Projekt kuchni. Kuchnia z wyspą dla tych, co lubią nowoczesność

Projekt kuchni to bardzo ważny etap w urządzaniu mieszkania. Kuchnia otwarta, czy kuchnia z wyspą są towarzyskie i stają się najważniejszym wnętrzem w domu. Jeśli lubisz gotować i przyjmować gości to taka aranżacja kuchni będzie dla ciebie idealna. A co to znaczy nowoczesna kuchnia? Dla właścicieli to wyspa w kuchni i lodówka z kostkarką do lodu.

Wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni
Wyspa w kuchni

Jak uzyskać dużą, otwartą kuchnię, w której będzie można spędzać czas ze znajomymi? Wystarczy połączyć kuchnię z salonem, lub wręcz zamienić te pomieszczenia miejscami. Jeśli mamy miejsce i lubimy nowoczesne rozwiązania w aranżacji kuchni możemy zdecydować się na wyspę kuchenną, przy której będziemy mogli spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Taki projekt kuchni powinien uwzględnić doprowadzenie łącz do miejsca, w którym znajdzie się wyspa. Dzięki temu kuchnia będzie nie tylko przyjemnym miejscem, ale również funkcjonalnym.

Wyspa w kuchni na każdą miarę

Wyspa w kuchni jest rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym. Może być tylko dodatkowym blatem roboczym, ale coraz częściej służy jako mała kuchnia. Odpowiednio duża i dobrze zaprojektowana może posłużyć jako miejsce do przyrządzania posiłków, gotowania i zmywania. Zwykle wyspa w kuchni przejmuje też funkcję jadalni, bo po prostu miło się przy niej siedzi. By zbudować wyspę, nie trzeba ani ogromnej kuchni, ani sporych nakładów finansowych. Wystarczy tylko dobrze wykonać projekt kuchni. Wyspa w kuchni jest dobrym rozwiązaniem, gdy w standardowej zabudowie mamy mało miejsca na blaty robocze. Wyspa w kuchni nie oznacza stałej murowanej konstrukcji. Może składać się z kilku skręconych razem szafek, przykrytych jednym blatem i osłoniętych od tyłu panelami. Jeśli pod szafkami są sztywne podłączenia, lepiej zastosować cokół, który je ukryje. Ale pod  szafkami na nóżkach można też zostawić wolną przestrzeń.

Kuchnia w osobistym charakterze

Biel i stal w aranżacji kuchni zestawione z drewnem tworzą równowagę między nowoczesnością i tradycją. Półki pełne ozdób i pamiątek nadają kuchni osobisty charakter. Z kolei wnęka pod szafkami wiszącymi pierwotnie była przeznaczona tylko na sprzęt kuchenny, np. czajnik, chlebak czy mikser, na który nie ma miejsca na wyspie. Jednak z czasem zainstalowano w niej dodatkową półkę na niezbędne drobiazgi.

 

Stylowa i tania wyspa w kuchni

Na szafkach kupionych w IKEA, z frontami z forniru w kolorze wenge, położono blat z kompozytu. Ta wyspa w kuchni ma trzy metry długości i swobodnie mieści wszystkie urządzenia kuchenne: płytę grzewczą, piekarnik, zlew, zmywarkę. Dlatego kuchnia zawsze wygląda bardzo czysto. Jest też sporo miejsca na przygotowanie i jedzenie posiłków. Ważną rolę odgrywa tu również oświetlenie. Oprócz naturalnego z dużych okien są więc halogenowe spoty w suficie, wisząca lampa nad wyspą, no i światło z okapu.

Projekt kuchni: kuchnia najważniejszym pomieszczeniem w domu

Wyspa w kuchni w naturalny sposób stała się sercem domu. Siedzi się przy niej wygodnie, bo blat z boku wystaje 30 cm poza wyspę. Od strony salonu jest wykończona okładziną w kolorze wenge, pasującą do barw w jadalni. Wyspa ma standardową wysokość blatu kuchennego i jest przystosowana do niższych stołków barowych (87–90 cm). Niewysokie oparcia i stalowe nogi dają wrażenie lekkości i „nie kradną” przestrzeni. Kuchnia tak po prostu stała się najciekawszym pomieszczeniem w domu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Michalina Kaczmarkiewicz Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY