Salon z kuchnią. Sprawdź czy kuchnia z salonem to dobry projekt

Salon z kuchnią czy kuchnia zamknięta? Kuchnia z salonem to ostatnio popularne rozwiązanie w projektowaniu wnętrz. Pamiętajmy, że im mniej przeszkód między kuchnią i salonem tym łatwiejsza i bezpieczniejsza jest obsługa stołu i lepszy kontakt z domownikami. Kuchnia połączona z salonem - poznaj zasady dobrej i funkcjonalnej aranżacji wnętrza.

Salon z kuchnią
Salon z kuchnią
Salon z kuchnią
Salon z kuchnią
Salon z kuchnią

Salon z kuchnią według obecnych tendencji projektowania wnętrz to popularna i często wybierana przez nas aranżacja kuchni. Kuchnia z salonem ma wiele zalet: powiększa małe mieszkanie oraz umożliwia całej rodzinie przygotowanie wspólnego posiłku. Często zastanawiamy się, co zrobić między kuchnią i salonem, aby oba wnętrza były funkcjonalne. Projekty kuchni dają kilka możliwości: można takie kuchnie częściowo odgrodzić od salonu montując podwójne drzwi przesuwne, na co dzień otwarte, zamykane jedynie okazjonalnie. Dobrym rozwiązaniem jest też symboliczne odgrodzenie kuchni i salonu półką z kwiatami czy dwustronnym, ażurowym regałem. Bardzo dekoracyjne może być też zbudowanie między kuchnią i salonem ściany lub niepełnej ścianki np. z półprzezroczystych luksferów.

Salon z kuchnią: funkcjonalny projekt kuchni

Pamiętajmy, że kuchnia połączona z salonem może być uciążliwa, szczególnie dla tych, którzy lubią po przygotowaniu i spożyciu posiłku odpocząć, sprzątanie zostawiając na później. Widok bałaganu w kuchni często denerwuje domowników i przypomina o przykrym obowiązku sprzątania. Dla tych osób wskazane jest więc urządzenie kuchni zamkniętej, której głównym przeznaczeniem będzie przygotowywanie posiłków. Bez względu na to, czy w projekcie wnętrz zdecydujemy się na salon z kuchnią, czy kuchnię zamkniętą - każda powinna się znajdować w sąsiedztwie jadalni lub pokoju. Im krótsza droga noszenia jedzenia między kuchnią i salonem, tym łatwiejsza i bezpieczniejsza jest obsługa stołu i lepszy kontakt z domownikami.

Salon z kuchnią: jak ustawić meble kuchenne

Kuchnia z salonem będzie wygodna, jeśli zadbamy o funkcjonalne meble kuchenne i dobre ich rozplanowanie, tak by wszystkie czynności można było wykonywać swobodnie. Przestrzegając kilku zasad w projekcie kuchni, ułatwimy sobie pracę. Zapamiętajmy, że między płytą kuchenną a zlewozmywakiem powinna znajdować się płaszczyzna przeznaczona do odstawiania naczyń o długości nie mniejszej niż 40 cm. Płyta kuchenna lub kuchnia nie powinna być lokalizowana w narożniku pomieszczenia kuchennego ani pod oknem. Konieczny jest blat kuchenny, tzw. główna płaszczyzna pracy o długości min. 80 cm, maks. 120 cm.

Kuchnia z salonem: sposób na małe wnętrza

Jeśli mamy do zagospodarowania małą kuchnię, warto zrobić salon z kuchnią jako wspólne wnętrze. W projekcie kuchni należy przede wszystkim pamiętać o tym, że: nie należy kuchni „zagracać”, czyli gromadzić w niej sprzętów rzadko używanych. Trzeba dostosować wyposażenie kuchni kuchni do własnych potrzeb i możliwości, np. nie powinniśmy wieszać ani stawiać wysokich szafek kuchennych i półek, do których nie będziemy mogli dosięgnąć. Każda rzecz powinna mieć w kuchni swoje miejsce, gdyż łatwo wtedy utrzymać porządek w czasie pracy, jest to również gwarancja bezpieczeństwa.

Salon z kuchnią: jako dopasować meble kuchenne do wystroju salonu

Meble kuchenne, zwłaszcza jeśli mamy połączony salon z kuchnią, coraz bardziej upodabniają się swoim wyglądem do mebli pokojowych. Nowoczesna kuchnia pozbawiona najczęściej górnych szafek, prawie nie wyróżnia się w wielofunkcyjnym wnętrzu, przez co zatraca swój specyficzny charakter. Najczęściej ciąg zabudowy dolnej (płyta kuchenna z piekarnikiem, zlewozmywak, zmywarka do naczyń, blat kuchenny) jest proponowany jako zestaw szafek kredensowych, oderwanych od podłogi, poprzez bezpośrednie podwieszenie do ściany lub ustawienie na cienkich, metalowych, wysokich nóżkach, tak jak pozostałe meble w mieszkaniu. Dzięki temu kuchnia z salonem nabiera lekkości, przestronności i w sposób harmonijny łączy się z pokojem.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY