Zastawa stołowa na co dzień i od święta. Czy taki podział jeszcze istnieje?

Zastawa stołowa jest najważniejszym elementem wystroju każdego stołu. Obecnie zanika ścisły podział na zastawę obiadową codzienną i od święta. Każdy rodzaj zastawy może być piękny i nowoczesny, a do tego być jednocześnie nie tylko praktycznym, ale i dekoracyjnym elementem stołu.

Wyjatkowo apetyczna dekoracja stołu na codzień
Nowoczesna biała zastawa stołowa
Deseczki jako dekoracja stołu na codzień
Biała zastawa na wyjątkowe okazje
Modna dekoracja stołu w domu i na balkonie

Zastawa stołowa to najważniejszy element praktyczny i dekoracyjny każdego stołu. Tym bardziej że ostatnio zapanowała wielka moda na gotowanie w domu, a tym samym na ładne aranżacje stołu. I bardzo dobrze. Chętnie korzystamy z dostępnych przepisów i coraz lepszych sprzętów AGD w domu i gotujemy. Dla siebie i najbliższych na co dzień oraz dla przyjaciół i rodziny. Jeśli jest pogoda, chętnie zasiadamy na balkonie lub tarasie. W zależności od okazji i miejsca korzystamy z różnego rodzaju nakrycia stołu. Co prawda wyraźny podział na zastawę obiadową codzienną i świąteczną trochę zanika. Większą wagę przywiązujemy do tego, czego używamy na co dzień. Poza tym, posiadane właściwie w większości gospodarstw domowych, zmywarki narzuciły nam zdecydowanie większą ilość zastawy stołowej i sztućców, z których korzystamy na co dzień niż mieli jeszcze nasi rodzice. Na takie okazje, jak: spotkania z przyjaciółmi, imieniny czy wspólne oglądanie meczu, spokojnie możemy wykorzystywać zastawę codzienną. Jednak gdy organizujemy w domu komunię dziecka lub wigilię, staramy się o wyjątkową oprawę tego dnia. Wyjmujemy wtedy naszą najlepsza porcelanę i sztućce.

Zobacz: Dekoracja stołu w stylu glamour: nakrycie stołu na wieczór panieński >>>

Zastawa stołowa na co dzień i podczas spotkania z przyjaciółmi

W sklepach znajdziemy ogromny wybór zastawy stołowej oraz dekoracji stołu idealnych do wykorzystania na co dzień. Możemy starać się utrzymywać kompletną zastawę, ale wyjątkowo uroczo wygląda w aranżacji stołu zbieranina talerzy i kubków w różnych stylach połączonych tym samym kolorem. Podczas domowego śniadania lub kolacji z przyjaciółmi, w jadalni lub na tarasie lubimy korzystać z drewnianych desek, podkładek i deseczek. Układamy na nich sery, wędlinę, sałaty i pieczywo. Taka niezobowiązująca zastawa stołowa znakomicie wpływa na klimat posiłku, czujemy się swobodnie i nieskrępowanie.

Przeczytaj też: Dekoracja stołu karnawałowego w stylu skandynawskim >>>

Zastawa stołowa świąteczna 

Czasem jednak pojawia się wyjątkowa okazja. Zależy nam, by wspólny posiłek był wyjątkowy, zdecydowanie różnił się od zwykłego. Spędzamy sporo czasu przygotowując wyszukane potrawy, chcemy też, by stół pięknie wyglądał. Warto wtedy wyjąć trzymaną na takie właśnie okazje pieczołowicie przechowywaną zastawę. Czasem jest to zastawa nowoczesna, minimalistyczna. Czasem jest to pamiątka po babci – ręcznie malowana porcelana. Jeszcze innym powodem, dla którego rzadko korzystamy z takiej zastawy, jest to, że nie można jej myć w zmywarce.  

