Wybieramy idealne stołki barowe czyli hokery do kuchni!

Odkąd zapanowała moda na barki kuchenne pojawiły się także hokery czyli stolki barowe. Wysokość i styl hokerów zależą od tego, czy znajdują się przy wyspie kuchennej czy przy regularnej wysokości barku. Przygotowaliśmy kilka inspiracji jak wybrać hoker idealny!

Nowoczesne hokery w kolorze pomarańczowym
Nowoczesne hokery z ażurowym siedziskiem
Białe hokery bez oparcia
Wysokie hokery w stylu vintage
Hokery wysoki i niski z giętego drewna

Moda na łączenie salonu z kuchnią spowodowała ogromną popularność barków i wysp kuchennych. A co za tym idzie, także hokerów. Tylko na jakie hokery się zdecydować. Wybór jest ogromny, a stołki barowe kuszą nas najróżniejszymi kształtami i kolorami. Od najprostszych – podwyższonych taboretów, do wygodnych wyposażonych w solidne oparcie i podłokietniki. Materiały, z których wykonane są hokery także zadziwiają swoją różnorodnością. Naprawdę, każdy szczęśliwy właściciel barku lub wyspy kuchennej znajdzie stołki barowe idealnie pasujące do stylu wnętrza!

Jak dobrać wysokość stołków barowych?

Barek kuchenny ma zazwyczaj dwie wysokości. Najczęściej spotykana to 110cm – zapewnia wygodę stojącemu za nim barmanowi i stojącym gościom po drugiej stronie. Inna wysokość, chętnie wybierana w domu to 90cm – tyle ile wynosi wysokość szafek kuchennych. Barek wtedy stanowi przedłużenie dolnych szafek lub jest to po prostu miejsce przy wyspie kuchennej. Wtedy wysokość hokerów też powinna być automatycznie niższa o 20 cm i wynosić 60cm. Przy wyższym barku wygodna wysokość hokera to 80cm (30cm poniżej blatu barku kuchennego). W obu przypadkach podpórka pod stopy powinna znajdować się 40cm poniżej siedziska – czyli hokery powinny mieć zachowane takie proporcje jak w przypadku stołu i krzesła. Dobrym pomysłem sa hokery z możliwością regulacji wysokości siedziska. Optymalna wielkość siedziska to 40x40cm. Dla jednej osoby przy barku kuchennym, podobnie jak przy stole powinniśmy zapewnić 60cm – trochę mniej miejsca zajmuje bowiem siedzący człowiek, przeciętnego wzrostu. Najważniejszą częścią stołka barowego jest siedzisko. Czasem jest wyposażone w niskie oparcie, rzadziej w oparcie regularnej wysokości, jeszcze rzadziej w podłokietniki. Dzieje się tak, dlatego że przy barze zazwyczaj długo się nie siedzi… Jeszcze inną dogodnością pozwalającą na wygodne korzystanie z hokerów jest obrotowe siedzisko.

Hokery: wybieramy kolory, kształty i styl

Największy wybór hokerów znajdziemy w stylu nowoczesnym. I tutaj możemy wybierać pomiędzy hokerami obrotowymi na jednej nodze, a podwyższonymi krzesłami na czterech nogach. Z różnej wysokości oparciami albo bez, jak podwyższone taborety. Stołki barowe w stylu nowoczesnym mogą być wykonane z wielu różnych materiałów – od miękkich tapicerowanych, luksusowych pokrytych skórą, przez metalowe, drewniane, ze sklejki, kolorowego tworzywa aż do przezroczystych. Nowoczesne hokery z tworzywa mogą mieć również ażurową konstrukcję siedziska. Wszystko zależy od tego co pasuje do stylu kuchni i pokoju dziennego. Hokery mogą być identyczne, jeśli jednak decydujemy się na kolorowe i nowoczesne możemy stworzyć wielobarwną kolekcję. Ostatnio również pojawiły się hokery z łączonych materiałów – drewna i metalu, w tak modnym stylu vintage. Miłośnicy stylu skandynawskiego znajda lekkie i proste. Hokery w stylu klasycznym będą raczej wykonane z drewna i wyposażone w solidne oparcie. Mogą też mieć tapicerowane siedzisko. No i nie zapominajmy o stylowych meblach giętych – wśród nich również znajdziemy hokery idealnie pasujące do wyspy kuchennej w stylu nowoczesnym i vintage.

Ocena: 5
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Bernard Białorucki, Mariusz Bykowski, Mariusz Purta, Małgorzata Góra, Marcin Czechowicz, Jakub Pajewski, Yassen Hristov, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY