Blat kuchenny krok po kroku

Od koncepcji wnętrza i potrzeb, ale też budżetu zależy wybór konkretnego rodzaju blatu. Masz do dyspozycji kamień, drewno, kompozyt czy postforming, a także beton czy płytki ceramiczne. Kamienny jest najdroższy, ale i najtrwalszy – granitowy starczy na całe życie. Drewniany z klejonych deseczek (to zapobiega jego paczeniu się i pękaniu) nie jest odporny na wysoką temperaturę i zarysowania, ale dobrze zabezpieczony posłuży nam przez lata. Blaty kompozytowe mają wszystkie zalety kamienia, lecz są lżejsze. Najważniejsze w nich jest łączenie bezspoinowe, szczeliny między blatami są zalane żywicą, co sprawia, że płaszczyzna jest jednorodna i nie przepuszcza wody. Drogie! Najpopularniejsze i najtańsze są blaty postformingowe: trwałe, odporne na ścieranie i odbarwienia, w wielu wzorach i barwach, także tych imitujących inne materiały. Gdy już wybierzesz materiał na blat, pomyśl o kolorze. Powinien się komponować z innymi elementami wyposażenia kuchni, takimi jak meble, płytki ścienne i podłogowe. Blat może kontrastować z szafkami, ale powinien być utrzymany w tonacji kolorystycznej kuchni.

Nie przegap: Jak wybrać najlepszy blat do kuchni? >>>

Porady aranżacyjne: 6 różnych blatów kuchennych

Blat kuchenny z konglomeratu: jeśli jest w białym kolorze, razem z jasnymi kafelkami uspokoi i rozjaśni wnętrze. Przy szarych meblach ładnie wyglądają desenie na blacie dyskretne jak smużki dymu. Fantastyczny kontrast stanowią miedziane i drewniane dodatki. Ciepłe w kolorze podkreślają chłód bieli i szarych tonów. Na blacie przydałoby się też coś okazałego w kolorze miedzi. Garnek czy dzban będą tu jak biżuteria.

Postforming: czarny postforming blatu dzielnie wesprze cementowe kafle na ścianie. Blaty postformingowe często funkcjonują pod nazwą „laminowane”. Ich atutem jest przyjazna cena, a także łatwość w utrzymaniu w czystości. Jedyne trudne miejsca to łączenia, muszą być zrobione starannie, by nie podciekała w nie woda.

Blat kuchenny drewniany: do kuchni utrzymanej w bieli doskonale pasuje blat drewniany. Jasny lub ciemny zawsze stanowi efektowny kontrast słojów i nieskazitelnej bieli. Raz na jakiś czas trzeba go odświeżyć, szlifując powierzchnię drobnym papierem ściernym. Ponowne lakierowanie lub olejowanie przedłuży jego żywotność i dobry wygląd na następne lata. Dobrze sprawdzają się twarde gatunki egzotyczne, ale rodzimy dąb niewiele im ustępuje.

Blat kuchenny z drewna egzotycznego: to idealne sąsiedztwo np. dla ceglanej ściany. Pasują do niego płycinowe szafki z uchwytami jak żeliwne i „dawne” kuchenne utensylia. Warto pamiętać, że drewno egzotyczne, choć drogie, doskonale radzi sobie z wilgocią.

Kompozyt: jest łatwy w obróbce, można z niego wykonać bryły i powierzchnie (nawet o dużym skomplikowaniu kształtów) tworzące monolit. Idealny do wnętrz z nowoczesną nutą, dostępny w różnych kolorach i wzorach (wszystko zależy od zawartości minerałów).

Beton architektoniczny: to awangarda, ale amatorzy nowoczesności muszą go mieć, choćby w postaci blatu. Jest odporny na ścieranie i zarysowania, na wilgoć i ogień. Lżejszy od kamienia i odpowiednio zaimpregnowany będzie odporny nawet na plamy z czerwonego wina. Robiony na zamówienie może być uformowany od razu ze zlewem.

Zobacz też: Beton dekoracyjny na ścianie - 10 pomysłów >>>

cover
Moje Mieszkanie

Miłego urlopu od codzienności! Jeśli spędzasz sporo czasu na przydomowym letnisku, czyli balkonie albo tarasie, nie zapomnij przysłać zdjęć na nasz konkurs. Są fantastyczne nagrody, warto więc wziąć udział w zabawie.

Praktyczne i piękne kuchnie: GALERIE ZDJĘĆ

Posadzka w sześciokąty
camera

Wąska kuchnia w stylu retro: wskazówki i inspiracje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Opracowanie: DD Zdjęcia: Bartosz Ważny/Retrocegla.pl

POLECANE ARTYKUŁY