Polecamy: Efektowna aranżacja stołu w ogrodzie lub na tarasie GALERIA >>>

Zastawa stołowa w bieli

Biała zastawa stołowa w domu wcale nie musi oznaczać idealnego kompletu z katalogu. Nasza kolekcja białych naczyń, półmisków i dodatków może się powiększać z każdym rokiem. Jedyne kryterium to biały kolor ceramiki. Kształt i faktura – pełna dowolność. Niesamowicie ciekawie prezentują się samodzielnie skompletowane aranżacje stołu białą zastawą właśnie przy okazji dużych spotkań rodzinnych czy z przyjaciółmi. Patchworkowe, finezyjne zastawy złożone z różnej wysokości solniczek, falowanych cukiernic i obłych półmisków dopełnione kubistycznym mlecznikiem czy kwadratowym talerzem potrafią stworzyć niezwykle ponadczasowy look. I co ważne – na przestrzeni lat – zawsze będą ze sobą dobrze wyglądać.

Chcąc przełamać wszechogarniającą biel zastawy, warto wprowadzić do niej jeden, różny kolorystycznie (choć najlepiej pastelowy) motyw, jak np. delikatnie miętowy talerzyk deserowy, bądź filiżankę w innym kolorze niż jej dedykowany talerzyk. Ten zabawny, nieoczywisty akcent wspaniale zagra w naszej stołowej kompozycji i rozładuje nieco sztywny, „garniturowy” schemat kompletnej bieli.

Nie przegap: Ślubna dekoracja stołu: składamy serwetki. Zdjęcia i pomysły na dekoracje ślubne >>>

Zastawa stołowa: przeznaczenie

Dlaczego by nie zmieniać przeznaczenia naczyń o ściśle określonej funkcji? Zabawa formą często prowadzi do zachwycających odkryć i nowych sposobów zastosowań starych przedmiotów. Wazon na świeżą pietruszkę do rosołu z białego, okrągłego imbryczka może z powodzeniem wieńczyć świąteczny stół zaraz przy wazie z zupą. Oprócz funkcji czysto praktycznej (łatwy dostęp do świeżych listków przyprawy) pełni również funkcję dekoracyjną – jako soczyście zielony bukiet w pięknym, białym wazonie (imbryku). Sosy do dipów w podstawkach na jajko? Dlaczego nie – można ustawić je w różnych wariacjach, dekorując stół różnorodnymi kolorami sosów.

Przeczytaj również: Dekoracja stołu: piękny stół na przyjęcie w ogrodzie lub na tarasie >>>

 

Zastawa stołowa z motywem kwiatowym

Biała zastawa stołowa z motywami kwiatowymi to jeden z najgorętszych trendów aranżacji stołów. Taka zastawa jest nie tylko urokliwa, ale także nie wymaga już wielu dekoracji stołu. Zastawa stołowa z motywami kwiatowymi sprawdza się i podczas uroczystych przyjęć, i codziennych posiłków w gronie domowników.

Zastawa stołowa w kolorach jesiennych

Jesienią zawsze pojawiają się nowe kolekcje zastawy stołowej z motywem dyni, liści, kasztanów. Kolorystyka też wtedy nawiązuje do ciepłych barw jesieni: brązy, energetyczne pomarańcze i kolory lasu. Taka zastawa jest jednak typowo sezonowa, korzystamy z niej kilka tygodni w roku.

Zobacz również: Chłodne przyjęcie. Aranżacja stołu >>>

Zastawa obiadowa nowoczesna w eleganckich szarościach i granatach

W tym roku pojawiły się także jesienne kolekcje zastawy stołowej w eleganckich odcieniach szarości i granatu. Taka zastawa jest elegancka i zawsze się wyróżnia na stole. W zależności od okazji można starać się rozjaśnić aranżację stołu lub pozostawić ją lekko mroczną. Taka kolorystyka zastawy stołowej sprawdzi się jesienią, zimą i latem. Szarości i granat wyjątkowo ładnie podkreślają jesienne potrawy z dyni.

Przeczytaj też: Aranżacje stołów w ogrodzie. Jadalnie pod chmurką >>>

Aranżacja stołu - GALERIE ZDJĘĆ

Szykujesz przyjęcie, ale nie wiesz, jak zaaranżować stół? Nasze galerie zdjęć z pewnością będą stanowić dla ciebie doskonałe źródło inspiracji. Zobacz je!

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY