Megafunkcjonalna kuchnia - idealna do gotowania

2008-09-29 2:00

Kuchnia Marii jest techniczna, praktyczna, konkretna i mało dekoracyjna. Nawet nie ma gdzie usiąść. W takiej kuchni można już tylko... kucharzyć. Zobacz megafunkcjonalną i wygodną aranżację kuchni z białymi meblami.

Spis treści

  1. Kuchnia przed remontem
  2. Nowa kuchnia w czterech krokach

O Marii, wykładowcy uniwersyteckim, właścicielce 80-metrowego mieszkania w Warszawie:

  • Ulubione kolory: chłodne, stonowane – czysta biel, metaliczne (srebrzyste) szarości, dodatki w ciepłych, zdecydowanych barwach czerwieni, wiśni i fioletu.
  • Preferowany styl: minimalizm, nowoczesność, high-tech.
  • Materiały: szkło, stal.
  • Ostatnio kupiła: wiszącą lampę do kuchni Josephine.

Kuchnia przed remontem

  • Przestrzeń kuchni Kuchnia przed remontem była długa, kiszkowata, maksymalnie niefunkcjonalna. Możliwości sensownego rozplanowania ciągu roboczego i ustawienia sprzętów kuchennych tak, aby można z nich było wygodnie korzystać, były bardzo ograniczone.
  • Oświetlenie kuchni Ponieważ w pomieszczeniu brakowało naturalnego źródła światła, było w nim zawsze przygnębiająco ponuro. To niemiłe wrażenie potęgowała niewielka liczba punktów świetlnych (jedynie umieszczona centralnie lampa). A przecież kuchnia to miejsce wymagające szczególnie dobrego oświetlenia. Dodatkowo takie wnętrze kontrastowałoby z jasną i niemal pustą przestrzenią przylegającego doń salonu.

Nowa kuchnia w czterech krokach

Krok 1. Otwarcie kuchni na salon

W istniejącej kuchni nie sposób było pomieścić niezbędne meble i sprzęt AGD. Prace remontowe w kuchni rozpoczęto więc od przesunięcia jednej ze ścian pół metra w stronę sąsiadującego z nią sporego, bo 16-metrowego, gabinetu. Dzięki temu powstało pomieszczenie dające znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie otwarte jedną ścianą na salon.

Krok 2. Oświetlenie kuchni

Aby rozwiązać problem niedostatecznego oświetlenia kuchni, w ścianie między kuchnią a gabinetem (zalanym dziennym światłem za sprawą dużego okna) przebito wysoki na 40 cm i długi na 2,5 m prześwit. Właścicielka bez żalu zrezygnowała z tradycyjnych kafelków na rzecz mlecznego zbrojonego szkła. Tafle szkła ciągną się wzdłuż blatu roboczego, doświetlając pomieszczenie w dzień i uatrakcyjniając obie ściany. Wieczorem pomieszczenie oświetla umieszczona centralnie lampa sufitowa. Wspomagają ją zainstalowane nad blatem (w prześwicie oraz pod wiszącymi szafkami) halogeny.

Krok 3. Rozmieszczenie mebli i kuchennych sprzętów

Megafunkcjonalnie i wygodnie – tego oczekiwała od kuchni Maria. Meble i urządzenia rozmieszczono zatem tak, aby można z nich było korzystać z jak największą swobodą, a jednocześnie optymalnie wykorzystać przestrzeń. Zlew, kuchenka i lodówka w tradycyjnym trójkącie roboczym, szafki na garnki pod ręką, bo na lewo od kuchenki, a za plecami osoby gotującej pojemna szafa cargo mieszcząca artykuły spożywcze. Wszystko ma prostą, nowoczesną linię, nic więc nie przytłacza małego wnętrza.

Krok 4. Kolorystyka kuchni

Nie było wątpliwości, że przy tak niewielkiej powierzchni kuchennego wnętrza sprawdzić mogły się jedynie barwy jasne. Właścicielka postawiła na kolor biały, który daje wrażenie elegancji, świeżości i jasności, a także optycznie powiększa przestrzeń. Wszechogarniającą biel szafek i ścian zrównoważył ciemny kamienny blat i dobrana do niego kolorystycznie podłoga. Wraz ze srebrnymi urządzeniami kuchennymi – wyciąg, zlew, kuchenka gazowo-elektryczna – barwa szafek wypadła dość chłodno, dlatego przełamano ją ciepłymi, zdecydowanymi kolorami dodatków. Dzięki temu wnętrze nie nabrało “klinicznego” wyglądu.

  • Zintegrowanie przestrzeni kuchennej z salonem. Taki efekt uzyskano, wprowadzając elegancką biel mebli oraz rezygnując z tradycyjnej glazury.
  • Doświetlenie ciemnej kuchni naturalnym światłem. Stało się to możliwe dzięki wybiciu prześwitu do gabinetu.
  • Optymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni poprzez dobranie odpowiednich mebli kuchennych. Umieszczenie w kuchni wysokiej szafki typu cargo o dużej powierzchni magazynowej pozwoliło na zmniejszenie liczby szafek wiszących.