Zlew ceramiczny – warto się na niego zdecydować? Wady i zalety zlewu ceramicznego

2020-01-13 13:22

Zlew ceramiczny dotychczas był kojarzony z armaturą łazienkową, z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. To nie powinno dziwić – zlewozmywak ceramiczny to połączenie funkcjonalności, wytrzymałości i klasy. Dlaczego warto wybrać zlew ceramiczny? Czym kierować się przy wyborze zlewozmywaka? Odpowiadamy.

Zlewozmywak Villeroy & Boch Monumentum
Autor: materiały prasowe Zlewozmywak Villeroy & Boch Monumentum, półtorakomorowy z dwoma ociekaczami. Model nakładany jest na szfkę narożną, wykonany z ceramiki, Cena: od 5000 zł.

Spis treści

  1. Zanim kupimy zlewozmywak – na co zwrócić uwagę?
  2. Z czego wykonany jest zlew ceramiczny?
  3. Dlaczego warto wybrać zlew ceramiczny do kuchni?
  4. Zainspiruj się! Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię 

Zanim kupimy zlewozmywak – na co zwrócić uwagę?

Kupno zlewu powinno być bardzo dobrze przemyślane. Na rynku jest wiele różnych rodzajów zlewozmywaków, ale nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju domu czy mieszkania. Na co zwrócić uwagę, kupując zlew? Jaki rodzaj wybrać?

Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać to: jak często korzystamy z kuchni, ile gotujemy, czy jesteśmy w domu raczej gościem, czy spędzamy tam dużo czasu? Zlew ma nie tylko ładnie wyglądać, ale również dobrze i długo nam służyć. Dlatego powinien być funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu i solidnie wykonany.

Jeżeli mamy małą kuchnię, mieszkamy sami lub z drugą osobą, zlew jednokomorowy powinien nam wystarczyć. Jeśli nie mamy zmywarki, a mamy dość dużą rodzinę, wybór zlewozmywaka dwukomorowego będzie najlepszym wyjściem. Głębokość zlewu to kwestia, którą również powinniśmy rozważyć, zanim zdecydujemy się na konkretny model – standardowa głębokość zlewozmywaka to 14 cm, ale jeżeli często myjemy naczynia, warto wybrać głębszy zlew, no. 16 cm lub bardzo głęboki – 20-centymetrowy. Grubość zlewu również ma znaczenie – nie kupujmy zbyt cienkich zlewozmywaków, które szybko się odkształcą lub które mogą się pokruszyć przez uderzenie ciężkim garnkiem.

Na rynku dostępne są zlewozmywaki wykonane z różnych materiałów: metalowe, granitowe i ceramiczne. Dziś przyjrzymy się temu ostatniemu.

Z czego wykonany jest zlew ceramiczny?

Zlew ceramiczny wykonany jest z kamionki szlachetnej, którą po uformowaniu wypala się w temperaturze 1500 stopni. Dzięki materiałowi i sposobom wytwarzania zlew ceramiczny jest uznawany za lidera, jeżeli chodzi o funkcjonalność, trwałość i higieniczność.

Dlaczego warto wybrać zlew ceramiczny do kuchni?

Polacy coraz chętniej wybierają zlew ceramiczny do swoich kuchni. Nic dziwnego, zlewozmywak ceramiczny ma długą listę zalet. Ponieważ do jego wypalenia potrzeba aż 1500 stopni, zlew ceramiczny jest odporny na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Gorący olej lub wrzątek nie jest w stanie go zniszczyć. Podobnie jak ostre przedmioty czy ciężkie garnki.

Zlewozmywak ceramiczny jest praktycznie niezniszczalny. Ostre noże czy sztućce nie mogą naruszyć jego powierzchni, a gdy przypadkiem spadnie na niego ciężki garnek, jego struktura nawet nie drgnie. Warto zaznaczyć, że producenci zlewozmywaków ceramicznych dają nawet kilkunastoletnią gwarancję na swoje produkty.

Wytrzymałość i funkcjonalność nie są jedynymi zaletami tego typu zlewozmywaków. To, co wyróżnia zlew ceramiczny na tle innych podobnych sobie produktów, jest jego łatwość w utrzymaniu czystości. Na powierzchni zlewu ceramicznego nie osadza się kamień ani rdza. Dzięki specjalnej powłoce, którą jest pokryty, zlew ceramiczny ogranicza przywieranie brudu i innych substancji, dzięki czemu nie potrzebuje żadnych zabiegów konserwacyjnych. Można go z powodzeniem czyścić mleczkiem lub innymi substancjami – to nie wpłynie negatywnie na jego stan.

Mówiąc o zlewozmywaku ceramicznym, nie można zapomnieć o jego walorach estetycznych. Doskonale pasuje do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Pięknie prezentuje się w neofolkowych lub prowansalskich kuchniach. Jedynie w industrialnych pomieszczeniach może wyglądać dość osobliwie, przez co dla tego typu wnętrz zaleca się metalowe lub granitowe zlewy.

Jakie wady ma zlew ceramiczny? Do największej wady zlewozmywaków ceramicznych należy jego dość wysoka cena. Wartość jednego zlewu ceramicznego przynajmniej dwukrotnie przewyższa wartość zlewu wykonanego z innego materiału. Zlewozmywaki ceramiczne są cięższe od zlewów wykonanych z materiałów takich jak granit czy metal. Ponadto, zlewozmywaki wykonane z wypalanej glinki są dostępne w bardzo wąskiej gamie kolorystycznej – na rynku dostępne są białe zlewy ceramiczne, w rzadkich przypadkach można kupić je w kolorze kremowym.

Zainspiruj się! Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię 

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?