Tendencja do aranżowania w mieszkaniach otwartej przestrzeni jest wciąż mocnym trendem. Dzięki połączeniu kuchnia i salon mogą sprawiać optyczne wrażenie o wiele większych niż są w rzeczywistości. Warto wiedzieć, jak można połączyć kuchnię i salon i czy zawsze kuchnia powinna być w pełni otwarta.

Kuchnia i salon: zalety otwartej kuchni

Jedną z największych zalet połączenia kuchni i salonu jest możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego i słownego między gośćmi w salonie i gospodarzami w kuchni. Bezpośrednie połączenie kuchni i salonu ułatwia podawanie posiłków i przemieszczanie w poszczególnych strefach.

Takie połączenie kuchni i salonu może jednak być dość uciążliwe, jeśli droga do kuchni prowadzi wyłącznie przez salon. Dobrze, jeśli otwarta kuchnia ma jeszcze inne wejście – na przykład z przedpokoju. Otwarta kuchnia sprawi także, że nie ukryjemy rzeczy, których niekoniecznie chcemy pokazać – na przykład brudnych naczyń w zlewie, czy bałagany w kuchni. Pamiętajmy również, że gdy łączymy kuchnię i salon, zapachy z kuchni bez problemu przedostaną się do salonu.
Ważne jest także, aby aranżacja otwartej kuchni i salonu była spójna – wnętrza powinny być urządzone w zbliżonej stylistyce.

Kuchnia i salon z możliwością oddzielenia

Warto już w projekcie kuchni i salonu zapewnić sobie możliwość lepszego wydzielenia stref w pomieszczeniach lub czasowego oddzielenia pomieszczeń.

Jedną z opcji oddzielenia kuchni i salonu są drzwi przesuwne. Wymagają one jednak już na etapie projektu zaplanowania kieszonki w ścianie, do której wsuniemy drzwi uzyskując otwartą przestrzeń.

Możemy też pomyśleć o wydzieleniu stref przy pomocy wyspy kuchennej lub stołu z krzesłami, który ustawimy na granicy pomieszczeń. Kuchenna wyspa powinna być wyższa o około 15-20 centymetrów od dolnych szafek kuchennych. Dzięki temu lekko przysłoni wnętrze kuchni.