Niebieska kuchnia. Projekt wymykający się trendom!

Projekt kuchni w kolorze niebieskim jest niecodziennym rozwiązaniem. Na ogół właściciele wybierają rozwiązania jak najbardziej neutralne. Tutaj właścicielowi zależało by aranżacja kuchni wymykała się modzie i trendom. Warto zobaczyć!

Wnętrze z akcentem koloru niebieskiego
Wnętrze z akcentem koloru niebieskiego
Wnętrze z akcentem koloru niebieskiego
Wnętrze z akcentem koloru niebieskiego
Wnętrze z akcentem koloru niebieskiego

Młody właściciel projekt mieszkania powierzył Agnieszce Kieliszczyk z pracowni Silvergrey. W porównaniu z resztą mieszkania, urządzenie kuchni trwało najdłużej. Rozważanych było kilka koncepcji, nie tylko rozplanowania szafek, lecz także wizualnego zamknięcia aneksu  kuchennego czy otwartej przestrzeni ze stołem, który wytycza centrum części dziennej. Właściciel wybrał ostatni pomysł. Zmienił tez zdanie co do kupna szafek. Początkowo myślał o szafkach gotowych, jako  najszybszym rozwiązaniu. Jednak wtedy nie dałoby się w pełni funkcjonalnie wykorzystać całego aneksu. Po ustaleniu układu funkcjonalnego przyszła kolej na wybór kolorystyki kuchni, która miała się wymykać trendom. Architekt Agnieszka Kieliszczyk zaprojektowała więc zabudowę na wymiar z frontami w ulubionym przez inwestora błękicie. By zachować kompozycyjną czystość, ukryła za nimi większość sprzętów. Przy tym wszystko się mieści,  bo schowków jest multum. I to bardzo pojemnych.

Aranżacja kuchni: zabudowa w kształcie „U”

Architekt z właścicielem kuchni rozpatrywali różne warianty zabudowy kuchni. Klasyczny układ zabudowy w literę L, C, G? Żaden nie odpowiadał w stu procentach. Stanęło na rozwiązaniu z płytką szafką pod ścianą na wprost okna. Nie utrudnia ona poruszania się po wnętrzu, a dużo się w niej mieści i ma dodatkowy blat do pracy. Obok zlewu (z Pragą za oknem!) została schowana zmywarka, nad płytą grzewczą ukryto okap, obok piekarnika – chłodziarko-zamrażarkę (jest od niego oddzielona warstwą termoizolacyjną). Gładkie fronty górnej zabudowy otwierają się „na klik”. Specjalnie urozmaicono ich podziały, by nie było monotonnie. Drewniane blaty i uchwyty (lakierowane) doskonale współgrają z kolorystyką wnętrza. Uchwyty zostały wykonane ręcznie.

Czytaj też: Dobry projekt. Jak zaprokektować funkcjonalna mała kuchnię?

Odważna kolorystyka: błękit, żółty i szarość

Trochę na przekór wnętrzarskiemu mainstreamowi aranżacja kuchni opiera się na odważnych zestawieniach kolorów. Wysokie wnętrze łączące kuchnię z salonem jest przestronne, pełne światła, ciepłe. Właścicielowi zależało  także na powiązaniu wystroju z klimatem otoczenia. W nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne zostały więc wplecione elementy stylu vintage. Niebieski pojawia się nie tylko w kuchni, lecz także w postaci akcentów w salonie. Z doborem odcienia zabudowy wcale nie było jednak tak łatwo. Stolarz wykonał wiele próbek, by znaleźć ten właściwy. Właścicielowi  zależało także na wyeksponowaniu stołu. Jest więc żółty. Do tego jasnoszare krzesła. We wnętrzu od razu zrobiło się świeżo i słonecznie.

Czytaj też: Czy kolor niebieskistanie się nowym szarym?

 Niebieska kuchnia

Fot. Budzik Studio

Ściana nad blatem

W roli ochronnego ekranu na ścianie można wykorzystać nie tylko mozaiki czy szkło, by stworzyć wnętrze z charakterem. W tym projekcie oba warianty nie pasowały ani do stylistyki salonu, z którym kuchnia stanowi całość, ani do reszty wystroju. Ważne też było uzyskanie wrażenia przytulności i nawiązanie do zabudowy Pragi. Właściciel wspólnie z panią architekt zdecydowali się na rozwiązanie z boazerią. Jednak typowa drewniana ma słoje, więc byłaby zbyt mocnym elementem aranżacji. Stąd boazeria z MDF-u. Wycięte z niego prostokąty stolarz nakleił w odstępach na cienkiej płycie, polakierował całość matowym lakierem i zamontował na ścianie. Boazeryjne rytmiczne „prążki” kontrastując z gładką zabudową, ładnie ją ożywiają.

NIE PRZEGAP

Niebieska kuchnia na wymiar: KOSZTORYS

 • zabudowa meblowa, na zamówienie ok. 16 000 zł
 • boazeria, MDF lakierowany, na zamówienie ok. 2000 zł
 • zmywarka SPV53M80EU, Bosch  2500 zł
 • piekarnik HBA 23BN61, Bosch   1416 zł
 • okap do zabudowy DHL545S, Bosch  460 zł
 • płyta grzewcza PIA611F18E, Bosch 1199 zł
 • lodówka do zabudowy KIS86KF31, Bosch 2565 zł
 • zlewozmywak Sirius Sid 610, Franke 500 zł
 • bateria ARK 938 chrom, Teka  400 zł
 • dozownik płynu do mycia, Teka 190 zł
 • deski podłogowe, dąb,M-PARKIET  Marcin Olejnik ok. 2000 zł


Razem ok. 29 230 zł

cover
M jak Mieszkanie

Na to, jakimi osobami jesteśmy, wpływ ma wiele czynników, w tym przestrzeń, w której przebywamy. Trudno uchwycić jej rolę, bo nie wyraża się słowami. Wiemy jednak, kiedy czujemy się w jakimś miejscu dobrze, nie zawsze sami je urządzamy.

Biała kuchnia z ciemnym fornirem
camera

Biała kuchnia z ciemnym fornirem: jasne wnętrze w nowoczesnym stylu

LISTA ZAKUPÓW

Biała kuchnia z ciemnym fornirem
camera

Biała kuchnia z ciemnym fornirem: jasne wnętrze w nowoczesnym stylu

LISTA ZAKUPÓW

Minimalistyczna szara kuchnia
camera

Modna szara kuchnia w różnych stylach

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: Budzik Studio

POLECANE ARTYKUŁY