Ślepa kuchnia, czyli kuchnia bez okna. Zazwyczaj jest to małe i ciemne wnętrze pozbawione dostępu światła dziennego. Króluje w starych blokowiskach z lat 60. I 70. Dziś jest to problem, z którym nadal boryka się wielu mieszkańców budownictw „z tamtych lat". Aktualnie każdy projekt kuchni obejmuje zlokalizowanie w niej okna. Jeśli nie - zazwyczaj jest to kuchnia otwarta na salon. Co jednak w przypadku osób, którym w pamiątce po dawnych czasach została kuchnia w starym budownictwie. Kuchnia bez okna, czyli tzw. „ślepa kuchnia?

Projekt kuchni bez okna: sprawdzone sposoby na ślepą kuchnię

 

1. Projekt kuchni bez okna: salon z kuchnią

Dysponując ślepą kuchnią - po pierwsze - rozważmy czy mamy możliwość połączenia jej z innym pomieszczeniem. Jednym z najpowszechniejszych rozwiązań jest zaprojektowanie salonu z kuchnią. W tym przypadku, kuchnia bez okna nie będzie problemem, ponieważ będzie oświetlona jasnym wnętrzem salonu. W mieszkaniach z lat 60. nie mamy zazwyczaj możliwości wyburzenia ściany i zaprojektowania otwartej kuchni. Wówczas musimy rozważyć inne możliwości na ogranie kuchni bez okna.

2. Ślepa kuchnia: jasne kolory przede wszystkim!

Po pierwsze – kolory! W małej i ciasnej kuchni bez okna musimy bezwzględnie postawić na jasne kolory. Szczególnie zalecane są jasne odcienie w pastelowej tonacji. W kuchni bez okna niedopuszczalne są ciemne i nasycone barwy, które przytłoczą i tak ciemne wnętrze. Zasada z wyborem pastelowych odcieni nie ogranicza się jedynie do kolorów ścian. Obowiązuje ona także w kwestii mebli czy podłogi.

3. Meble w projekcie kuchni bez okna

Kolejnym pomysłem na funkcjonalną i estetyczną aranżację ślepej kuchni są jasne meble i sprzęty AGD. Podobnie jak w przypadku ścian, postawmy na jasne i delikatne kolory. Świetnym pomysłem będą także meble z połyskiem, które będą odbijać światło. Nieprzecenionym sposobem na rozjaśnienie kuchni bez okna będzie zaprojektowanie szafek kuchennych z przeszkleniami, które będziemy mogli efektownie podświetlić.

4. Oświetlenie ślepej kuchni

W kwestii światła – kolejnym aspektem, którego nie możemy pominąć w przypadku ślepej kuchni jest idealne rozplanowanie źródeł światła i zapewnienie optymalnego doświetlenia wnętrza. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ wymaga odpowiedniego wyboru punktów świetlnych, doboru barwy i nasycenia światła. W projekcie kuchni bez okna warto zaprojektować kilka różnych rodzajów światła – oświetlenie główne, podszafkowe i dekoracyjne - oświetlające wybrane strefy we wnętrzu. Główne źródło światła zaplanujmy bezpośrednio przy wejściu. W dalszej części projektu kuchni warto zaprojektować punktowe oświetlenie, które równomiernie rozjaśni wnętrze kuchenne. Dobrym rozwiązaniem będzie także podświetlenie kuchennych mebli listwą ledową. Pamiętajmy, że światło w ciemnej kuchni powinno mieć ciepłą, żółtą barwę. Białe światło będzie wizualnie ochładzało przestrzeń.

5. Ślepa kuchnia: imitacja okna

To jednak nie wszystko... dysponując ślepą kuchnią możemy pokusić się o efektowną imitację okna. W tej roli świetlnie spisze się np. fototapeta przedstawiająca horyzontalny widok czy obraz poszerzający perspektywę. Warunkiem jest odpowiednie oświetlenie tej strefy. W roli optycznego powiększenia małego wnętrza sprawdzi się także postawienie niewielkiego lustra.