Dobry stół rozkładany, czyli jaki? Wybieramy stoły do jadalni i salonu

2018-08-22 11:52

Dobry stół rozkładany to rozwiązanie cenione za oszczędność powierzchni. Takie rozkładane stoły produkowane są w wersjach do kuchni, do jadalni i salonu. Jeśli masz niewielkie mieszkanie, ale lubisz zaprosić rodzinę lub przyjaciół na obiad, stół rozkładany będzie najlepszym wyborem.

Stół rozkładany
Autor: mat. pras. Bridgman Stół rozkładany okrągły w stylu klasycznym, wykonany z drewna dębowego

Spis treści

  1. Stoły rozkładane do kuchni
  2. Stoły rozkładane do salonu
  3. Stoły do jadalni – rozkładane czy nie?

Niewielkie mieszkania w bloku zazwyczaj nie dają możliwości, żeby urządzić w nich jadalnię z prawdziwego zdarzenia, czyli taką, w której cała rodzina może wygodnie rozsiąść się przy niedzielnym obiedzie lub kameralnym spotkaniu imieninowym. Stół, przy którym jemy posiłki, stoi zazwyczaj w kuchni, a gości przyjmujemy w salonie. Stół rozkładany pozwala szybko zorganizować dodatkowe miejsca do zjedzenia posiłku, wtedy gdy są potrzebne, a złożony daje nam nieco przestrzeni wokół.

Stoły rozkładane do kuchni

Kuchenne stoły rozkładane sprawdzają się w niewielkich lub wąskich kuchniach i nieco różnią się od tych jadalnianych czy przeznaczonych do salonu. Część blatu, która zwiększa powierzchnię użytkową na stole, jest w nich opuszczana do dołu, a nie chowana pod właściwym blatem. Stały blat może mieć minimalną szerokość  nawet 20 cm – po rozłożeniu boków otrzymujemy pełnowymiarowy stół. W długiej i wąskiej kuchni taki stół daje możliwość swobodnego poruszania się w trakcie przygotowywania posiłku i wygodnego usadowienia całej rodziny na czas jedzenia. Jego rozłożenie i złożenie zajmuje kilkanaście sekund.

Sprawdź:

Stół do kuchni: jak wybrać i ustawić stół kuchenny?

Obrusy na stół: czy to jest jeszcze w modzie?

Stoły rozkładane do salonu

Salon to miejsce, do którego lepiej wybrać tradycyjny stół składany z dodatkowym blatem chowanym pod blatem właściwym. Taki stół zdecydowanie łatwiej dopasować do wystroju pokoju dziennego, w którym opuszczane blaty zazwyczaj nie są pożądane. Wybór takich stołów jest ogromny, bez problemu dobierzemy właściwy rozmiar, kolor, materiał i bryłę stołu. Na rynku dostępne są stoły kwadratowe, prostokątne, a także o nieregularnych blatach. Okrągły stół rozkładany po rozłożeniu zazwyczaj przybiera kształt eliptyczny. Taki kształt stołu dodaje wnętrzu przytulności, przełamuje proste linie i znakomicie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu romantycznym czy prowansalskim

Powodzeniem cieszą się stoły drewniane i z płyty meblowej. Dostępna kolorystyka może przyprawić o zawrót głowy. Stół rozkładany biały lub w kolorze naturalnego drewna pasuje do wnętrz skandynawskich. Do aranżacji nowoczesnych czy industrialnych warto wybrać stół w kolorze czarnym, grafitowym lub stalowoszarym.  Można zdecydować się na zakup kompletu – stoły rozkładane z krzesłami dopasowanymi stylistycznie to rozwiązanie klasyczne. Jeśli wolicie wprowadzić do salonu nieco awangardy, to do prostego stołu warto dobrać różne krzesła – nadamy wtedy pomieszczeniu cechy stylu boho lub vintage.

Zobacz też:

Zrób to sam: jak zrobić składany stół w pokoju?

Stoły do jadalni – rozkładane czy nie?

Ze stołem do jadalni sytuacja ma się nieco inaczej – jeśli dysponujemy w domu miejscem na jadalnię, to z pewnością mamy też odpowiednie na ustawienie w niej stołu. I tu znowu wszystko zależy od powierzchni, jaką dysponujemy, i tego, czy lubimy przyjmować duże grupy gości. Jeśli często organizujemy towarzyskie spotkania, to standardowy sześcio- czy ośmioosobowy stół nie wystarczy. Z pomocą mogą przyjść dostawki i łączenie stołów albo przenośne stoły bankietowe, ale zdecydowanie praktyczniejsza opcją jest stół rozkładany. Dopasowany stylistycznie do wnętrza „zrobi” nam przestrzeń, gdzie wygodnie i swobodnie spędzimy czas w większym gronie.

Planując ją. pamiętajmy o dość istotnej kwestii – mianowicie oświetleniu, rozmieszczonym w taki sposób, aby tworzyło klimat niezależnie od tego, czy stół jest złożony. czy rozłożony. Nad niewielkim stołem dla 4 czy 6 osób wystarczy jedna lampa, a jeśli stół jest długi, warto rozważyć oświetlenie na listwie, które da nam 2 lub 3 źródła światła nad stołem.