fornirowane, choć niewątpliwie ładne, na ogół są delikatne, zdecydowanie wrażliwsze niż zabudowa kuchenna z litego drewna. A przecież i ona jest wrażliwa na wilgoć - wymaga odpowiednich zabezpieczeń. W kuchni zaś każdemu materiałowi wykończeniowemu stawia się duże wymagania ze względu na panujące tam warunki wilgotności i temperatury. Meble do kuchni fornirowane powinny być zatem odporne na wilgoć i dodatkowo przed nią zabezpieczone.

Kuchnie fornirowane - ładne i odporne na wilgoć

Współczesne kleje, impregnaty i lakiery pozwalają jednak bez obaw wprowadzać do kuchni (a nawet do łazienek!) eleganckie meble o fornirowanych frontach, a nawet wykończenia ścienne wykonane z paneli (płyt) pokrytych fornirem.

Nie bez znaczenia jest jednak i gatunek forniru. Zamiast rodzimych (jak fornir dębowy, bukowy, orzechowy) lepiej wybrać forniry egotyczne (fornir mahoniowy, merbau, iroko). Drewno egzotyczne, choćby w postaci forniru, jest bowiem gęste, twarde, a także odporne na odbarwienie (szarzenie) pod wpływem kontaktu z wodą. Od fornirów naturalnych odporniejsze są ponadto forniry modyfikowane, utwalane odpowiednimi preparatami chemicznymi.

Więcej o fornirach naturalnych i modyfikowanych >>

Meble kuchenne fornirowane  inspirujące zdjęcia

W galerii u góry artykułu obejrzyj 10 ciekawych projektów z fornirowanymi meblami do kuchni. Jeszcze więcej inspirujących pomysłów na ładne meble kuchenne z frontami wykończonymi fornirem w galeriach poniżej. Dowiedz się także, jak efektowny fornir wprowadzać do pozostałych pomieszczeń salonu, sypialni, a nawet do łazienki!

Meble fornirowane w łazience >>

Elegancka kuchnia: aranżacja
camera

Elegancka kuchnia: fornir dębowy i piękne szare ściany

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Mariusz Purta, Bernard Białorucki, Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz, Jacek Krzyżanowski

POLECANE ARTYKUŁY