Wyspa kuchenna to nic innego jak wolno stojące stanowisko pracy nie związane z ciągiem zabudowy kuchennej przy ścianie. Projekt kuchni zazwyczaj uwzględnia wyspę kuchenną z płytą obudowaną blatem, zlewozmywakiem albo tylko blatem roboczym umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki. Na wyspie w kuchni można urządzić miejsce do jedzenia, uzupełniając ją o wyższy barek lub niższy stolik śniadaniowy. Możliwości jest wiele, ale warto wiedzieć, że na takie kuchnie można sobie pozwolić tylko w określonych warunkach. Wyspa jest bardzo wymagająca! Jak na teatralnej scenie.

Kuchnia z wyspą nie jest dobra, jeśli

...nie lubimy gotować lub traktujemy tę czynność jako przykry obowiązek wart ukrycia. Wyspa zmienia sposób użytkowania kuchni i na taką zmianę musimy być przygotowani. W kuchni o tradycyjnej przyściennej zabudowie wszystkie czynności wykonujemy, stojąc przodem do ściany i tyłem do domowników. Wyspa odwraca nas od ściany. Tutaj przestawiamy nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim sami wychodzimy z kąta i pośrodku kuchni, jak na scenie odgrywamy swój kuchenny spektakl.

W kuchni z wyspą obowiązuje inny styl pracy

Na wyspie kuchennej styl pracy związany jest również ze zmianą dostępu do sprzętów. Gdy kuchenne sprzęty - płyta grzewcza i zlewozmywak - są połączone ze sobą blatami i stoją pod ścianą, trudno pracować przy nich dwóm osobom jednocześnie. Do wyspy można mieć dostęp z kilku stron, dlatego nawet kilka osób może uczestniczyć w gotowaniu obiadu. Do wspólnego przygotowania potraw możemy wciągnąć rodzinę i przyjaciół. Nawet zwykłe siekanie cebuli do sałatki może się stać zajęciem towarzyskim.

Projekt kuchni: wymiary wyspy

Wyspa kuchenna nie musi być duża, za to wokół niej potrzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy kuchnią przypominającą wąską kiszkę, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach kuchennych musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty. Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa. Jeśli kuchnia jest zamknięta, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2. Na większą swobodę można sobie pozwolić w wypadku kuchni otwartej. Wyspa może stanowić wtedy granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej. Znacznie ważniejszy jest wtedy kształt: powinno być ono otwarte wzdłuż dłuższego boku.