Urządzając nowoczesną białą kuchnię bardzo łatwo jest uzyskać zimną, laboratoryjną przestrzeń o monotonnym charakterze, ale czy wtedy w takiej kuchni chcemy przebywać? Jak więc urządzić nowoczesną kuchnię z bielą w roli głównej?  

Nowoczesna biała kuchnia: Kompozycja bieli z bielą

Biel bieli nie równa, doskonale oddaje to wzornik kolorów NCS. Przyjrzyjmy się naszym wybranym białym materiałom do urządzenia kuchni, aby sprawdzić ich konkretny odcień. To istotne przede wszystkim przy wyborze frontów mebli z lakierowanego MDF-u czy farby na ściany. Większość białych materiałów powinna współgrać odcieniami ze sobą. „Złamane biele” mogą wpadać w róże, szarości czy wanilię – czasami może nam to popsuć plany, a czasami uratować cały projekt. Odcieniami bieli możemy manipulować w białej kuchni tak, aby wywoływały wrażenie „ciepła” lub „zimna” względem innych zastosowanych materiałów lub po prostu całego pomieszczenia. Taka wiedza przydaje się chociażby w słabo oświetlonych kuchniach od północy.

Jak urządzić białą kuchnię: kolor biały w kompozycji z czerwoną cegłą

Biel dodaje lekkości każdej kompozycji, jest świeża i bardzo uniwersalna – wyeksponuje każde piękno innego koloru i fakturę, a sama nieco zejdzie na drugi plan. W białych kuchniach doskonale sprawdza się zestawianie jej z mocnymi, wyrazistymi kolorami, jak i ciekawymi fakturami materiałów. Soczyste zielenie, czerwienie, pomarańcze czy szafiry znajdą swoje miejsce wśród bieli, nadadzą wnętrzu kuchni konkretnego charakteru i niezbędnej energii. Drewno, cegła, szkło lacobel, kamień, beton, stal – to materiały, które mogą stanowić efektowne połączenie z bielą w naszej kuchni. Kontrast i zabawa fakturą jest kluczem w tego typu połączeniach we wnętrzu. Niewiele trzeba, aby urozmaicić nawet niewielką przestrzeń akcentem okładziny ściennej czy kamiennymi blatami.

Do nas należy główne zadanie w urządzaniu nowoczesnej białej kuchni – odpowiedzenie sobie na pytania: Jak dużo bieli chcemy mieć w kuchni i w jakiej formie? Jakimi materiałami chcemy ją wyrazić? Co poza bielą – czy naturalne materiały i kolory czy coś bardziej wyrazistego? Czego oczekujemy od naszej kuchni? Dopiero z odpowiedziami na powyższe pytania zabierzmy się za pierwsze przymiarki w urządzaniu jednego z ważniejszych miejsc naszego domu.