Zieleń w kuchni: kuchnie inspiracje

Kuchnia inspiracje: projekt wnętrza z kolorem zielonym. Wystarczył jeden mocny kolor w kuchni - zielony, by aranżacja została nasycona świeżością i energią. Mieszkanie ma układ amfiladowy, kuchnia płynnie łączy się ze strefą dzienną.

Zieleń w kuchni
Zieleń w kuchni
Zieleń w kuchni

Zielono i cicho za oknami, a w środku? Po prostu zielono - takie są pierwsze wrażenia po przekroczeniu progu mieszkania Mai. Ta przedsiębiorcza studentka nie szukała długo odpowiedniego dla siebie lokum. Znalazła je na warszawskiej Saskiej Kępie - śliczne, blisko 60-metrowe mieszkanie z oknami wychodzącymi na spokojną, słoneczną ulicę. Zobaczyła w nim same zalety. Było wysokie (blisko trzy metry), dobrze zorientowane względem stron świata i w dodatku nie wymagało radykalnego remontu. Powstała prosta, nowoczesna kuchnia, w której głównym akcentem dekoracyjnym są zielone dodatki i elementy. Kolor zielony wprowadza do aranżacji kuchni energię i świeżość.

Kuchnia inspiracje

Rozkład mieszkania Maja uznała za skrojony na swoją miarę i postanowiła nic nie zmieniać. Doświetlone, przestronne wnętrze urzekło ją do tego stopnia, że nawet amfiladowy układ pomieszczeń, postrzegany na ogół jako duża niedogodność, uznała za okoliczność sprzyjającą zarówno spotkaniom towarzyskim, jak i spokojnemu spędzaniu czasu. Poprzedni właściciele wymienili okna, jej pozostało uporanie się ze zniszczoną podłogą. Wybrała tradycyjną dębową klepkę pasującą do przedwojennego budynku. Ściany zostały pomalowane zachowawczo kolorem białym złamanym szarością - jednak nie z braku pomysłu, bo właśnie wtedy zrodziła się idea, by na pierwszy plan wysunąć pokryte jaskrawą zielenią ościeżnice i skrzydła drzwi. Na przekór modnym trendom jeszcze bardziej podkreślają teraz podział przestrzeni na kuchnię, salon i sypialnię. Ograniczenie pozostałych kolorów sprawiło, że mieszkanie odbiera się jako spójną całość.

Kolory w kuchni: zielony w mieszkaniu

- Skąd zieleń w aranżacji wnętrz? Dobrze dopełniła wymyśloną przez mnie na początku gamę czerni, bieli i szarości – wyjaśnia Maja. Początkowo zakładała dużo większą dyscyplinę: wnętrze kuchni zbudowane na bazie prostych, nowoczesnych mebli i klarownych kolorów - bez żadnych „klimatycznych” przeciereki sentymentalnych powrotów do historii. Spośród nielicznych zabranych z rodzinnego domu mebli w jej koncepcję nowego lokum najlepiej wpisała się zielona szafka z szufladami podpierająca kuchenny blat.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Aleksandra Stępnikowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY