Najczęściej na ścianie nad blatem w kuchni możemy spotkać płytki.  Płytki ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na wysoką temperaturę, a ich bogata oferta sprawia, że można je dobrać zarówno do kuchni utrzymanych w tradycyjnym stylu, jak i tych nowoczesnych. Najczęściej w kuchniach układa się niewielkie płytki o wymiarach 10 x 10 cm. Pasują do pomieszczeń utrzymanych w tradycyjnym stylu, serie takich płytek urozmaicane są dekorami, które można rozmieścić w dowolny sposób. Na ścianie nad blatem w kuchni ciekawie będą tez wyglądać płytki z połyskiem lub mozaika.

Ściana nad blatem w kuchni: kamień

Kamień jest szlachetnym materiałem, który znakomicie nadaje się na blaty oraz powierzchnie nadblatowe, gdyż jest trwały, a przy tym bardzo reprezentacyjny. Ścianie nad blatem w kuchni nadaje iście pałacowy wygląd. Kamienne wykończenie powierzchni na ścianie nad blatem w kuchni może powtarzać materiał ułożony na podłodze lub być od niej niezależne. Kamień nad blatem w kuchni może być także w postaci kamiennej mozaiki, którą można dowolnie układać. Nad blatem w kuchni ładnie będzie się tez prezentował trwały marmur . Jest jednak mniej odporny niż granit, więc trzeba go zaimpregnować. Marmur nada naszej kuchni blask, a nam da poczucie luksusu.

Ściana nad blatem w kuchni: drewno

Na ścianie nad blatem w kuchni można też umieścić drewniane lub laminowane panele podłogowe, płyty pokryte fornirem czy wodoodporną sklejkę, pod warunkiem że zabezpieczymy je odpowiednimi impregnatami. Najczęściej nad blatem w kuchni spotkamy: fornir, sklejkę, czy nawet deski parkietowe.

Ściana nad blatem w kuchni: szkło

W nowoczesnych kuchniach, na ścianie nad blatem w kuchni, sprawdzi się również szkło. Może być przezroczyste, matowe, lakierowane czy z nadrukiem. Daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Błyszczące szkło nad blatem doda wnętrzu elegancji i powiększy je, gdyż będziemy się mogli w nim przejrzeć. Takie rozwiązanie pasuje szczególnie do kuchni nowoczesnych. Hartowane szkło można polakierować od spodu – lakier umożliwi przyklejenie płyt do ściany i sprawi, że nie będą widoczne zabrudzenia, które mogą się pod nie dostać. Ewentualne szczeliny można wypełnić silikonem. Za przezroczystą taflą można na przykład umieścić ulubione zdjęcie lub tapetę, tworząc w kuchni niepowtarzalny klimat. Taką dekorację na ścianie nad blatem w kuchni można zmienić, kiedy się nam znudzi.