ANEKS KUCHENNY - JAK URZĄDZIĆ: Mała kuchnia we wnęce

 Kuchnia we wnęce

Kuchnia we wnęce

Fot. Krzysztof Zasuwik

Małe kuchnie to duże wyzwanie dla projektanta wnętrz. Zastanawiamy się jak zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty w aneksie kuchennym? Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale udowadniamy, że można ją zaprojektować z pomysłem.

Niedawno skończyłem studia i podjąłem pracę, zaciągnąłem kredyt i kupiłem swoje pierwsze mieszkanie. Niestety, stać mnie było tylko na kawalerkę. Ma jeden pokój, łazienka, wąski przedpokój i - brak kuchni. Jest tylko nieduża wnęka kuchenna w przedpokoju, ale nie wyobrażam sobie, żeby w tak małej kuchni zmieściły się wszystkie garnki i przyprawy, nie mówiąc już o lodówce. Myślałem więc o tym, by przenieść kuchnię do pokoju, ale nie chciałbym też, żeby stała się ważnym elementem mojego "salonu" i żeby oczy gości musiały kierować się na kuchenny bałagan. Czy możecie zaproponować jakieś rozwiązanie?

Mała kuchnia projekt 1 - W centrum wydarzeń

Określenie "wnęka" potraktowałam w tym wypadku dosyć niekonwencjonalnie. Małą, kompaktową kuchenkę (takie minizestawy dostępne są na polskim rynku) obudowałam bowiem z trzech stron niską ścianką działową (ilustracje projektu z prawej strony). Całość umieściłam na osi pokoju, w odległości ok. 1,5 m od okna, blisko 1,3 m od ścian bocznych i - co istotne - na podeście. Podest zajmuje całą tę część pomieszczenia i pełni dwie funkcje: po pierwsze, skrywa instalacje związane z podłączeniem kuchenki i zlewu oraz szuflady (widoczne od strony pokoju), a po drugie, wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty pomieszczenia. Do jednej z bocznych ścian wnęki dostawiłam wygodny podręczny blat roboczy z wysuniętym w stronę pokoju, umieszczonym nieco niżej blatem barowym. Do "pleców" kuchenki, już na poziomie pokoju, dosunięty jest duży stół jadalniany z krzesłami. W ten sposób pomieszczenie zostało wykorzystane ciekawie i ergonomicznie.

Kluczowe decyzje

  • Umieszczenie kuchenki w centralnej części pokoju, nie przy ścianie.
  • Schowanie całej minikuchni we wnęce ze ścianek gipsowo-kartonowych.
  • Zaprojektowanie w kuchennej części pomieszczenia podestu skrywającego instalacje wodne i kanalizacyjne.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Mała kuchnia projekt 2 - Za drzwiami

Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem (ilustracje powyżej). Tak mała przestrzeń musi być bardzo ekonomicznie wykorzystana. Proponuję zamontowanie blatu z wpuszczonym jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką. Pod blatem powinna zmieścić się mała lodówka. Fragment ściany nad blatem zajmie lustro dające wrażenie większej przestrzenności. Górną część wnęki wypełnią szafki. Całą kuchnię można będzie zamknąć - od strony korytarza zamontowane zostaną bowiem przesuwne drzwi (mleczne szkło, drewniane ramy), a od strony pokoju wnękę ograniczy ścianka działowa.

Kluczowe decyzje

 

  • Zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych odgradzających w razie potrzeby wnękę od przedpokoju. W czasie gdy gospodarze korzystają z kuchni, drzwi są zsunięte i schowane za panelem tuż przy drzwiach wejściowych.
  • Maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca we wnęce i dopasowanie kolorystyczne wnęki i przedpokoju.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Mała kuchnia projekt 3 - Po dwu stronach przedpokoju

W małych mieszkaniach, gdzie ta sama przestrzeń musi pełnić kilka funkcji, przeważnie jedną stronę przedpokoju przeznacza się na minikuchnię, a drugą na dużą, projektowaną na wymiar szafę. Proponuję jednak inne rozwiązanie. Jeśli mieszkanie służy kilkuosobowej rodzinie, potrzebna jest nieco większa kuchnia, dlatego zarezerwowałam na nią obie ściany przedpokoju (ilustracje powyżej). Dzięki temu znajdzie się miejsce np. na dużą lodówkę, większy zlewozmywak lub blat roboczy, a osoba pracująca w kuchni będzie miała łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń. Gdy kuchnia jest nieużywana, obie jej części można zasłonić, opuszczając drewniane żaluzje przymocowane na stałe do sufitu. Funkcję szatni zredukowałam w tym wypadku do niewielkiego kąta za drzwiami wejściowymi, wyposażonego w półki, wieszaki i skrzynię na buty. Ściankę dzielącą ten kąt od wnęki kuchennej wyprofilowałam w ten sposób, by osobie przebierającej się łatwiej było się tam poruszać, odwieszać ubrania, zmieniać buty.

Kluczowe decyzje

  • Sprzęty i urządzenia kuchenne znalazły miejsce w przedpokoju, w dwóch wąskich wnękach umieszczonych naprzeciw siebie. Obie wnęki można ukryć za żaluzjami.
  • Natomiast gdy domownicy chcą skorzystać z kuchni, żaluzje są podciągane.
  • Za drzwiami wejściowymi zaprojektowałam mały, ale wygodny kąt z wieszakami i miejscem na buty.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3295

Ocena: 0
Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY