Aranżacja stołu. Zastawa stołowa na co dzień i od święta. Czy taki podział jeszcze istnieje?

Aranżacja stołu jest tak samo istotna jak aranżacja wnętrz mieszkania. Obecnie zanika ścisły podział na zastawę stołową codzienną i od święta. Świąteczną wyjmujemy naprawdę z powodu wyjątkowej okazji, ponieważ zastawa której używamy do codziennych posiłków jest równie  piękna i pozwala się łączyć z elementami pozornie nie pasującymi do siebie.

Wyjatkowo apetyczna dekoracja stołu na codzień
Nowoczesna biała zastawa stołowa
Deseczki jako dekoracja stołu na codzień
Biała zastawa na wyjątkowe okazje
Modna dekoracja stołu w domu i na balkonie

Ostatnio zapanowała wielka moda na gotowanie w domu, a tym samym na ładne aranżacje stołu. I bardzo dobrze. Oczywiście każdy z nas chętnie odwiedza znane i słynące z nowatorskich potraw restauracje. Jest to o tyle przyjemne o ile niestety wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego chętnie korzystamy z dostępnych przepisów i coraz lepszych sprzętów AGD w domu i gotujemy. Dla siebie i najbliższych na co dzień, oraz dla przyjaciół i rodziny. Jeśli jest pogoda chętnie zasiadamy na balkonie lub tarasie. W zależności od okazji i miejsca korzystamy z różnego rodzaju nakrycia stołu. Co prawda wyraźny podział na to co codzienne i świąteczne trochę zanika. Większą wagę przywiązujemy do tego czego używamy na co dzień. Jesteśmy w stanie wydać na to więcej pieniędzy. I słusznie. Poza tym, posiadane właściwie w większości gospodarstw domowych, zmywarki narzuciły nam zdecydowanie większą ilość zastawy stołowej i sztućców, z których korzystamy na co dzień niż mieli jeszcze nasi rodzice. To trochę tak jak z ubraniami. Te na co dzień też ma być ładne i wygodne. Szkoda by wyjątkowe rzeczy leżały w szafie. Na takie okazje jak spotkania z przyjaciółmi, imieniny czy wspólne oglądanie meczu spokojnie możemy wykorzystywać zastawę codzienną. Jednak gdy organizujemy w domu komunię dziecka lub Wigilię staramy się, o wyjątkową oprawę tego dnia. Wyjmujemy wtedy naszą najlepsza porcelanę i sztućce.

Dekoracja stołu: zastawa na co dzień i podczas spotkania z przyjaciółmi

W sklepach znajdziemy ogromny wybór zastawy stołowej oraz dekoracji stołu idealnych do wykorzystania na co dzień. Możemy starać się utrzymywać kompletną zastawę, ale wyjątkowo uroczo wygląda w aranżacji stołu zbieranina talerzy i kubków w różnych stylach połączonych tym samym kolorem. Podczas domowego śniadania lub kolacji z przyjaciółmi, w jadalni lub na tarasie lubimy korzystać z drewnianych desek, podkładek i deseczek. Układamy na nich sery, wędlinę, sałaty i pieczywo. W takiej dekoracji stołu znakomicie odnajdują się zioła w doniczkach, które możemy samodzielnie sobie urywać. Taka niezobowiązująca zastawa stołowa znakomicie wpływa na klimat posiłku, czujemy się swobodnie i nieskrępowanie.

Wątkowa i świąteczna  dekoracja stołu

Czasem jednak pojawia się wyjątkowa okazja. Zależy nam by wspólny posiłek był wyjątkowy, zdecydowanie różnił się od zwykłego. Spędzamy sporo czasu przygotowując wyszukane potrawy, chcemy też by stół wyglądał wyjątkowo. Warto wtedy wyjąć trzymaną na takie właśnie okazje pieczołowicie przechowywana zastawę. Czasem jest to zastawa nowoczesna, minimalistyczna. Czasem jest to pamiątka po babci – ręcznie malowana porcelana. Jeszcze innym powodem dlaczego rzadko korzystamy z takich dekoracji stołu jest to, że nie można ich myć w zmywarce. Wszyscy wiemy, że odświętna zastawa jest zazwyczaj bardzo droga i bardzo się martwimy kiedy coś się potłucze. No trudno, to jest kruche szkło i takie rzeczy się zdarzają. Kupując nową zastawę zwracajmy uwagę na to by kształt lub kolor był klasyczny – wtedy łatwiej będzie uzupełnić niekompletną zastawę, a całą dekoracja stołu wręcz zyska na stylu przez dołożenie jednej lub dwóch rzeczy innych pozornie nie pasujących. Tak jak w stylizacji ubrań. Jedna nie pasująca rzecz czyni wygląd wyjątkowym.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY