Barek kuchenny: 17 pomysłów na barek w salonie z kuchnią

Barek kuchenny to mebel wyjątkowo wygodny i potrzebny. Odkąd zapanowała moda na łączenie salonu z kuchnią pojawił się właśnie barek kuchenny. Pamiętacie pierwsze barki kuchenne z rurą?

Barek kuchenny jako przedłużenie blatu kuchennego
Barek kuchenny o powójnej funkcji
Zlew wbudowany w barek kuchenny
Barek kuchenny w stylu nowoczesnym
Barek kuchenny wielkości minimlanej

Połączenie w jedną otwartą przestrzeń pokoju dziennego z kuchnią spowodowało powstanie zupełnie nowego mebla – barku kuchennego, nazywanego tez często półwyspem kuchennym. Barek kuchenny z jednej strony przylega zawsze do ściany i stanowi część wspólną tych dwóch pomieszczeń. Często zorganizowany jest tak, że po stronie kuchennej jest dodatkowym blatem roboczym, od strony pokoju dziennego natomiast jest przyjemnym miejscem do zjedzenia szybkiego śniadania, wypicia kawy lub gawędzenia z osobą przygotowującą posiłek. Barek kuchenny ma jeszcze jedną cenną zaletą. Oddziela optycznie kuchnię, w której jest często rozgardiasz w trakcie gotowania, od uporządkowanego w tym czasie pokoju dziennego.

Barek kuchenny w sposób naturalny łączy i dzieli pokój dzienny i kuchnię

Barek kuchenny stał się idealnym meblem jednocześnie łączącym kuchnię z pokojem dziennym i optycznie je oddzielającym. Dzięki niemu będąc w pokoju dziennym nie jesteśmy w kuchni i odwrotnie. Dla wzmocnienia tego efektu często robi się sufit podwieszany w kuchni powtarzający kształt kuchni obejmujący również półwysep kuchenny. Jednocześnie sufit podwieszany mieści w sobie wpuszczane oświetlenie i rury spiro do wentylacji. Barek kuchenny może być zorganizowany na kilka sposobów. Może być od strony kuchennej dodatkowym blatem roboczym, może być w nim umieszczona płyta grzejna i piekarnik, zlew. Może też być po prostu miejscem do spożywania szybkich posiłków dostępnym maksymalnie z trzech stron. Półwysep kuchenny najczęściej organizuje nam kuchnię w dwóch równoległych ciągach lub w kształcie litery „U”.

Kolorowe krzesła
camera

Kolory w kuchni: barwne dodatki z charakterem

LISTA ZAKUPÓW

Po co nam barek kuchenny?

Barek kuchenny może pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną lub użytkową. Może też w sobie łączyć obie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczywiście od ilości miejsca, którym dysponujemy w kuchni. W naprawdę małym mieszkaniu barek kuchenny często zastępuje tradycyjny stół. Pamiętajmy jednak by w niewielkim wnętrzu nie decydować się i na stół i na barek kuchenny. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co nam będzie bardziej potrzebne? Może czasem w miejscu, w którym chcielibyśmy mieć barek kuchenny lepiej postawić stół, który będzie służył nam podczas codziennych posiłków i w czasie odwiedzin gości? Jeśli jesteśmy jednak szczęśliwymi właścicielami dużej przestrzeni i możemy mieć i stół i barek kuchenny, a zależy nam na tym by siedząc przy uroczyście nakrytym stole nie widzieć bałaganu w kuchni zbudujmy barek wyższy stanowiący optyczną przegrodę we wnętrzu.

Jak wykończyć barek kuchenny ?

Sposób wykończenia barku kuchennego zależy od jego wielkości i funkcji. Barek służący jedzeniu posiłków ma zazwyczaj lekką konstrukcję. Składa się z blatu i wspierającej nogi. We wnętrzach w stylu nowoczesnym często blat i wspierająca noga wykonane są z tego samego materiału. We wnętrzach w stylu klasycznym ładnie wyglądają nogi toczone. Ciekawym pomysłem na nogę wspierającą barek może być ażurowa konstrukcja z kutego metalu (na wzór stołu pod stare maszyny do szycia). Jeśli natomiast barek ma również funkcję użytkową zazwyczaj wsparty jest po prostu na szafkach kuchennych. Wówczas od strony pokoju dziennego tył szafek powinien być wykończony ładnie i estetycznie, ale tak by nie ulegał zabrudzeniom od butów. Jeszcze innym pomysłem na wykończenie barku kuchennego od strony pokoju dziennego jest umieszczenie pod blatem otwartej szafki na wino. Inną kwestią jest blat. Jeśli barek pełni rolę stołu, blat może być nawet fornirowany, jeśli ma funkcję użytkową powinien być wykonany z tego samego materiału z którego wykonano pozostałe blaty w kuchni.

Szczególny przypadek barku kuchennego: barek kuchenny z rurą …

Pamiętamy jeszcze jak wyglądały pierwsze barki kuchenne z rurą. Barek wsparty był na stalowej rurze biegnącej od podłogi do sufitu. W bogatszych wersjach rura była wyposażona nawet w dotykowy włącznik światła! Teraz jednak mówimy: barek kuchenny? Tak. Rura? Tak! Barek kuchenny z rurą? Nie!

Jak dobrać wymiary barku kuchennego?

Wymiary barku kuchennego zależą od jego funkcji i przeznaczenia oraz od wielkości pomieszczenia. Jeśli barek ma zastąpić stół i służyć do regularnego spożywania posiłków pamiętajmy by dla każdej osoby przeznaczyć co najmniej 60cm szerokości i 50cm głębokości. Na nogi pod blatem powinno być ok. 25cm. Półwysep kuchenny jako dodatkowy ciąg roboczy - blat powinien mieć 90cm szerokości, chyba, że od strony pokoju dziennego zamknięty jest wyższą ścianką – wtedy może mieć regularną szerokość 60cm. Jeśli barek kuchenny wykorzystujemy i do przygotowywania posiłków i do ich spożywania wtedy szerokość blatu powinna wynosić pomiędzy 90-120cm. Wygodna wysokość barku kuchennego waha się pomiędzy 95cm – blat barku jest przedłużeniem blatu kuchennego do 110-115 cm. Od wysokości blatu barku zależy wysokość krzeseł. Ustalając wysokość barku kuchennego bierzmy pod uwagę kto będzie z niego korzystał, czy tylko osoby młode i sprawne – wtedy wysokość nie ma znaczenia, czy małe dzieci lub osoby starsze?

Ocena: 3
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Damian Osak, Mariusz Purta, Mariusz Bykowski, Michał Przeździk, Marcin Czechowicz, Łukasz Pęcak, Michał Skorupski, Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY