Prostota, funkcjonalność, przejrzystość – to atrybuty określające kuchnię idealną, a zarazem wiodące cechy stylu skandynawskiego, będącego dowodem na to, że białe wnętrza nie muszą być nudne i bez wyrazu – wręcz przeciwnie!

Styl skandynawski w kuchni: kolorystyczna prostota

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, zarówno form, kształtów, jak i kolorów. Dominują w nim biele, rozbielone szarości i inne (zazwyczaj zimne) barwy oraz kolory naturalnych materiałów, wykorzystywanych w aranżacjach. Tego typu paleta kolorystyczna sprawia, że kuchnia w stylu skandynawskim jest niezwykle prosta i przejrzysta, a jednocześnie przytulna. Co ciekawe, do jasnych kolorów bazowych dodaje się zazwyczaj jeden (lub kilka drobniejszych) ciemny akcent, przełamujący wszechobecną biel i nadający pomieszczeniu nutki indywidualizmu.

Styl skandynawski w kuchni: naturalność i funkcjonalizm

Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim bardzo dobrze przemyślana przestrzeń – wszystko ma w niej swoje miejsce. Nieliczne, stylowe sprzęty kuchenne oraz ogólny ład przestrzeni dodają powierzchni objętości, a dobre rozplanowanie szuflad, szafek i wieszaków oraz funkcjonalność kuchni sprzyjają czystszemu, oszczędniejszemu i łatwiejszemu użytkowaniu jej na co dzień. Efekt przejrzystości dodatkowo wzmaga obecność naturalnych materiałów, użytych do stworzenia skandynawskiej aranżacji w kuchni – drewno, wiklina, metal, kamień, len czy wełna.