PROJEKT KUCHNI: ściana z kamienia nad blatem

Jaki kamień będzie najlepszy do wykończenia ściany nad blatem? Naturalny kamień jest ekskluzywnym materiałem. Na ściany w kuchni można go użyć w formie kamiennych płyt i płytek o różnych wymiarach albo w postaci drobnej mozaiki. Jednak nie każdy gatunek kamienia poleca się do wykończenia ścian w kuchni - zwykle stosuje się granity, trawertyn i marmur. Na rynku są też dostępne konglomeraty kamienia, które do złudzenia przypominają naturalny granit lub marmur.

Ściana nad blatem wykończona kamieniem: elegancka i ekskluzywana kuchnia
Ściana nad blatem wykończona kamieniem: elegancka i ekskluzywana kuchnia
	Ściana nad blatem wykończona kamieniem: elegancka i ekskluzywana kuchnia
Ściana nad blatem wykończona kamieniem: elegancka i ekskluzywana kuchnia

Ściana w kuchni nad blatem wykończona w kamieniu to ciekawe rozwiązanie. Nie każdy gatunek kamienia naturalnego poleca się do wykończenia ścian w kuchni. Najlepsze na ścianę nad blatem są granity, które nie wchłaniają tłuszczów, są odporne na działanie związków chemicznych, a dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się je czyści.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Kamień naturalny (granit, trawertyn, marmur) na ścianę w kuchni

Kamienie o strukturze porowatej, na przykład piękny i szlachetny trawertyn, są trudniejsze do utrzymania w czystości. Jako okładzina ścienna do kuchni ten rodzaj kamienia nadaje się dopiero po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i zaimpregnowaniu całej powierzchni.

Również mniej praktyczny na ściany w kuchni jest marmur, który wchłania tłuszcz i łatwo się plami. Aby tego uniknąć, można stosować odpowiednie impregnaty do marmuru. Okładzina kamiennna może mieć formę płyt, płytek lub mozaiki. Kamienne płytki układa się jak płytki ceramiczne, przyklejając je do ściany, a przestrzeń między nimi wypełnia się spoinami. Powinny być one wąskie (0,2-0,6 cm), w kolorze zbliżonym do barwy kamienia. Do fugowania płytek z kamienia należy używać zapraw cementowych uelastycznionych, a do płytek marmurowych – specjalnych zapraw uelastycznionych do marmuru.

Zobacz też: Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary>>

Konglomerat na ścianę w kuchni

Podobne efekty estetyczne można osiągnąć, wybierając popularne, chociaż bardzo drogie konglomeraty kamienia. Dzięki swojemu podstawowemu składnikowi, jakim są minerały – granit i kwarc – są twarde, wytrzymałe na uszkodzenia i wysoką temperaturę. Są też odporne na plamienie – nie szkodzi im tłuszcz i sok. Utrzymanie w czystości ściany nad blatem nie stanowi problemu. Dzięki dodatkowym składnikom – pigmentom – mogą mieć różne kolory, ale najbardziej popularne są te, które przypominają naturalny kamień: granit lub marmur. Najbardziej popularnym materiałem kompozytowym, z którego robi się okładziny ścienne do kuchni, jest corian – połączenie akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. To materiał bardzo trwały, odporny na wszelkie zabrudzenia i działanie różnych, nawet bardzo agresywnych środków czyszczących. Dzięki akrylowi jest przyjemny w dotyku (przybiera temperaturę otoczenia). Jest to materiał bardzo łatwy do renowacji – wszelkie ubytki, rysy i zadrapania można usunąć bez uszczerbku dla barwy i jakości powierzchni. Można go dowolnie formować, a miejsca połączeń między poszczególnymi elementami nie są widoczne. Jako materiał na ściany nad blatem jest wręcz idealny: wraz z blatem może stanowić pozbawioną połączeń całość, ale niestety jest to materiał bardzo kosztowny.

NIE PRZEGAP

Wzór płytek
camera

Czarno-biała kuchnia: modne i ponadczasowe aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Bartłomiej Nowak, Marta Znój

POLECANE ARTYKUŁY