Wyspa kuchenna to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektach wnętrz. Od czasu, kiedy gotowanie okrzyknięto stylem życia, króluje ona we wnętrzu będąc wielofunkcyjną przestrzenią zarówno w kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Tak – wbrew pozorom, wyspa kuchenna nie jest zarezerwowana jedynie do projektów zakładających połączenie salonu z kuchnią. Co warto wiedzieć o wyspie kuchennej? W jaki sposób urządzić kuchnię z wyspą? Podpowiadamy, doradzamy, inspirujemy.

Wyspa kuchenna w kuchni tradycyjnej

Mówiąc o kuchni tradycyjnej, mamy na myśli kuchnię, która stanowi osobne, zamknięte pomieszczenie. Jest odizolowanym od reszty wnętrz domu pomieszczeniem, które stanowi funkcję typowo roboczą. W tej sytuacji, kuchnia powinno mieć ok. 15 mkw. Przyjmuje się, że minimalne wymiary wyspy kuchennej wynoszą: 380 cm długości i 360 cm szerokości. Minimalną długość kuchni należy obliczyć, dodając długość najprostszej wyspy (będącej blatem roboczym – 80 cm), do odległości od niej do ścian po obu stronach (czyli 2 × 120 cm), co daje 320 cm. Jednakże ze względu na konieczność zmieszczenia również lodówki oraz szafki, niezbędne jest dodanie co najmniej z jednej strony ich minimum 60 cm – i tak mamy minimalną długość kuchni – 380 cm. Identycznie postępujemy, obliczając szerokość. Składają się na nie: szerokość wyspy – 60 cm + obejście 2 × 120 cm, a do tego szafki, chociaż z jednej strony – 60 cm. Stąd minimalną szerokość pomieszczenia określa się na ok. 360 cm.

 

Sprawdź też: Wyspa kuchenna: designerski dodatek czy pełnowartościowa kuchnia?

 

Otwarta kuchnia z wyspą, czyli salon z kuchnią

Wyspa kuchenna, która zaplanowana jest w otwartym wnętrzu stanowiącym salon z kuchnią, zazwyczaj wyznacza granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Jeśli zatem ma zabudowę w kształcie litery „U", powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki dają: długość wyspy (aby blat roboczy był funkcjonalny, powinien mieć ok. 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (po 80 cm) oraz głębokość szafek (2 × 60 cm), co daje 360 cm. Przy zabudowie w kształcie „L" zyskamy natomiast 60 cm.

Wyspa kuchenna: funkcjonalnie zagospodarowana kuchnia z wyspą

Zagospodarowanie wyspy kuchennej powinno wynikać z indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie ma znaczenia tutaj czy wyspa kuchenna została zaplanowana w otartej, czy też zamkniętej kuchni. Pomysłów na aranżację wyspy w kuchni jest kilka.

  • Płyta kuchenna plus miejsca do jedzenia. Dzięki temu zarówno ci, którzy jedzą, jak też pani domu są zawsze razem. Wyspa kuchenna, od strony gotującego, często jest wyposażona w szafkę z miejscem na zastawę, natomiast pod płytą kuchenną można zamontować piekarnik. Jeśli rozmiar wyspy kuchennej na to pozwali, w tym samym blacie można umieścić zlewozmywak – przyda się podczas przygotowywania posiłków, jak też do opłukania naczyń po jedzeniu. Nad tak zagospodarowaną wyspą musi znaleźć się wyspowy wyciąg – powieszony nad nią, zamontowany albo blatowy, tuż za płytą lub obok niej.
  • Miejsce do jedzenia i blat roboczy. W takiej sytuacji nie trzeba montować żadnych urządzeń, wystarczy, gdy z jednej strony znajdą się praktyczne półki (np. otwarte) na zastawę.
  • Miejsce do jedzenia oraz zlewozmywak lub zmywarka pod blatem. To usprawnia uporządkowanie naczyń, bez wynoszenia ich do innego pomieszczenia. Wariantów jest wiele i to one decydują o tym, jakie instalacje należy do wyspy doprowadzić.

Wyspa kuchenna i wymagania techniczne: o czym warto pamiętać?

Decydując się na wyspę kuchenną, która ma być czymś więcej niż tylko blatem roboczym, musimy pamiętać o niezbędnych instalacjach. Doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków, czyli instalacja wodno-kanalizacyjna będą niezbędne, jeśli na wyspie ma się znaleźć zlewozmywak lub zmywarka. Ta ostatnia będzie potrzebowała również energii elektrycznej, podobnie jak płyta grzewcza, piekarnik czy okap. Wodę doprowadzimy na wyspę bez większego problemu – rurami biegnącymi w podłodze, gdyż są one stosunkowo cienkie i można układać je poziomo.

Sprawdź też: Projekt kuchni z wyspą w stylu glamour

Jeśli jednak wyspa kuchenna znajdzie się za daleko od tzw. pionów, odpływ kanalizacji od zlewozmywaka czy też zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem (4–5 proc.) w kierunku pionu. Istotna jest też instalacja elektryczna. Trzeba ją będzie doprowadzić do piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz do płyty kuchennej (jeśli te urządzenia znajdą się na wyspie). Osobna sprawa, to pochłaniacz, a zwłaszcza wyciąg, który poza instalacją elektryczną potrzebuje odprowadzenia powietrza do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy ok. 10 cm można jednak ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4–5 m) i nie powinien mieć „zakrętów", najlepiej też, by został ułożony nie poziomo, ale lekko ku górze (w stronę komina).Warto pamiętać, że na wyspie kuchennej czy na półwyspie zawsze przydają się gniazda elektryczne. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy chcemy mieć na wyspie płytę gazową. Zgodnie z przepisami, przewody gazowe nie mogą być schowane ani osłonięte, a to znaczy, że musimy poprowadzić je po suficie. Będą, zatem widoczne, co, niestety, nie jest zbyt estetyczne. Wprawdzie fachowcy twierdzą, że można je umieścić w wentylowanym kanale w podłodze, jednak wiąże się to z większymi kosztami i nie zawsze jest możliwe.