Na początku warto przemyśleć wybór sprzętów AGD do małej kuchni, zwłaszcza tych dużych gabarytowo. Dokładnie przeanalizujmy swoje potrzeby - może zamiast czteropalnikowej płyty grzewczej wystarczy nam dwupalnikowa? Jeśli jednak potrzebna jest nam większa, a mamy mało blatu, pomyślmy o zamykanej pokrywie zwiększającej obszar roboczy – czasami można ją dokupić do konkretnego modelu płyty, jeśli nie – możemy ją zaprojektować sami.

Jeśli to możliwe, do małej kuchni dobrze jest wybierać zintegrowane sprzęty kuchenne – np. piekarnik z funkcjami kuchenki mikrofalowej czy ekspres z młynkiem do kawy – odpada nam wtedy jeden dodatkowy sprzęt stojący na blacie.

Mała kuchnia: dobre pomysły

Pamiętajmy, że zamiast wybierać zlew z ociekaczem lepiej wybrać dwukomorowy – druga komora może pełnić jego funkcję po wstawieniu odpowiedniego koszyka do suszenia naczyń, który dodatkowo może służyć do wygodnego opłukiwania warzyw. Jeżeli jeden ociekacz to dla nas wciąż za mało, nie warto przeznaczać półki w szafce wiszącej pod kolejny - można w zamian zaplanować składany ociekacz wiszący na relingu. Czasami okazuje się, że wbrew pozorom zmywarka (ale o szerokości 45 cm zamiast standardowych 60) może pomóc zaoszczędzić nam miejsce – możemy wtedy zrezygnować z dwukomorowego zlewu na korzyść jednokomorowego, a także zlikwidować ociekacz w szafce.

Zwykle dużo miejsca tracimy w szafce pod zlewem na wysuwane kosze na śmieci. Często nie zajmują one pełnej wysokości mebla – zaprojektujmy wtedy nad nimi wysuwaną szufladę na drobne ścierki, gąbki itp. Możemy także zdecydować się na wolnostojący, zamykany kosz, a przestrzeń w tej szafce przeznaczyć na składowanie niezbędnych w kuchni środków czystości czy cięższych naczyń lub sprzętów.

Mała kuchnia: przemyślane szafki

Zamiast dekoracyjnego okapu kominowego lepiej wybrać teleskopowy okap do zabudowy.  W szafce wiszącej nad kuchenką, po bokach przy rurze odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego, wciąż pozostanie sporo miejsca do przechowywania.

W małej kuchni warto wykonać szafki wiszące na pełną wysokość pomieszczenia - do samego sufitu. Górne półki powinny służyć do przechowywania najrzadziej używanych rzeczy. Tak samo jak wykorzystujemy przestrzeń maksymalnie u góry, pomyślmy też o tej na dole. Możemy obniżyć cokoły szafek do około 10 cm (nie zaleca się obniżać ich już bardziej ze względu na sprzątanie i wygodę stania przy blacie), dzięki czemu będziemy mogli powiększyć przestrzeń wewnętrzną poszczególnych szafek. Można także ukryć za cokołami dodatkowe szuflady. Zmieścimy w nich płaskie przedmioty, takie jak np. blachy czy patelnie. Jeżeli równy podział szafek wymusza zastosowanie przy ścianie blendy, sprawdźmy czy nie warto zrobić jej otwieranej i w powstałej wnęce schować wysuwany drążek na rękawice kuchenne, większą deskę do krojenia lub stolnicę.

Jeśli zależy nam na małym miejscu do spożywania posiłków w kuchni zaprojektujmy składany stolik montowany do ściany lub wysuwany spod blatu.

Planując małą kuchnię myślmy przede wszystkim o jej funkcjonalności i optycznym powiększeniu Nie bójmy zwartej i wysokiej zabudowy szafek - jeśli będą one w jasnym kolorze lub zastosujemy materiały odbijające światło czy szkło nie będą one optycznie przytłaczać kuchni.