W kolejnym cyklu jak urządzić kuchnię, radzimy z jakiego materiału zrobić blat. Chemy mieć kuchnie urządzone nowocześnie, ładnie i wygodnie, dlatego warto postawić na dobre wyposażenie kuchni. Jeśli blaty kuchenne mają być odporne na wysoką temperaturę, ścieranie i zaplamienie substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, a do tego niedrogie - na przykład można je zrobić z płyt laminowanych lub MDF-u. Płyty łatwo się przycina, ale potem ich krawędzie są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć metalową lub akrylową listwą, a miejsce styku ze zlewozmywakiem - uszczelnić silikonem. Podczas eksploatacji trzeba uważać na zarysowania i kontakt blatu z parą wodną, która może powodować zmatowienie powierzchni.

Jak urządzić kuchnię: blaty drewniane

Do każdego wnętrza kuchni uda się dobrać odpowiedni blat z drewna: do aranżacji kuchni rustykalnych - najlepiej blat z litego (buku, dębu lub iroko) z nierównym usłojeniem i sękami, do kuchni nowoczesnych – na przykład blat z drewna klejonego, które jest trwalsze, nie rozsycha się i nie paczy jak lite. Łatwo będzie uzyskać dowolny kształt blatu (obróbka nie jest trudna nawet dla niefachowca), jednak jego powierzchnię trzeba dobrze zabezpieczyć (polakierować lub zaolejować), bo łatwo się plami. Nie jest także odporna na wysoką temperaturę.

Jak urządzić kuchnię: blaty kamienne

Takich problemów w ekslpoatacji kuchni nie będzie z blatem z kamienia. Można na nim bez obaw kroić i stawiać gorące naczynia. Również po latach balt z kamienia zwykle nie traci nic ze swej urody, a jeśli nawet, będzie go można odnowić. Blatu z kamienia nie da się łatwo przyciąć i zamontować domowym sumptem. Są do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia i wprawa. Kamień jest także jednym z droższych materiałów wykończeniowych do kuchni. Lżejsze od kamiennych, mniej trwałe i niekoniecznie tańsze są blaty z konglomeratów, czyli mieszanek minerałów. Są ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i kwasy. Można je dowolnie formować i łączyć w niewidoczny sposób, a w razie potrzeby łatwo je odnowić, przeszlifowując ich powierzchnię. Przycinanie i montaż wymagają zatrudnienia fachowca.

Jak urządzić kuchnię: blaty z płytek ceramicznych

Podobnie jak podłogę czy ścianę w kuchni, blat można także wyłożyć płytkami ceramicznymi: gresem, klinkierem lub terakotą. Są odporne na wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych. Przykleja się je na wodoodporną płytę wiórową i fuguje również wodoodporną fugą. Brzegi baltu – żeby nie były ostre – trzeba wykończyć specjalnymi ceramicznymi kształtkami lub listwami do narożników.

Nowoczesna kuchnia i blaty

W aranżacje kuchni w nowoczesnym stylu dobrze wkomponują się blaty z aluminium lub ze stali, najlepiej kwasoodpornej - higienicznej i łatwej do mycia, odpornej na zarysowania. Są niewrażliwe na wilgoć i niepalne. Trudno im nadać potrzebny kształt, a ponieważ są niestabilne, należy je zamocować na stelażu z drewna lub ze stali. W nowoczesnej kuchni pojawiają się także coraz częściej blaty szklane. Blaty ze szkła hartowanego są odporne, trwałe i efektowne. Doskonale wyglądają w kuchniach urządzonych minimalistycznie.