Aranżacja kuchni: wybieramy idealne hokery czyli stołki barowe!

Odkąd zapanowała moda na barki kuchenne pojawiły się także hokery. Wysokość i styl hokerów zależą od tego, czy znajdują się przy wyspie kuchennej czy przy regularnej wysokości barku. Przygotowaliśmy kilka inspiracji jak wybrać hoker idealny!

Nowoczesne hokery w kolorze pomarańczowym
Nowoczesne hokery z ażurowym siedziskiem
Białe hokery bez oparcia
Wysokie hokery w stylu vintage
Hokery wysoki i niski z giętego drewna

Moda na łączenie salonu z kuchnią spowodowała ogromną popularność barków i wysp kuchennych. A co za tym idzie, także hokerów. Tylko na jakie hokery się zdecydować. Wybór jest ogromny, a stołki barowe kuszą nas najróżniejszymi kształtami i kolorami. Od najprostszych – podwyższonych taboretów, do wygodnych wyposażonych w solidne oparcie i podłokietniki. Materiały, z których wykonane są hokery także zadziwiają swoją różnorodnością. Naprawdę, każdy szczęśliwy właściciel barku lub wyspy kuchennej znajdzie hokery idealnie pasujące do stylu wnętrza!

Barek kuchenny: jak dobrać wysokość hokera?

Barek kuchenny ma zazwyczaj dwie wysokości. Najczęściej spotykana to 110cm – zapewnia wygodę stojącemu za nim barmanowi i stojącym gościom po drugiej stronie. Inna wysokość, chętnie wybierana w domu to 90cm – tyle ile wynosi wysokość szafek kuchennych. Barek wtedy stanowi przedłużenie dolnych szafek lub jest to po prostu miejsce przy wyspie kuchennej. Wtedy wysokość hokerów też powinna być automatycznie niższa o 20 cm i wynosić 60cm. Przy wyższym barku wygodna wysokość hokera to 80cm (30cm poniżej blatu barku kuchennego). W obu przypadkach podpórka pod stopy powinna znajdować się 40cm poniżej siedziska – czyli hokery powinny mieć zachowane takie proporcje jak w przypadku stołu i krzesła. Dobrym pomysłem sa hokery z możliwością regulacji wysokości siedziska. Optymalna wielkość siedziska to 40x40cm. Dla jednej osoby przy barku kuchennym, podobnie jak przy stole powinniśmy zapewnić 60cm – trochę mniej miejsca zajmuje bowiem siedzący człowiek, przeciętnego wzrostu. Najważniejszą częścią hokera jest siedzisko. Czasem jest wyposażone w niskie oparcie, rzadziej w oparcie regularnej wysokości, jeszcze rzadziej w podłokietniki. Dzieje się tak, dlatego że przy barze zazwyczaj długo się nie siedzi… Jeszcze inną dogodnością pozwalającą na wygodne korzystanie z hokerów jest obrotowe siedzisko.

Hokery: wybieramy kolory, kształty i styl

Największy wybór hokerów znajdziemy w stylu nowoczesnym. I tutaj możemy wybierać pomiędzy hokerami obrotowymi na jednej nodze, a podwyższonymi krzesłami na czterech nogach. Z różnej wysokości oparciami albo bez, jak podwyższone taborety. Hokery w stylu nowoczesnym mogą być wykonane z wielu różnych materiałów – od miękkich tapicerowanych, luksusowych pokrytych skórą, przez metalowe, drewniane, ze sklejki, kolorowego tworzywa aż do przezroczystych. Nowoczesne hokery z tworzywa mogą mieć również ażurową konstrukcję siedziska. Wszystko zależy od tego co pasuje do stylu kuchni i pokoju dziennego. Hokery mogą być identyczne, jeśli jednak decydujemy się na kolorowe i nowoczesne możemy stworzyć wielobarwną kolekcję. Ostatnio również pojawiły się hokery z łączonych materiałów – drewna i metalu, w tak modnym stylu vintage. Miłośnicy stylu skandynawskiego znajda lekkie i proste. Hokery w stylu klasycznym będą raczej wykonane z drewna i wyposażone w solidne oparcie. Mogą też mieć tapicerowane siedzisko. No i nie zapominajmy o stylowych meblach giętych – wśród nich również znajdziemy hokery idealnie pasujące do wyspy kuchennej w stylu nowoczesnym i vintage.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Małgorzata Góra, Bernard Białorucki, materiały prasowe, Mariusz Purta, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving, Marcin Czechowicz, Jakub Pajewski, Yassen Hristov, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY