Jakie odległości między wyspą kuchenną a resztą zabudowy kuchni zachować, by wygodnie się z niej korzystało? Co należy zrobić, by wyspa w kuchni była wyposażona w zlew lub płytę grzewczą? Oto krótki poradnik, który ułatwi ci montaż wyspy w swojej kuchni!

Wyspa w kuchni: komfort i wygoda użytkowania

Aby użytkowanie wyspy kuchennej było bezproblemowe i wygodne, podczas urządzania kuchni należy pamiętać o tym, by miała ona odpowiednie wymiary, a także, żeby zachować odpowiednie odległości między nią a resztą zabudowy kuchennej. Najprostsza wyspa kuchenna zajmuje co najmniej 1 m², dlatego też kuchnia z wyspą powinna mieć minimum 15 m² powierzchni. Jeśli z wyspy będzie korzystać tylko jedna osoba, minimalna szerokość blatu powinna wynosić 50 cm, optymalna – 70 cm. Dla dwóch osób potrzebny jest blat o co najmniej 80 cm szerokości. Uwaga – zbyt szeroki blat wyspy również może sprawiać kłopoty, choćby z sięganiem do rzeczy znajdujących się pośrodku wyspy. Jeśli chcesz wyposażyć wyspę kuchenną w płytę grzewczą, pamiętaj, by pozostawić po jej bokach minimum 40 cm blatu (na przykład na odstawianie garnków) i minimum 20 cm od płyty w głąb wyspy. Lokując na wyspie zlew, pamiętaj o miejscu na ociekacz oraz o zmywarce – powinna być zainstalowana obok zlewu. By uniknąć nadmiernego chlapania na podłogę, zlew warto odsunąć o około 20 cm od krawędzi blatu. Minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych to 90 cm, ale najwygodniejsze użytkowanie zapewni ci odległość wynosząca 100-120 cm. W przypadku kuchni z jadalnią odległość wyspy od stołu musi być większa – co najmniej 140 cm – trzeba bowiem przewidzieć miejsce na swobodne odsuwanie krzeseł.

Wyspa kuchenna: wyspa z instalacjami

By wyspa w kuchni była wyposażona w zlew lub płytę grzewczą, należy zamontować w niej odpowiedni rodzaj instalacji. Instalacja kanalizacyjna jest konieczna, gdy na wyspie chcesz umieścić zlewozmywak czy zmywarkę. Jej przewody mają średnicę największą spośród potrzebnych instalacji, do tego muszą być prowadzone ze spadkiem zapewniającym ściekom grawitacyjny odpływ, więc najtrudniej je ukryć. Taką instalację można przeprowadzić przez strop z pomieszczenia znajdującego się pod kuchnią lub od najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką. Doprowadzenie instalacji gazowej do kuchenki na wyspie jest zadaniem dość skomplikowanym z powodu wielu wymogów technicznych. Łatwiejszym wyjściem jest ustawienie butli z propanem-butanem w szafce pod kuchenką. Instalacja elektryczna jest niezbędna do zasilenia płyty ceramicznej (230 lub 400 V) czy piekarnika (230 V) na wyspie kuchennej. Wyspę z tego typu instalacją warto zaopatrzyć także w gniazda do podłączenia drobnego przenośnego AGD. Kable można ułożyć w bruździe w gładzi betonowej pod posadzką albo w suficie podwieszanym w pomieszczeniu poniżej – wtedy nie trzeba kuć bruzdy, tylko przebić się przez strop w okolicy wyspy.