Mozaika jako sposób na ścianę potrafi z właściwą sobie intensywnością wzmocnić efekt aranżacji: tak na plus, jak i na minus. Stąd niezwykle ważny jest umiar i właściwy dobór kolorów, faktury i stopnia połyskliwości mozaikowych elementów. Bądźmy czujni i nie dajmy się ponieść przesadzie.

Mozaika w kuchni: sposób na ścianę nad blatem

Sposobów na ścianę nad blatem roboczym w kuchni jest wiele, ale nie wszystkie mają w sobie „to coś”. Obok szklanych tafli z wybranym motywem, aluminiowych osłon czy klasycznych, fazowanych kafelków jednym z bardziej urokliwych sposobów na ścianę nad blatem w kuchni jest właśnie drobna mozaika. Uwaga jednak, by nie popełnić spektakularnych gaf. Mozaika na ścianie nad blatem kuchennym potrafi wprawdzie wydobyć prawdziwe piękno kuchennej aranżacji, pod warunkiem tylko, że jej nie przytłoczy. Do wykończenia ściany nad blatem w kuchni wykończonej w drewnie, w bardziej klasycznym looku, pasować będą mozaiki stonowane: białe, gołębio szare, zmatowione lub o lekko rustykalnej fakturze. Jeśli zabudowa kuchenna ma jednolity kolor (np. biały) i gładkie, nowoczesne fronty, przy wyborze mozaiki możemy nieco pofantazjować: migotliwe masy perłowe w poświacie pistacji lub mięty, doskonale odświeżą białe wnętrze kuchni. Skomponowane z dodatkami w zbliżonym odcieniu (uchwyty szafek, chlebak, ceramika itp.) stworzą spójną i harmonijną całość. Wnętrza kuchni w stylu nowoczesnym, z intensywnym kolorem frontów zabudowy kuchennej (czerwonym, czarnym, stalowym, pomarańczowym) wymagają kontrastowej, równie jednak nowoczesnej mozaiki na ścianie nad blatem kuchennym: szkliwiona czerń, lazur bądź szarość w mozaice dopełnią stylowo wnętrze nowoczesnej kuchni.

Mozaika w kuchni: mozaika podłogowa

Drobna mozaika na podłodze w kuchni jest znacznie mniej popularnym rozwiązaniem. Niemniej jej efektowny look finalny wart jest zachodu. Najbardziej uniwersalną kolorystyką mozaiki podłogowej jest klasyczna czerń i biel. Również odcienie szarości i mix szarości z bielą dadzą naturalne i ponadczasowe rozwiązanie kwestii podłogi w kuchni. Klasyczna (choć drobniejsza – naturalnie) szachownica , okalana ramką z ciemniejszych elementów mozaiki znakomicie odnajdzie się zarówno w kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym, skandynawskim, holenderskim czy klasycznym. W zestawieniu z większymi płytkami na ścianie nad blatem kuchennym, nawiązującym jednak kolorystycznie do mozaiki podłogowej (czerń, biel lub szarość) aranżacja podłogi w kuchni za pomocą drobnej mozaiki zachwyci nawet tych najbardziej wymagających.